Ungārija aptur gāzes transportēšanu uz Ukrainu

Ungārija no ceturtdienas vakara ir apturējusi dabasgāzes transportēšanu uz Ukrainu, piektdienas naktī paziņoja kompānija "Naftogaz Ukraini", saistot šo notikumu ar Krievijas koncerna "Gazprom" vadītāja Alekseja Millera neseno vizīti Budapeštā un gaidāmajām Ukrainas un Krievijas gāzes sarunām ar Eiropas Savienības (ES) līdzdalību.

Ukrainas gāzes transporta sistēmas (GTS) operators "Ukrtransgaz" pulksten 17.55 pēc Kijevas laika saņēma elektroniskā pasta vēstuli no Ungārijas GTS operatora FGSZ par gāzes piegādes pārtraukšanu no pulksten 19.00 tehnisku iemeslu dēļ līdz turpmākam paziņojumam," teikts "Naftogaz" paziņojumā presei.

"Gāzes piegādes apturēšana notikusi dažas dienas pēc "Gazprom" pārstāvju vizītes Ungārijā un dažas stundas pirms Ukrainas-Krievijas-ES trīspusējo sarunu nākamās kārtas," piebilda "Naftogaz". "Gazprom" vadītājs Millers un Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns pirmdien tikās Budapeštā.

"Naftogaz" uzsvēra, ka gāzes piegādes apturēšana ir negaidīta un neizprotama, jo ir spēkā "Ukrtransgaz" un FGSZ kontrakts, kas regulē gāzes plūsmu starp Ukrainu un Ungāriju abos virzienos. "Naftogaz" gan precizēja, ka starp abiem operatoriem nav noslēgts starpsavienojuma līgums, lai gan "Ukrtransgaz" vairākkārt lūdza šāda līguma parakstīšanu atbilstoši Enerģētikas Kopienas prasībām.

"FGSZ nespēja sniegt nekādu papildu informāciju par [piegādes] pārtraukuma iemesliem un ilgumu ne [operatoram] "Uktransgaz", ne [kompānijai] "Naftogaz"," teikts Ukrainas gāzes kompānijas paziņojumā. Arī g;gāzes piegādātāji Rietumeiropā nav saņēmuši no FGSZ pieņemamu paskaidrojumu par šo situāciju.

"Naftogaz" atgādināja, ka tai ir kontrakts ar Rietumeiropas privātfirmām par gāzes piegādi Ukrainai caur Ungāriju, un aicināja FGSZ ievērot līgumsaistības un ES likumus, jo Ungārijas GTS operatora lēmums par gāzes piegādes pārtraukšanu ir pretrunā ES vienotā enerģētikas tirgus pamatprincipiem.

"Naftogaz" norādīja, ka gāzes tranzīta apjomi no Ukrainas uz Ungāriju pašlaik nemainās, un pauda cerību, ka negaidītā piegādes pārtraukšana neietekmēs sistēmas darbības stabilitāti.

Ukrainas kompānija arī aicināja ES pieņemt kolektīvu lēmumu Eiropas enerģētiskās drošības garantēšanai un ES iekšējo noteikumu izpildei.

Jau vēstīts, ka pirms tam septembrī "Gazprom" darbību dēļ gāzes transportēšanu uz Ukrainu uz laiku pārtrauca Polijas GTS operators. Apstākļos, kad no jūnija vidus ir pārtrauktas Krievijas gāzes piegādes Ukrainai, reversās piegādes no Eiropas kompānijai "Naftogaz" ir ļoti svarīgs avots gāzes balansa uzturēšanai un svarīgs arguments sarunās ar "Gazprom".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti