Pasaules panorāma

Grāmata no ieslodzījuma vietas

Pasaules panorāma

Latvijas vēstnieks Ukrainā: Turpināsim atbalstīt Ukrainu

Demokrātisks protests pie vēlēšanu urnām Ukrainā

Ukrainas prezidenta vēlēšanas – protests pie balsošanas urnām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 6 mēnešiem.

Ukrainas prezidenta vēlēšanu pirmajā kārtā nostiprinājies jauns favorīts. Šoreiz kontrasts ir spēcīgs, salīdzinot ar 2014. gada vēlēšanām, kad Petro Porošenko uzvarēja jau pirmajā kārtā.

Pirms oficiālo aptauju rezultātu parādīšanās pie vēlēšanu iecirkņiem žurnālisti, apejot likumu, kas neļauj rezultātu publicēt priekšlaicīgi, bija izdomājuši oriģinālu veidu, kā tos parādīt.

Internetā tika publicēti jauni dzērieni ar procentiem: stiprākais Volodimira Zelenska uzvārdam līdzīgais uzlējums “Zaļais cilvēciņš” vai citā versijā “ZeBrovka”, liķieris “Šokolādes zaķis”, ar to domājot Porošenko šokolādes impēriju. Atsevišķos reģionos arī kokteilis “Ju-1960”, ar ko domāta Jūlija Timošenko. Arī dienvidaustrumu uzlējums no Piemaskavas bērziem – Kremļa atbalstu baudošais Jurijs Boiko. Satīras žanrs arī vēlēšanu otrajā kārtā, kurā iekļuvis komiķis Zelenskis.

Tomēr iemesls humoram tiek meklēts sarežģītā laikā: valsts knapi nostājusies uz kājām ekonomiski, korupcija nav pieveikta, valsts teritoriālā vienotība nav atjaunota. Tāpēc esošais prezidents Porošenko sevi pozicionēja arī kā konstitucionālo militāro spēku virspavēlnieku un ar plakātiem ielās aicināja iedzīvotājus domāt. Viņa vēstījumam noticēja tikai nepilni 16% procenti.

Eksperti norāda – ekonomiskā un politiskā neapmierinātība ar prezidentu nenozīmē, ka tiek gatavota ģeopolitiskā kursa maiņa.

Jāņem vērā, ka Zelenska pusē finansiāli stāv bijušais Dņepropetrovskas gubernators un oligarhs Igors Kolomoiskis, kurš tagad par Dnipro pārsauktajā pilsētā ieviesa kārtību ar bataljoniem, ko sponsorējis no savas kabatas, un izsludināja milzu atlīdzības par prokrievisko līderu notveršanu.

“Ja sākam ar pozitīvo –

šajās vēlēšanās nebija neviena atklāti prokrieviska kandidāta, kuram būtu bijusi iespēja uzvarēt.

Visi galvenie kandidāti runāja par Eiropu un pat par NATO, un tas attiecas arī uz Zelenski. Līdz ar to nebija tāda ģeopolitiska šķelšanās, kāda mūsu valstī bija līdz 2014. gadam. Krievijas agresija novedusi pie tā, ka tie, kas atbalsta tuvināšanos Krievijai, sasniedz vien aptuveni kādus 10-12%, ne vairāk. Tāpēc pat Zelenska ievēlēšanas gadījumā diez vai Ukrainas pamata kurss izmainīsies. Taču tas, kur var rasties problēmas, ir fakts, ka viņš ir ļoti nepieredzējis. Nav sagatavots politikai un viņam nav elementāru politisko zināšanu. Tātad jābūt komandai, un mēs nezinām, kas tajā būs. Un, protams, šo pieredzes trūkumu var izmantot Putins, cenšoties uzspiest kaut kādus savus risinājumus,” komentē Nacionālās universitātes “Kijevas-Mogiļanskas akadēmija” profesors Oleksijs Haraņs.

Petro Porošenko vēl ir iespēja iedzīvotājus pārliecināt otrā kārtā, bet nebūs viegli, jo aizvainojums ir daudziem.

LTV filmēšanas grupa Kijevā satika Maidana revolūcijas dalībnieku, Krimas tatāru Serveru Abibulajevu, kurš protestu laikā tika ievainots, Krimā zaudēja dzīvesvietu, tika izmests no kopmītnēm arī Ukrainas kontrolētajā teritorijā un pēc tam pieteica 46 dienu ilgu badastreiku, guļot pie Ukrainas neatkarību simbolizējošās slāvu dievietes pieminekļa pamatnes, līdz viņam kāds labs cilvēks piedāvāja dzīvesvietu.

“Viņi taču uz mūsu mugurām tajos krēslos apsēdās, to skaitā Petro Porošenko. Un kā tad jūs izrīkojaties ar tiem, kuri jūs pieveda pie varas? Kāpēc neviens no varas nepienāca un nepajautāja – ko tu te guli? Tad es izstāstītu – nav kur dzīvot. Krimu sagrāba, no dzīvokļa šeit izmeta uz ielas. Bet viņi pilnībā ignorē. Un tad būtu vajadzējis to risināt. Protams, esmu tajā vīlies,” saka Abibulajevs.

Vienlaikus pats Maidans ir kluss. Protests ir pausts pie vēlēšanu urnām demokrātiskā ceļā. Vien atnākusi grupa cilvēku atcerēties revolūcijas notikumus un nodziedāt Ukrainas himnu.

KONTEKSTS:

Ukrainas prezidenta vēlēšanu pirmā kārta notika 31. martā, un tajā piedalījās gandrīz 40 kandidāti. Saskaņā ar oficiālajiem rezultātiem komiķis Volodimira Zelenskis ieguvis aptuveni 30%, līdzšinējais prezidents Petro Porošenko -15%, bet ekspremjere Jūlija Timošenko 13% balsu.

Balsojums nav izticis bez ziņām par dažādiem pārkāpumiem. Tikmēr Timošenko apsūdz Porošenko vēlēšanu falsifikācijā.

Otrā vēlēšanu kārta notiks 21. aprīlī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti