Ungārija slēgs daudz kritizētās migrantu tranzīta zonas

Ungārijas valdība ir nolēmusi slēgt tā dēvētās migrantu tranzīta zonas uz valsts dienvidu robežas. Tas noticis pēc tam, kad Eiropas Savienības Tiesa paziņoja, ka migrantu un patvēruma meklētāju aizturēšana šajās nometnēs ir nelikumīga. Tranzīta zonās līdz šim atradās gandrīz 300 patvēruma meklētāju.

Ungārija slēgs daudz kritizētās migrantu tranzīta zonasUldis Ķezberis

  2017. gadā Ungārija uz robežas ar Serbiju izbūvēja divas tranzīta zonas, kur patvēruma meklētājus izvietoja uz laiku, kamēr varasiestādes izskatīja viņu lūgumu pēc patvēruma. Ungārijas valdība tās salīdzināja ar lidostu tranzīta zonām, kur pasažieri veic pārsēšanos starp lidmašīnām, bet nešķērso valsts robežu. Savukārt Eiropas Savienība un ANO migrantu tranzīta zonas pielīdzināja cietumiem.

  Eiropas Savienības (ES) Tiesa pirms nedēļas paziņoja, ka patvēruma meklētāju izvietošana šajās tranzīta zonās ir pielīdzināma apcietinājumam, bet šāda prakse neatbilst ES likumiem. Tiesa savā spriedumā norādīja, ka tranzītā zonās izvietotajiem ir ierobežota pārvietošanās brīvība un viņi dzīvo pilnīgā izolācijā.

  Tiesa izskatīja prasību, ko bija iesnieguši četri patvēruma meklētāji no Afganistānas un Irānas. Ungārija noraidīja viņu lūgumu pēc patvēruma, bet Serbija, no kurienes migranti ieradās, atteicās viņus ņemt atpakaļ. Šie cilvēki nonāca bezizejas situācijā, jo Ungārija atteicās vēlreiz izskatīt viņu lūgumu pēc patvēruma.

  ES Tiesa lika Ungārijai atbrīvot šos migrantus un vēlreiz izvērtēt iespēju piešķirt viņiem patvērumu.

  Ungārijas premjerministra Viktora Orbāna biroja vadītājs Gergejs Gujāšs šodien paziņoja, ka Budapešta respektēs ES Tiesas spriedumu un slēgs migrantu tranzīta zonas.

  “Valdība nepiekrīt tiesas lēmumam. Mēs uzskatām, ka tas ir bīstams un var kaitēt Eiropas Savienības drošībai. Vienlaikus mums kā Eiropas Savienības dalībvalstij ir jāizpilda katrs tiesas lēmums, un mēs to arī darīsim. Mēs uzskatām, ka tranzīta zonas bija risinājums, lai garantētu iespēju migrantiem lūgt patvērumu, vienlaikus aizsargājot Ungārijas robežu, kā arī Eiropas Savienības ārējo robežu. Ārējās robežas aizsardzība ir jautājums, kurā Ungārija nevar un nevēlas iziet uz kompromisiem,” Gujāšs sacīja žurnālistiem.

  Amatpersona paziņoja, ka tranzīta zonās izvietotos 280 pieaugušos un bērnus pārvietos uz patvēruma meklētāju centriem. Gujāšs piebilda, ka turpmāk patvēruma lūgumus varēs iesniegt tikai Ungārijas vēstniecībās un konsulātos kaimiņvalstīs.

  Cilvēktiesību organizācija Ungārijas Helsinku komiteja ir gandarīta par valdības lēmumu, norādot, ka “tas izbeigs vairāku simtu cilvēku nelikumīgu mocīšanu”.

  Ungārija 2015. gadā kļuva par vienu no Eiropas migrācijas krīzes karstajiem punktiem. Togad Centrāleiropas valsti šķērsoja aptuveni 400 tūkstoši migrantu un patvēruma meklētāju, kuri devās uz bagātākajām Rietumeiropas un Ziemeļeiropas valstīm. Reaģējot uz milzīgo migrantu pieplūdumu, Ungārijas valdība uz valsts dienvidu robežas ar Serbiju un Horvātiju izvietoja četrus metrus augstu žogu ar dzeloņdrātīm. Tas izsauca ES kritiku.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti