Ukrainas sabiedrotie lemj par papildu palīdzības piešķiršanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

ASV ceturtdien paziņos par kārtējo militāro palīdzību Ukrainai. Sarunās Rammšteinā ar sabiedrotajiem paredzēts spriest arī par atbalstu vidējā un ilgākā termiņā, kas varētu nozīmēt arī stratēģiskāku pieeju Ukrainas armijas reformām.

Bet tikmēr sevi kā starpnieku sarunās starp Ukrainu un Krieviju piedāvājis bijušais Itālijas premjerministrs Silvio Berluskoni.

Ukrainas sabiedrotie lemj par papildu palīdzības piešķiršanu
00:00 / 03:14
Lejuplādēt

Krievijas spēki var nonākt "katlā"

Līdz ar Ukrainas spēku pretuzbrukumu pastiprināšanos valsts dienvidu daļā arvien biežāk tiek saņemtas ziņas par jaunām atbrīvotām vietām un ukraiņu spēku virzīšanos uz priekšu.

Lai arī iepriekš no Krievijas puses līdz šim lielākā uzmanība tikusi pievērsta tieši saviem panākumiem, gan ārvalstu eksperti, gan ukraiņu mediji pēdējās dienās pamanījuši, ka arī Krievijas amatpersonas sāk atzīt Ukrainas panākumus un tos neslēpj.

Kā ziņo Ukrainas mediji, atsaucoties uz amerikāņu domnīcu "Kara izpētes institūts", Ukrainas bruņotie spēki pašlaik Izjumas tuvumā ir pavirzījušies gandrīz 20 kilometrus uz priekšu Krievijas spēku līdz šim okupētajās teritorijās.

Arī Ukrainas prezidenta padomnieks Oleksijs Arestovičs licis noprast, ka Krievijas spēki Harkivas tuvumā drīz varētu nonākt ielenkumā jeb tā dēvētajā katlā.

Tas gan nav traucējis iebrucējiem pagājušajā naktī kārtējo reizi izdarīt triecienu pa Harkivu un citām pilsētām.

ASV piegādās HIMARS munīciju

Viena no Ukrainas armijas panākumu atslēgām ir ārvalstu piegādātais bruņojums. Tāpēc liela uzmanība ceturtdien pievērsta Vācijai un Rammšteinas bāzei, kur notiek jau piektā Ukrainas sabiedroto tikšanās un kur tiek spriests par turpmāko palīdzību Ukrainas bruņotajiem spēkiem.

Kā ziņo izdevums "The Washington Post", ASV aizsardzības ministrs Loids Ostins ir paredzējis informēt par vēl 675 miljonu dolāru vērtas militārās palīdzības nodošanu Ukrainai, ieskaitot munīciju augstas precizitātes raķešu sistēmām HIMARS.

Taču, kā norāda izdevuma "Defence Express" direktors Dmitrijs Zgurecs, Rammšteinas sarunās diskusijas ir ne tikai par piegādājamo bruņojumu, ko plānots nosūtīt tagad, bet arī par to, kāda Ukrainas armija izskatīsies nākotnē.

Cer uz Hersonas apgabala drīzu atbrīvošanu

"Šī Rammšteinas tikšanās ir ievērojami atšķirīga. Kā liecina publikācijas ASV medijos, viens no apspriežamajiem jautājumiem būs atbalsta plāns Ukrainas bruņotajiem spēkiem vidējā un tālākā termiņā, izveidojot jaunus plānus un jaunu pieeju," norāda Zgurecs.

"Šī plāna apspriešanā piedalās gan amerikāņu, gan ukraiņu militārpersonas. Amerikāņi vēlas saprast, kādi ir Ukrainas plāni pēc pieciem gadiem un pēc kara ar Krieviju.

Tieši šādu stratēģisku pieeju arī mēs gaidījām. Šāda ilgtermiņa plānošana nozīmē izmaiņas turpmākajā ārvalstu palīdzībā, kas palīdzēs veikt strukturālas pārmaiņas arī Ukrainas armijā."

Kā izteikušies vairāki ārvalstu militārie komentētāji, ļoti iespējams, ka Ukrainas armijai varētu izdoties atbrīvot uz laiku okupēto Hersonas apgabalu līdz šī gada beigām. Citi ir pat vēl optimistiskāki, prognozējot šādu simbolisku uzvaru jau nākamajā mēnesī.

Berluskoni piesakās par vidutāju

Tikmēr bijušais Itālijas premjerministrs Silvio Berluskoni izteicies, ka vēlētos kopīgi ar bijušo Vācijas kancleri Angelu Merkeli kļūt par starpniekiem Ukrainas un Krievijas miera sarunās.

Berluskoni piebildis, ka viņš neredz nekādus nozīmīgus ekonomiskos zaudējumus Kremlim no Rietumu ieviestajām sankcijām, norādot, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins šādam spiedienam noteikti spēj pretoties.

Interesanti, ka ar līdzīgiem paziņojumiem par to, ka Krievija šī kara laikā ekonomiskajā ziņā neko nav zaudējusi, trešdien nāca klajā pats Putins.

Berluskoni savulaik bija tuvs Putina draugs, taču pēc kara sākuma viņš ir nosodījis Krievijas militāro agresiju.

KONTEKSTS:

2022. gada 24. februārī Krievijas prezidents Putins pavēlēja sākt Krievijas karaspēka iebrukumu Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija nekādu pierādījumu. Ukraina uzskata, ka Putina patiesais mērķis ir iznīcināt Ukrainas valstiskumu un pakļaut šo teritoriju Maskavas kontrolei.

Karadarbības sākumā Krievija ieņēma Hersonas pilsētu, bet Ukrainas aizstāvjiem izdevās atvairīt uzbrukumu galvaspilsētai Kijivai. Krievijas karaspēks masveidā pastrādāja kara noziegumus Kijivas apgabala pilsētās, nogalinot civiliedzīvotājus. Pēc ilgas pretošanās maijā Krievijas spēku kontrolē nonāca arī stratēģiski svarīgā Mariupoles pilsēta.

Krievijas karaspēks pēc atkāpšanās no Kijivas galveno uzmanību koncentrējis uz Ukrainas austrumiem. Taču citviet okupācijas spēkiem nav izdevies būtiski pavirzīties uz priekšu. Ukraina saņem no Rietumiem arvien vairāk moderno ieroču un īsteno pretuzbrukumus, lai atkarotu okupētās teritorijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti