Ukrainas prezidents gatavs ļaut Timošenko ārstēties ārvalstīs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Ieslodzītajai Ukrainas ekspremjerei Jūlijai Timošenko varētu ļaut ārstēties ārzemēs. To atzinis valsts prezidents Viktors Janukovičs, norādot, ka ir gatavs parakstīt šādu parlamentā apstiprinātu likumu. Ārstēšanās nodrošināšana ārvalstīs varētu palīdzēt atrisināt vienu no galvenajām politiskajām problēmām, kas apdraud Ukrainas un Eiropas Savienības Asociācijas līguma parakstīšanu. Kijeva vēlas to parakstīt jau Austrumu partnerības samitā Viļņā novembra beigās. Tomēr eksperti prognozē, ka galīgā Timošenko lietas atrisināšana gaidāma ne ātrāk kā pēc 2015. gada prezidenta vēlēšanām.

Pašlaik Ukrainā nav likumu, kas ļautu notiesātajai Jūlijai Timošenko atstāt valsti. Ar šādu paziņojumu šodien klajā nācis Ukrainas prezidents Viktors Janukovičs, paskaidrojot, ka pašlaik parlamentā ir sagatavots likumprojekts, kurš šo jautājumu atrisinātu, un, ja parlaments to atbalstītu, arī prezidents būtu gatavs to parakstīt. Sarunājoties ar žurnālistiem Doņeckas apgabala Svetlodarskas pilsētā, Janukovičs pieļauj, ka, visticamāk, šāda likuma pieņemšanai sekos tiesa, kura arī pieņems galīgo lēmumu par Timošenko aizbraukšanu ārstēties uz citu valsti, vienlaicīgi pretī dodot kādas garantijas.

Kā zināms, Timošenko atbrīvošana un nosūtīšana uz ārstēšanos Vācijā ir viens no galvenajiem priekšnoteikumiem, lai jau novembra beigās Viļņā gaidāmajā Eiropas Savienības Austrumu partnerības samitā Kijeva varētu parakstīt Asociācijas līgumu ar Eiropas Savienību. Eiropas Parlamenta novērotāji - bijušais Polijas prezidents Aleksandrs Kvasņevskis un bijušais Eiropas Parlamenta prezidents Pets Kokss - ir nolēmuši vēl uz mēnesi pagarināt savu misiju Ukrainā, lai tomēr panāktu savu mērķi, proti, Timošenko atbrīvošanu uz tādiem pašiem noteikumiem kādi tika piemēroti bijušajam iekšlietu ministram Jurijam Lucenko. Šeit runa ir par tā saukto daļējo apžēlošanu, kas nozīmētu septiņu gadu cietumsoda samazināšanu līdz diviem gadiem, kurus Timošneko jau reāli pavadījusi cietumā. Tikai šāds risinājums ir garantija tam, ka Eiropas Parlaments nobalsos par Asociācijas līguma parakstīšanu.

Kā pirms neilga laika savā blogā rakstīja eiroparlamentārietis no Polijas Mareks Sivecs, papildus daļējai apžēlošanai no Timošenko gatavojas pieprasīt 200 miljonu dolāru lielu soda naudu, kā arī paredzēts bijušajai premjerministrei atņemt pilsoniskās tiesības, proti, tiesības balotēties 2015. gada Ukrainas prezidenta vēlēšanās. Taču šis ir tikai viena deputāta paustais viedoklis.

Kā norāda ukraiņu komentētājs Vitālijs Portņikovs, aiz šiem iespējamiem scenārijiem slēpjas vairāki zemūdens akmeņi, par kuriem bieži vien tiek aizmirsts. Proti, nosacīta pirmstermiņa Timošenko atbrīvošana nebūt nenozīmēs iepriekš piespriestā soda atcelšanu. Tas nozīmēs, ka tā dēvētajā gāzes lietā piespriestais pusotra miljarda grivnu, jeb gandrīz 63 miljonu latu lielais sods joprojām paliks spēkā. Tā būs vēl viena garantija tam, ka Timošenko nevarēs piedalīties 2015. gada vēlēšanās. Pēc Portņikova vārdiem, tieši tas ir tas, ko vēlas Janukovičs, jo vienīgais pretinieks, kuru viņš vēlēšanās varētu arī neuzvarēt ir tieši Jūlija Timošenko.

Vitālijs Portņikovs arī uzskata, ka Timošenko, visticamāk, šis piedāvājums būs jāpieņem, jo tikai tā viņai ir iespēja atkal nonākt brīvībā, un, kaut arī atrodoties ārzemēs, atkal sākt vadīt opozīcijas spēkus, līdzdarboties priekšvēlēšanu kampaņā un aktīvi atbalstīt kādu citu prezidenta amata kandidātu. Ja šajās vēlēšanās uzvarēs Janukovičs, Timošenko dzīvē faktiski nekas nemainīsies, taču, ja tas būs opozīcijas kandidāts, tad šis cilvēks jau varēs spriest par soda atcelšanu bijušajai premjerministrei un arī spēlēt lomu tajā, lai Timošenko atgrieztos aktīvās politiskās dzīves pirmajās rindās.

Piedāvājumu par medicīnisko pakalpojumu sniegšanu savā valstī izteica Vācijas ārlietu ministrs tikšanās laikā ar Ukrainas amatpersonām. Bijušajai Ukrainas premjerministrei Jūlijai Timošenko 2010.gadā tika piespriests septiņu gadu cietumsods par valstij neizdevīga gāzes līguma noslēgšanu ar Krieviju. Kopš tā laika ievērojami pasliktinājusies kādreizējās "Oranžās revolūcijas" līderes veselība.

Timošenko apgalvo, ka pret viņu vērstais tiesas process ir politiska izrēķināšanās. Arī Eiropas Cilvēktiesību tiesa šogad aprīlī lēma, ka pārkāptas viņas cilvēktiesības un tiesu darbi ir politiski motivēti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti