Ungārijā izceļas sadursmes starp policiju un bēgļiem; valstij pārmet cietsirdību pret migrantiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Trešdienas incidents uz Ungārijas robežas ar Serbiju, kur izcēlās ieceļotāju sadursmes ar ungāru policiju,  izpelnījies starptautisko organizāciju nosodījumu.  

Starptautiskās bēgļu palīdzības komitejas vadītājs Deivds Milibends paziņoja, ka ungāru pret bēgļiem, tostarp sievietēm un bērniem, vērstā asaru gāze atklāj eiropiešu rakstura tumšās puses. Viņš atzinis, ka Ungārijas uzceltais žogs uz robežas ar Serbiju bijis tuvredzīgs risinājums, bet kopā ar vardarbīgu bēgļu atvairīšanu rada šausmīgu iespaidu.  

Trešdien Ungārijas policija Reskes kontrolpunktā vērsusi asaru gāzi un ūdens lielgabalu pret agresīvu pūli, kas mēģināja no Serbijas ielauzties Ungārijā un apmētāja ungāru likumsargus ar akmeņiem. Pēc aptuveni stundu ilgušas konfrontācijas dažiem bēgļiem izdevās sabojāt nožogojumu un iekļūt Ungārijas teritorijā. Sadursmēs ievainoti 20 policisti. 

Bēgļu un policijas sadursmes Ungārijas robežā. AP video

Šokēts par attieksmi pret patvēruma meklētājiem  esot arī Apvienoto Nāciju Organizācijas ģenerālsekretārs Bans Kimuns. Viņš aicinājis Ungārijas premjeru humāni izturēties pret cilvēkiem, kuri bēg no kara. Vienlaikus ANO spriedīs par pasākumiem, kā mazināt nelegālo ieceļotāju plūsmu uz Eiropu.

 Skaidrojums: Ar ko atšķiras bēglis, patvēruma meklētājs un nelegālais imigrants

Patvēruma meklētājs - cilvēks, kurš ierodas kādā valstī un lūdz patvērumu.

Bēglis - cilvēks, par kuru atbildīgās iestādes atzinušas, ka viņš izcelsmes valstī pakļauts vajāšanas briesmām rases, reliģijas, tautības, sociālās grupas dēļ.

Alternatīvais statuss - cilvēks, kurš nevar saņemt bēgļa statusu, tomēr viņam nepieciešama aizsardzība. Statusu piešķir īslaicīgi.

Nelegālais imigrants - cilvēks, kurš pretlikumīgi šķērso valsts robežu vai nelikumīgi uzturas valstī bez nolūka lūgt patvērumu.

***
Vārdu “bēglis” ziņu portāls Lsm.lv lieto ne šauri juridiskā, bet plašākā nozīmē, apzīmējot cilvēkus, kas pēdējo gadu laikā dažādu iemeslu dēļ atstājuši savas mājas un ieradušies vai aizvien ir ceļā uz Eiropu, kur vēlas apmesties uz dzīvi.  

  ANO ģenerālsekretārs atgādināja, ka pasaulē bruņotu  konfliktu un citu nepieņemamu apstākļu  dēļ savas mājas bijuši spiesti pamest gandrīz 16 miljoni cilvēku. Daudzviet, meklējot patvērumu, viņi sastopas ar jaunām mocībām un diemžēl tas notiekot arī civilizētajā Eiropā. 

Savukārt Apvienoto Nāciju Augstais komisārs bēgļu jautājumos Antonio Guterešs aicināja Ungārijas varas iestādes nodrošināt „netraucētu piekļuvi” cilvēkiem, kas bēg no kara. Izplatītajā paziņojumā norādīts, ka „ANO bēgļu aģentūra bija īpaši šokēta un sarūgtināta, redzot, ka Sīrijas bēgļiem, tostarp ģimenēm ar bērniem, kas jau tā ir tik daudz cietuši, neļauj iekļūt Eiropas Savienībā un sagaida ar ūdens lielgabalu un asaru gāzi.”

Budapešta aizstāvēja savu rīcību, paziņojot, ka migrantiem cenšoties izlauzties caur vārtiem tika ievainoti 20 policisti.

Serbijas premjers Aleksandrs Vučičs apsūdzēja Ungāriju, ka tā ir „brutāla” un „ne-eiropeiska.” Serbija paziņojusi, ka uz robežu ar Ungāriju nosūtīs papildu policijas spēkus.

Tikmēr Ungārijas premjers Viktors Orbans paziņojis, ka Budapešta nolēmusi uzcelt žogu arī gar robežu ar Rumāniju. Francijas laikraksta “Le Figaro” publicētā intervijā viņš norādīja- „tā kā viņi vairs nevar doties caur Ungāriju, viņi mainīs maršrutu un, iespējams, dosies caur Rumāniju.” Turklāt, Ungārija varētu uzcelt žogu arī gar Horvātijas robežu, piebilda Orbans.

Nākamnedēļ ANO Drošības padome varētu lemt par  Lielbritānijas piedāvāto  rezolūcijas projektu, kas ļautu Eiropas bruņotajiem spēkiem starptautiskajos ūdeņos Lībijas piekrastē nelegālo imigrantu kontrabandas apkarošanas operācijās ieņemt kuģus.

Eiropas karaflotes kuģu komandas varēs uz iespējamiem cilvēku kontrabandistu kuģiem veikt pārbaudes, ieņemt tos un pat tos likvidēt.

Jau vēstīts, ka otrdien Ungārijā spēkā stājās jauni, stingrāki noteikumi, kas ļauj apcietināt migrantus, kas valstī ierodas nelegāli. Jau pusnaktī, stājoties spēkā jaunajam patvēruma meklētāju plūsmas ierobežošanas likumam, policija aizzīmogoja robežas šķērsošanas punktu, kuru iepriekš bija izmantojuši desmitiem tūkstoši imigrantu.

Ungārijā lielās bēgļu plūsmas dēļ otrdien divos dienvidu rajonos, kas robežojas ar Serbiju, izsludināts ārkārtas stāvoklis. Šāds lēmums sniedz valsts iestādēm un policijai papildu pilnvaras, kā arī ļauj šajos rajonos ievest armijas spēkus, iepriekš skaidroja valdības pārstāvji.

Pēdējos mēnešos Eiropu ir pārsteigusi bēgļu krīze, kuru uzskata par lielāko kopš Otrā pasaules kara beigām, - aizvien vairāk cilvēku no karu pārņemtajām Tuvo Austrumu valstīm cenšas iekļūt Eiropā. Vācija vien rēķinās, ka tā šogad saņems miljonu patvēruma meklētāju pieteikumu.

Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žans Klods Junkers rosināja Eiropas Savienības valstīm uzņemt 160 000 bēgļus, kuri jāsadala pa visām ES valstīm. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti