Sadaļas Sadaļas

Ungārijas likums pret «homoseksuālisma propagandu» izraisījis Eiropas Savienības satraukumu

Ungārijas parlaments otrdien pieņēma likumprojektu, kas aizliegs veicināt homoseksualitāti nepilngadīgo personu vidū. Šim likumam gan ir ne mazums kritiķu, kas jau pirms likuma pieņemšanas pulcējās uz protesta akcijām. Satraukumu paudusi arī Eiropas Savienība, kas norāda, ka izvērtēs, vai Ungārijas likums atbilst ES tiesību aktiem.

Ungārijas likums pret «homoseksuālisma propagandu» izraisījis Eiropas Savienības satraukumuRihards Plūme

“Esmu ļoti noraizējusies par Ungārijas jauno likumu. Mēs izvērtējam, vai tas nepārkāpj attiecīgos ES likumus. Es ticu Eiropai, kas pieņem dažādību, nevis slēpj to no mūsu bērniem,” uzskata Eiropas Komisijas prezidente, septiņu bērnu māte Urzula fon der Leiena. “Nevienu nedrīkst diskriminēt uz seksuālās orientācijas pamata.”

Likumprojekta pretinieki apgalvo, ka tas pamatīgi ierobežos vārda brīvību un bērnu tiesības. Pēdējos gados Ungārijas premjers Viktors Orbāns valstī īsteno sociāli konservatīvu politiku, viņa vārdiem, veidojot Eiropas Savienības dalībvalsti par bastionu pret liberālo ideoloģiju.

Pieņemts gandrīz vienbalsīgi

Ungārijas premjera Orbāna vadītās partijas „Fidesz” kontrolētajā parlamentā par likumprojektu, kas aizliegs veicināt homoseksualitāti nepilngadīgo personu vidū, nobalsoja 157 deputāti. Pret balsoja tikai viens, jo opozīcijas partijas boikotēja balsojumu. Ungārijā nākamgad ir gaidāmas parlamenta vēlēšanas, un politikas komentētāji spriež, ka Orbāns ar cīņu pret pedofiliem un gejiem cenšas uzspodrināt savu tēlu sabiedrības konservatīvās daļas vidū.

Valdība uzsvērusi, ka likumprojekts ir viens no pasākumiem, kuri īstenoti ar mērķi aizsargāt bērnus un novērst pedofiliju. Likuma pretinieki iebilst, ka homoseksuālisms pilnīgi nepamatoti tiek iepīts kontekstā ar bērnu seksuālo izmantošanu, kas ir smags noziegums.

Likumprojektā teikts: „Lai nodrošinātu (..) bērnu tiesību aizsardzību, pornogrāfija un saturs, kurā attēlota seksualitāte (..) vai kas veicina novirzīšanos no dzimuma identitātes, dzimuma maiņu un homoseksualitāti, nebūs pieejams personām, kas jaunākas par 18 gadiem”.

Likumprojektā arī teikts, ka seksuālās izglītības stundas nedrīkst izmantot, lai reklamētu dzimumu segregāciju, dzimuma maiņu vai homoseksualitāti.

Tāpat ar likumu tiek aizliegtas reklāmas ar homoseksuāliem motīviem. 2019. gada vasarā konservatīvo spēku sašutumu Ungārijā izraisīja “Coca–Cola” reklāmas kampaņa “Love is Love” (Mīlestība ir mīlestība), kurā bija attēloti geju un lesbiešu pāri. “Nulle cukura, nulle aizspriedumu” – vēstīja viens no reklāmas saukļiem.

"Harijs Poters" varētu krist nežēlastībā

Nepilngadīgo auditorijai nedrīkstēs piedāvāt arī grāmatas un filmas, kurās skarta homoseksuālisma tēma.

Ungārijas mediji vēsta, ka saskaņā ar jauno likumu tādas populāras filmas kā “Bridžitas Džounsas dienasgrāmata” un “Harijs Poters” drīkstēs rādīt tikai vēlu vakaros ar atzīmi, ka tās piemērotas skatītājiem, kas vecāki par 18 gadiem.

Likumprojekts aizliegs lesbiešu, geju, biseksuāļu, transpersonu un interseksuāļu (LGBTI) grupu izglītības programmas un publicitāti. Šo ierobežojumu dēļ likumprojekts tiek raksturots kā “anti LGBT” likums.

Ungārijas LGBT organizācijas salīdzinājušas šo likumprojektu ar likumu, kas kopš 2013. gada ir spēkā Krievijā un vēršas pret “homoseksuālisma propagandu”. Likuma pretinieki uzskata, ka šis likumprojekts pamatīgi ierobežos vārda brīvību un arī bērnu tiesības.

Jau pirms likuma pieņemšanas protesta akcijā pie Ungārijas parlamenta sapulcējās ap 5000 iedzīvotāju.

Orbāns rīkojas pēc Putina parauga

Likumu kritizē arī Gvendolīna Debo Korfīlda, Eiropas Parlamenta ziņotāja par situāciju Ungārijā. Viņa skaidro, ka Ungārijas valdības pasludinātais likuma mērķis bija cīņa pret pedofiliju, taču pedofilijas ierobežošanas jautājumi patiesībā ir tikai neliela daļa no likumprojekta. Viņa vērsa uzmanību, ka dažas likumprojekta daļas ir pieņemamas, bet citas ir ļoti sliktas, taču politiķiem bija jābalso par visu kopumu.

“Likumprojekta ietekme būs tāda pati kā Krievijā – LGBTI satura kriminalizēšana, kas noved pie tālākas šo cilvēku stigmatizācijas un diskriminācijas. Šī likumprojekta kontekstā galvenā diskusija ir par pedofiliju un LGBTI cilvēkiem. No otras puses, nav ietverta efektīva politika par vardarbību pret bērniem.

Viss liecina par LGBTI satura stigmatizāciju, bet nav ietverti reāli rīki, lai cīnītos ar vardarbību pret bērniem.”

Satraukumu par likumprojektu paudusi arī Eiropas Savienība. Pret Briseli pieaug spiediens, lai tā asāk nosodītu Ungāriju saistībā ar jauno likumu. Eiropas Savienības amatpersona norādījusi, ka Brisele nekautrēsies paust savu viedokli, tomēr tas ir jāpamato ar rūpīgām pārdomām par to, kas patiesībā likumā ietverts un kādas problēmas tas rada.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt