Panorāma

Tiešraides no putnu ligzdām

Panorāma

Neaiztiec roni pludmalē!

Ukrainas prezidenta vēlēšanās priekšgalā – V. Zelenskis

Ukrainas prezidenta vēlēšanās līderos Zelenskis un Porošenko

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 6 mēnešiem.

Ukrainas prezidenta vēlēšanās visvairāk balsu ieguvis komiķis Volodimirs Zelenskis un pašreizējais valsts galva Petro Porošenko, liecina vēlēšanu rezultāti. Tas nozīmē, ka balsotājiem vēl būs jāizdara izvēle arī vēlēšanu otrajā kārtā. Zelenskis paziņoja, ka šis ir tikai pirmais solis uz uzvaru. Tikmēr Porošenko teica, ka šis rezultāts viņam ir „skarba mācība” viņam un viņa valdībai.

Ukrainas prezidenta vēlēšanu pirmajā kārta uzvar komiķis Voldomirs Zelenskis
00:00 / 02:50
Lejuplādēt

 

 

 

Pēc vairāk nekā 80% balsu saskaitīšanas pirmajā vietā ar 30% balsu ir Zelenskis, bet pašreizējais prezidents Porošenko atpaliek ar 16% balsu. Abi, visticamāk, sacentīsies vēlēšanu otrajā kārtā 21. aprīlī. Aiz viņiem palikusi ekspremjere Jūlija Timošenko ar 13% balsu.

Ļoti līdzīgu rezultātu uzrādīja vēlētāju aptauja pie balsošanas iecirkņiem.

Latvijā vairāk par Zelenski

Katrā no Baltijas valstīm dzīvojošie Ukrainas pilsoņi savas valsts prezidenta amatam ir izvēlējušies citu favorītu amatam.

Lietuvā vairākums ukraiņu vēlētāju nobalsoja par Porošenko. Igaunijā – par Juriju Boiko, bet Latvijā – par Zelenski.

Rus.lsm.lv ziņo, ka Ukrainas pilsoņi, kuri balsoja Latvijā, 43,44% gadījumu balsis atdeva par Zelenski. Latvijas ukraiņi vēlēšanās nav bijuši īpaši aktīvi. Kaut arī Ukrainas vēstniecība bija izsūtījusi vairāk nekā 2000 uzaicinājumu, nobalsojuši ir tikai 732.

"Kas mūs pārsteidza – mēs domājām, ka būs daudz vēlētāju par Jūliju Timošenko, par viņu nobalsoja tikai 36 vēlētāji. Grūti pateikt, kāpēc tā. Kad jau vēlēšanas bija beigušās, mēs analizējām, kā balsoja citos ārzemju iecirkņos – tur pārsvarā balsoja par Porošenko, bet mums ir tāds rezultāts. Mums – par Zelenski," teica vēlēšanu komisijas Latvijā vadītāja vietniece Natālija Šilova.

Vēstniecībā atzīst – balsotāju būtu bijis vairāk, bet ne visi, kas uz vēlēšanām atnāca, bija reģistrējušies konsulārajā dienestā, tādēļ tos nācās raidīt prom. Tagad vēstniecība aicina jau laikus reģistrēties vēlēšanu otrajai kārtai.

Ko katrs sola?

Vēlēšanu visticamākais uzvarētājs ir 41 gadu vecais Volodimirs Zelenskis. Viņš ir jaunpienācējs politikā, līdz šīm populārs komiķis, kurš tēloja prezidentu seriālā „Tautas kalps”. Zelenskis priekšvēlēšanu kampaņā uzsvēra cīņu pret korupciju, kritizēja līdzšinējo varu un sola izmaiņas.

Svētdienas vakarā pēc balsotāju aptauju publiskošanas Zelenskis kampaņas štābā valdīja pacilāta gaisotne, un viņš pauda pārliecību par uzvaru arī otrajā kārtā. „Es patiecos jums visiem. Šis ir tikai pirmais solis uz lielu uzvaru. Gribu pateikties visiem mūsu ukraiņiem, kas šodien aizgāja nobalsot,” sacīja Zelenskis.

53 gadus vecais Porošenko savukārt koncentrējies uz pēdējos gados prezidenta amatā panākto, bruņoto spēku atjaunošanu, Ukrainas virzību uz Eiropas Savienību un NATO. Viņš arī solīja atgūt Krievijas okupēto Krimas pussalu un sakaut prokremliskos kaujiniekus valsts austrumos.

Tomēr svētdien vakarā viņš arī atzina, ka ukraiņi ar balsojumu devuši vērtējumu arī viņa valdības darbam: „Es nejūtu nekādu eiforiju. Es kritiski un skaidri saprotu to signālu, ko pašreizējai valdībai šodien nosūtīja sabiedrība. Tas ir skarba mācība man un visai manai komandai.”

Volodimirs Zelenskis pateicās saviem atbalstītājiem, īpaši tiem, kuri neesot balsojuši joka pēc. Uzvaras gadījumā viņš Ukrainai sola jaunu politiku.

“Jau tiek izplatītas visādas viltus ziņas, ka mēs apvienojam frontes un jau aizmuguriski vienojamies. Nekā tāda nav, Mēs esam jauni cilvēki, negribam redzēt šo pagātni mūsu valsts nākotnē,” paziņoja Zelenskis.

Tikmēr pašreizējais prezidents solīja labot savas kļūdas.

“Šis ir ļoti nopietns iemesls paskatīties uz savām kļūdām, kas pieļautas pēdējos gados. Taču kļūdas nepieļauj tikai tas, kurš neko nedara,” sacīja Porošenko.

Zelenskis kā balta lapa

Arī gaidot vēlēšanu otro kārtu, Zelenskis pašlaik tiek uzskatīts par favorītu. „Viņš ir kā balta lapa. Viņš pazīstams kā komiķis un aktieris, taču viņa politiskie uzskati ir ļoti fragmentāri. Viņš saka, ka ir jāsāk sarunas ar Krieviju, jāizbeidz karš. Viņam izdevies sev piesaistīt gan protesta elektorātu, gan daļu Janukoviča bijušā elektorāta. Tāda ir viņa īpatnība. Viņā katrs vēlētājs redz to, ko vēlas redzēt. Kāds viņā redz seriāla „Tautas kalps” varoni, kāds redz sekmīgu biznesmeni, kāds redz aktieri un cilvēku, kurš nekad nav bijis pie varas. Līdz ar to viņa izveidotais tēls ir plašs un pakļaujas dažādām interpretācijām. Viņš cenšas būt savējais visiem,” stāsta ukraiņu politologs Jevhens Mahda.

Tikmēr daļa Porošenko atbalstītāju un ukraiņu nacionālistu bažījas, ka aiz Zelenska varētu stāvēt ne vien oligarhs Igors Kolomoiskis, bet viņš otrajā kārtā varētu arī būt Maskavas favorīts, pat ja tā ir tikai izvēle starp diviem pretiniekiem.

Politologs un ilggadējs Ukrainas prorietumnieciskā kursa atbalstītājs Bohdans Jaremenko gan aicina šo Zelenska kandidatūras aspektu nepārspīlēt.

“Notiek pastāvīga demokrātijas attīstīšana. Interesanti procesi un sabiedrības pieaugšana, kura pirms pieciem gadiem pašcieņas revolūcijas laikā izvirzīja prasības par godīgumu un, lūk, šādā veidā noraida valdošos spēkus, kuri it kā dara dažas pareizas lietas, taču nedod cerētos rezultātus un nav pietiekami godīgi. Un tad arī parādās Zelenska fenomens, un šajā gadījumā nav pat svarīgi, vai viņš ir komiķis, vai kādas citas no politikas tālas profesijas pārstāvis.

Tā ir prasība pēc jaunas sejas, kas nav saistīta ar vecās sistēmas problēmām,” sacīja politologs.

Politologs arī norādīja – arī ņemot vērā, ka pēcrevolūcijas Ukraina tikai nesen ekonomiski daudzmaz nostājusies uz kājām, kā arī joprojām gruzdošo konfliktu valsts austrumos, piemest uguni Krievijas mēģinājumiem uzburt Ukrainas kā neizdevušās valsts tēlu - diez vai kāds gribēs pārāk riskēt.

KONTEKSTS:

Ukrainas prezidenta vēlēšanu pirmā kārta notika svētdien, 31. martā, un tajā piedalījās gandrīz 40 kandidāti. Balsojums nav izticis bez pirmajām ziņām par dažādiem pārkāpumiem. 

Vēlēšanu otrā kārta paredzēta 21. aprīlī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti