Pusdiena

Rīgas iecere uz Daugavgrīvu būvēt 12 kilometru veloceliņu sastopas ar asu kritiku

Pusdiena

Pusdiena 19.07.2017

Ukrainas separātisti paziņo par «Mazkrievijas valsts» izveidi

Ukrainas separātisti paziņo par «Mazkrievijas valsts» izveidi

Ukrainas austrumos pašpasludinātās “Doņeckas tautas republikas” līderis Aleksandrs Zaharčenko paziņojis par apņemšanos izveidot “Malorosijas” jeb “Mazkrievijas valsti”. Pēc Zaharčenko vārdiem, jaunajai valstij būtu nākotnē jāpārņem Ukrainas pilnvaras.

Ukrainu tajā veidolā, kāda tā bija pirms vairākiem gadiem, vairs atjaunot nav iespējams. Šādu viedokli paudis pašpasludinātās “Doņeckas tautas republikas” līderis Aleksandrs Zaharčenko. Viņš paziņojis, ka “Doņeckas un Luhanskas tautas republikas” ir vienīgās Ukrainas teritorijas, izņemot Krimu, kurās vēl ir saglabājusies likumīga vara.

Tieši tāpēc šie reģioni kopīgi paziņo par jaunas tā dēvētās valsts izveidi. Šī veidojuma nosaukums būs “Malorosija” jeb “Mazkrievija”, jo pašreizējais Ukrainas nosaukums esot sevi diskreditējis.

Zaharčenko paskaidrojis, ka jaunās federatīvās valsts, kas kļūs par Ukrainas pēcteci, galvaspilsēta būs Doņecka, bet Kijeva būšot tikai vēsturiski kulturāls centrs bez galvaspilsētas statusa.

Par jaunās valsts karogu izvēlēts 17.gadsimta karavadoņa, hetmaņa Bogdana Hmeļņicka karogs. Tieši Hmeļņicka vadībā tika rīkota kazaku sacelšanās un ukraiņu teritorijas tika iekļautas Krievijas sastāvā. Viņa loma Ukrainas vēsturē joprojām tiek vērtēta ļoti pretrunīgi.

Zaharčenko nācis klajā arī ar ultimātu Ukrainai, paziņojot, ka valstī nepieciešams uz trijiem gadiem ieviest ārkārtas stāvokli. Tas ļaušot izvairīties no haosa.

Ārkārtas stāvokļa laikā tiktu aizliegta jebkādu politisko partiju darbība, kā arī uzsākta starptautiska izmeklēšana par noziegumiem Odesā, Maidanā, kā arī Ukrainas austrumos esošajā Donbasa teritorijā. Pēc Zaharčenko vārdiem, tieši šis ilgi plānotais lēmums palīdzēšot apturēt ieilgušo karu.

“Doņeckas tautas republikas” līderis arī piedāvājis ieviest jaunu valsts reintegrācijas plānu, caur kuru visiem Ukrainas iedzīvotājiem tikšot piedāvāts pārveidot valsti. Tas gan būs iespējams ar noteikumu, ja paši Ukrainas iedzīvotāji to vēlēsies un ja to atbalstīs arī starptautiskā sabiedrība. Visus šos priekšlikumus paredzēts iekļaut konstitūcijas projektā, kurš tiktu apstiprināts visas tautas referendumā. Zaharčenko piebildis, ka šis esot pirmais un pēdējais šāda veida piedāvājums.

Runājot par jaunā veidojuma politisko virzību, “Doņeckas tautas republikas” ienākumu un ieņēmumu ministrs Aleksandrs Timofejevs paskaidrojis, ka "Malorosijas" mērķis būšot pievienošanās Krievijas un Baltkrievijas Savienībai, saglabājot savu suverenitāti. Nekādos blokos “Malorosija” neiesaistīšoties, tajā tikšot saglabāta reliģiskā vienlīdzība, tikšot atjaunota līdzdalība Neatkarīgo Valstu Sadraudzībā (NVS), kā arī rīkotas trīspusējās sarunas ar Krieviju un Eiropas Savienību.

Paziņojums izraisa neizpratni

Gan Ukrainas vadība, gan arī vairāki politikas vērotāji uzskata, ka Ukrainas austrumos pašpasludinātās Doņeckas Tautas republikas līdera Aleksandra Zaharčenko iniciatīvai par jaunas valsts – Mazkrievijas – izveidi nav nākotnes.

Mazkrievijas pasludināšanas iniciatīva izraisījusi pārsteigumu un neizpratni gan Ukrainā, gan Krievijā, gan arī pašpasludinātajās tautas republikās un pat paša Zaharčenko tuvākajās aprindās.  

Luhanskas tautas republikas vadība paziņojusi, ka ar to šāds lēmums nav pat apspriests, norādot, ka pašreizējā situācijā netiek saskatītas nekādas alternatīvas Minskas procesam.

Arī Zaharčenko tuvākie līdzgaitnieki pauduši pārsteigumu par sava līdera iniciatīvu, jo par šādiem plāniem iepriekš nav bijuši informēti.

Krievijas mediji, atsaucoties uz Krievijas prezidenta administrācijai pietuvinātām personām, ziņo, ka Zaharčenko iniciatīva ir izrādījusies pārsteigums arī Kremlī.

Tā gan neuzskata Ukrainas Ārlietu ministrijā, kas ir pārliecināta, ka Mazkrievijas izveidošanas patiesie iniciatori ir meklējami tieši Maskavā, kas cenšas Donbasa reģionā īstenot Abhāzijas scenāriju.

Komentējot Mazkrievijas izveides aicinājumu, Ukrainas prezidents Petro Porošenko atbildējis, ka Ukraina agri vai vēlu atgūs kontroli gan pār Donbasu, gan pār anektēto Krimu. Turklāt Aleksandrs Zaharčenko nav politiska persona, bet gan marionete, kura translē Krievijas paziņojumus. Arī Ukrainas Nacionālās drošības un aizsardzības padomes sekretārs Oleksandrs Turčinovs uzskata, ka prokrievisko kaujinieku izteikumi vēlreiz apliecina Krievijas agresīvos plānus un Krievijas prezidenta Vladimira Putina maniakālo nevēlēšanos risināt situāciju Ukrainas austrumos mierīgā ceļā.

Sagaidāms, ka Doņeckas Tautas republikas līdera paziņojumi trešdien tiks apspriesti arī trīspusējās kontaktgrupas sarunās Minskā. Krievijas pārstāvis kontaktgrupā Boriss Grizlovs jau paziņojis, ka Mazkrievijas izveidošana absolūti nesaskan ar Minskas miera procesu, paužot viedokli, ka minētā iniciatīva drīzāk ir informatīvā kara, nevis reālās politikas daļa. No otras puses gan tiek piebilsts, ka Mazkrievijas izveidošanas iniciatīva ir uzskatāma par atbildi Kijevas politiķiem, kuri necienīgi izturoties pret pašpasludināto republiku līderiem un arī iedzīvotājiem.

Bet tikmēr vairāki gan ukraiņu, gan Kremlim pietuvināti politologi ir pārliecināti, ka jau pēc mēneša par Mazkrievijas projektu visi būs aizmirsuši.

  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti