Ukraiņi aicina nīderlandiešus atbalstīt asociācijas līgumu ar ES

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Vairāki simti Ukrainas studentu sarīkoja demonstrāciju pie Nīderlandes vēstniecības galvaspilsētā Kijevā, aicinot šīs zemes iedzīvotājus referendumā atbalstīt Eiropas Savienības (ES) sadarbības līgumu ar Ukrainu.  

“Mēs ticam, ka Nīderlandē ir pozitīvs viedoklis par sadarbību ar Ukrainu. Es ceru, ka šīs valsts iedzīvotāji ievēros daudzu Ukrainas iedzīvotāju un studentu satraukumu un balsos par līgumu,”  pauda akcijas rīkotājs Mikola Volvačs.

Studenti sadevās rokās un sarunās ar žurnālistiem norādīja, ka viens no bijušā prezidenta Viktora Janukoviča gāšanas iemesliem bija viņa nevēlēšanās veidot ciešākas saites ar ES.

Līguma piekritēji arī norādīja, ka tas ļaus uzlabot cilvēktiesību ievērošanas situāciju valstī, kā arī palīdzēs cīnīties ar korupciju. Lai pārliecinātu Nīderlandes iedzīvotājus par sadarbības nepieciešamību, pēdējo mēnešu laikā šo valsti apmeklēja arī daudzi pazīstami Ukrainas politiķi. Tomēr šīs bagātās ES valsts iedzīvotāji asociācijas līgumu vērtē neviennozīmīgi.

Tuvināšanās ES Ukrainā izraisīja arī Eiromaidanu un Krievijas agresiju Austrumu Ukrainā, kas ilgst joprojām.

Referendumam Nīderlandē uzmanību pievērš daudzi un jo īpaši Brisele, kas ar bažām gaida, kādu izvēli izdarīs Nīderlandes balsstiesīgie pilsoņi. Tas nebūs tik vienkāršs referendums, kā varētu šķist no malas, jo tā rezultātu savā labā centīsies izmantot visdažādākie spēki.

ES ir ļoti svarīgi, lai referendumā būtu atbalsts līgumam ar Ukrainu, jo tā ir viena no atslēgas valstīm ilgi un nebūt ne viegli veidotajā Austrumu partnerībā ar sešām bijušajām PSRS republikām, kurās par ietekmi joprojām cīnās arī Krievija.

Eiropas Savienības un Ukrainas asociācijas līgums jau būtībā ir stājies spēkā, taču Nīderlande tagad ir pēdējā 28 ES dalībvalstu blokā, kam būtu jāpasaka "jā". Un, lai arī referenduma iznākums valdībai nav saistošs, "nē" gadījumā tas tomēr radītu pamatīgas galvassāpes valdībai, kurai būs jāizšķiras, kā rīkoties.

Negatīvs referenduma iznākums, protams, būtu uzvaras mirklis eiroskeptiskajiem spēkiem, īpaši Nīderlandes Brīvības partijas vadītājam Gērtam Vīldersam, kurš cenšas nostiprināt savas pozīcijas.

Zināms, ka aģitēt pret ES un Ukrainas līgumu uz Nīderlandi devies arī skaļais britu eiroskpetiķis, Eiropas Parlamenta deputāts, Apvienotās Karalistes Neatkarības partijas līderis Naidžels Farāžs, kurš ir izteicies, ka nīderlandiešu balsojums iedrošinās arī britus jūnijā gaidāmajā referendumā atbalstīt Lielbritānijas izstāšanos no ES.  

Tāpat Krievijas varai nīderlandiešu "nē" būtu svarīgs iemesls turpināt šķelt Austrumu partnerības veidošanu. Ukraiņu medijos ir informācija, ka arī Krievija līdz ar eiroskpetiķiem strādā, lai trešdienas, 6.aprīļa, balsojums referendumā ES un Ukrainai būtu negatīvs.

Referendums tiek rīkots, jo eiroskeptiķu izveidotā iniciatīvas grupa savāca vairāk nekā 400 000 iedzīvotāju parakstu. Referenduma iniciatori norāda, ka dokuments ir pirmais solis uz Ukrainas pilnvērtīgu dalību ES, un šīs valsts integrācija blokā radītu lielus papildu izdevumus Eiropas valstīm.

Savukārt līguma atbalstītāji norāda uz iespēju būtiski palielināt abu valstu ekonomisko sadarbību, kā arī stiprināt demokrātiju Ukrainā.

Trešdien notiekošajam referendumam nav juridiska spēka, tomēr tas varētu radīt lielas problēmas Nīderlandes valdībai, jo šī zeme pilda savienības prezidējošās valsts pienākumus.

 Eksperti pagaidām atturas prognozēt balsojuma rezultātu.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti