Amerikāņu analītiķi gan spriež, ka ukraiņi drīzumā tomēr varētu gatavoties kontrolētai daļējai spēku atvilkšanai no Bahmutas, lai gan ukraiņu komandieri norāda, ka centīsies to noturēt tik ilgi, cik iespējams.
Krievijas spēki turpina gūt panākumus Bahmutas ziemeļos, kas padara pilsētu ievainojamu uzbrukumiem no vairākiem virzieniem.
"Šis rajons pastāvīgi pakļauts apšaudēm. Mēs cenšamies atspiest ienaidnieku. Pārsvarā trāpām viņu ekipējumam, un tādā veidā palīdzam mūsu karaspēkam," stāsta ukraiņu karavīrs ar segvārdu "Čekans".
Krievijas spēki Bahmutā koncentrējuši lielu daudzumu savu karavīru, kā arī algotņu, savukārt Ukraina uz Donbasa pilsētu nosūtījusi papildspēkus un elites vienības. Kaujas epicentru pēdējās dienās apmeklējuši vairāki augsta ranga ukraiņu komandieri, kas atzinuši ļoti sarežģītos kaujas apstākļus.
"Tagad ir smagāk nekā vasarā, grūtāk manevrēt, bet mums ir savas priekšrocības. Krievi nespēj gūt lielus panākumus uz bezceļiem. Ir grūti gan mums, gan viņiem, bet mēs esam savās mājās – tas cīņu padara vieglāku," stāsta ukraiņu karavīrs ar segvārdu "Tehniķis".
Bahmutas ieņemšana būtu nozīmīga uzvara Krievijai, taču pilsētas stratēģiskais svarīgums ir pārvērtēts, norāda eksperti. Turklāt Krievija tur zaudējusi tūkstošiem savu karavīru. Pēc ukraiņu teiktā – krietni vairāk, nekā zaudējusi Ukrainas puse.
Tomēr, pieaugot kauju intensitātei, ASV Kara studiju institūta analītiķi uzskata, ka Ukraina drīzumā varētu lemt par atkāpšanos no Bahmutas. Piektdien publiskotie ģeolokācijas dati liecina, ka ukraiņi iznīcinājuši divus kritiski svarīgus tiltus, iespējams, lai traucētu krievu virzīšanos tālāk pilsētā un bloķētu ceļus izejai no tās.
Amerikāņu analītiķi arī atgādināja, ka nedēļas sākumā Ukrainas prezidenta padomnieks Oleksandrs Rodņanskis sacīja, ka nepieciešamības gadījumā Ukraina varētu atvilkt spēkus, piebilstot, ka Ukraina ir nostiprinājusi teritoriju pilsētas rietumos tā, lai atkāpšanās gadījumā okupantiem nebūtu iespējas to ātri ieņemt. Līdz šim atkāpšanās plānus Ukrainas armija gan noliedz.
Bahmuta ir viens no karstākajiem punktiem frontē jau vairākus mēnešus. Krievijas karaspēks cenšas ieņemt pilsētu kopš pērnā gada maija.
Krievijas grupējuma "Vagner" algotņi vairākkārt pasteigušies ar paziņojumiem par kontroles pārņemšanu pār pilsētu, tomēr līdz šim tie nav apstiprinājušies.
Bahmutā, kur pirms kara dzīvoja ap 70 000 cilvēku, palikuši vien 4000 civiliedzīvotāju. Viņi savas dienas aizvada patvertnēs bez gāzes, elektrības vai ūdens. Gandrīz neviena ēka pilsētā vairs nav palikusi neskarta.
KONTEKSTS:
2022. gada 24. februārī Krievijas prezidents Vladimirs Putins pavēlēja sākt Krievijas karaspēka iebrukumu Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija nekādu pierādījumu.
Ukraina uzskata, ka Putina patiesais mērķis ir iznīcināt Ukrainas valstiskumu un pakļaut šo teritoriju Maskavas kontrolei.
Krievija ar raķetēm regulāri apšauda Ukrainas pilsētas, lai ziemā atstātu ukraiņus bez elektrības un siltuma. Eiropas Parlaments ir pasludinājis Krieviju par terorismu atbalstošu valsti.