Pusdiena

Par iepriekšējo gadu ''Dod Pieci'' mērķiem

Pusdiena

Pusdiena 18.12.2018

Ungārijā nedēļas nogalē iedzīvotāji protestēja pret virsstundu skaita palielināšanu

Ungārijā tūkstošiem cilvēku protestē pret «vergu likumu»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Ungārijā tūkstošiem cilvēku svētdien, 16.decembrī, izgāja Budapeštas ielās, lai protestētu pret Darba likuma grozījumiem, kas ievērojami palielina maksimālo pieļaujamo virsstundu skaitu, ko darba devēji prasīt no darbiniekiem. Kritiķi to nodēvējuši par "vergu likumu", aizvadītajā nedēļā protestos Budapeštā izcēlušās arī sadursmes. Premjera Viktora Orbāna valdība uzstāj, ka reformas nāks par labu gan strādniekiem, gan uzņēmumiem, kam trūkst darbaspēka, bet par protestiem vaino Džordžu Sorosu.

ĪSUMĀ:

  • Grozījumi paredz maksimālo ikgadējo virsstundu skaitu palielināts no 250 uz 400 stundām.
  • Apstiprina arī "administratīvo tiesu" izveidi. Tās uzraudzīs iepirkumus un vēlēšanu procedūras.
  • Tiesas uzraudzīs tieslietu ministrs; kritiķi brīdina - tas dos Orbāna valdībai lielāku ietekmi pār tiesu sistēmu.
  • Lai protestētu pret Orbānu un virsstundu palielināšanu, svētdien demonstrācijā piedalījās 15 000.
  • Orbāns pārmetumus noraida; izmaiņas palīdzēšot firmām, kam trūkst darbaroku.

Neskatoties uz opozīcijas mēģinājumiem nepieļaut balsojumu, svilpjot svilpēs un nobloķējot piekļuvi spīkera tribīnei, aizvadītajā trešdienā Ungārijas premjera Orbāna vadītās labējās partijas "Fidesz" kontrolētais parlaments apstiprināja pretrunīgi vērtētās izmaiņas Darba likumā. Grozījumi paredz, ka maksimālais ikgadējo virsstundu skaits tiek palielināts no 250 uz 400 stundām. Arī laika periods aprēķinu veikšanai par virsstundu samaksu pagarināts līdz trim gadiem.

Vienlaikus parlamenta vairākums apstiprināja likumu par jaunām "administratīvām tiesām". Tās uzraudzīs valsts pārvaldes lietas tādos jautājumos kā iepirkumi un vēlēšanu procedūras. Tiesas uzraudzīs tieslietu ministrs, bet kritiķi brīdina, ka tas dos Orbāna valdībai vēl lielāku ietekmi pār tiesu sistēmu.

Lai protestētu pret Orbānu un virsstundu palielināšanu, svētdien galvaspilsētā Budapeštā demonstrācijā piedalījās vairāk nekā 15 000 cilvēku, ziņo vietējie mediji.

Demonstrāciju vadīja arodbiedrības un studenti, un šī bijusi pirmā protesta akcija kopš Orbāns 2010.gadā atgriezās pie varas, kurā apvienojās viss opozīcijas partiju spektrs.

Demonstranti pulcējās Parlamenta laukumā, devās gājienā uz Ungārijas sabiedriskās televīzijas ēku ar mērķi ēterā nolasīt petīciju, taču tas netika ļauts. Demonstranti sāka mest dūmu granātas, policija atbildēja ar asaru gāzi.

Svētdienas protesta akcija bija ceturtā, kopš parlaments apstiprināja izmaiņas darba likumā. Piektdien Budapeštā trešo vakaru pēc kārtas notika sadursmes starp policiju un demonstrāciju dalībniekiem, medijiem tās nodēvējot par vardarbīgākajām pēdējā desmitgadē. Tika aizturēti desmitiem cilvēku, ievainoti vismaz 14 policisti.

Kritiķi izmaiņas virsstundu limitos nodēvējuši par "vergu likumu", paužot aizdomas, ka Orbāna valdība to virzīja, pakļaujoties Ungārijas ekonomikai svarīgajiem Vācijas autoražotājiem, kas mudinājuši veikt izmaiņas darbaspēka trūkuma dēļ.

Orbāns pārmetumus noraida. Viņš paziņojis, ka izmaiņas palīdzēs firmām, kam trūkst darbaroku, kā arī nāks par labu strādniekiem, kas vēlas papildu ienākumus.

Bet par protestiem valdošā "Fidesz" partija vaino ārvalstu algotņus, kuriem maksā ungāru izcelsmes ASV miljardieris Džordžs Soross. Ungāru premjeram Soross jau labu laiku kļuvis par vienu no galvenajiem kritikas mērķiem, arī šogad notikušo parlamenta vēlēšanu kampaņā valdošā partija pastiprināti vērsās pret Sorosu, viņu vainojot par migrāciju.

Pēc jaunpieņemtiem nevalstisko organizāciju likumiem Džordža Sorosa fonds šoruden pārtrauca darbību Budapeštā un pārcēlās uz Berlīni.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti