Ukrainas parlaments sanāk uz pirmo sēdi

Deputātu svinīgais zvērests, jaunās valdības izveide un vairāki grozījumi Konstitūcijā - tik plaša darba kārtība ir jaunā sasaukuma Ukrainas parlamentam, kas pilnīgi citā sastāvā ceturtdien, 29.augustā, sanācis uz pirmo sēdi. Kā kandidātu uz premjera amatu Zelenskis izvirzīja 35 gadus veco Oleksiju Hončaruku – jurists līdz šim strādājis prezidenta administrācijā. Uzrunājot Augstāko Radu Zelenskis brīdināja – ja šis parlamenta sasaukums gada laikā nekļūs par labāko Ukrainas vēsturē, viņš parlamentu atlaidīs.

Ukrainas parlaments sanāk uz pirmo sēdiGints Amoliņš

  9.sasaukuma Augstākajā Radā no 450 deputātu krēsliem 254 ieņem politikā nepieredzējušā prezidenta Volodimira Zelenska partija “Tautas kalps”. Deputātu svinīgo zvērestu parlamenta pirmajā sēdē nolasījis sasaukuma vecākais deputāts Jūlijs Joffe. Savā uzrunā viņš aicināja deputātus atmest politiskās ambīcijas un apvienoties, lai pārtrauktu asinsizliešanu Donbasā un sāktu Ukrainas ekonomikas atjaunošanu.

  Ceturtdien Ukrainas parlamentā izveidotas 5 frakcijas un viena deputātu grupa. Ar 382 balsīm “par” tika ievēlēts jaunais parlamenta spīkers – partijas “Tautas kalps” pārstāvis, polittehnologs Dmitrijs Razumkovs.

  Uzstājoties parlamenta sēdē, Ukrainas premjerministrs Volodimirs Groismans paziņojis par sava kabineta demisiju. Viņa vietā Zelenskis virza sava biroja vadītāja vietnieku Alekseju Gončaruku.

  Atbilstoši solītajam, jaunās Radas pirmās sēdes dienā atlūgumu uzrakstījis Ukrainas ģenerālprokurors Jurijs Lucenko. Rīkojumu par viņa atcelšanu Zelenskis parakstījis vēl jūnija sākumā, taču to atteicās apstiprināt iepriekšējā sasaukuma Rada.

  Vienlaikus izskan, ka Zelenskis piedāvājis saglabāt amatu iekšlietu ministram Arsenam Avakovam.

  Jau pirmajā sēdē parlamentā dominējošā prezidenta partija ieplānoja izskatīt 50 līdz 70 likumprojektus, starp tiem – vairāki Konstitūcijas grozījumi, kā arī likumprojekti par deputātu neaizskaramības atcelšanu, atsaukšanu par kavējumiem un prezidenta impīčmenta procedūras ieviešanu.

  Zelenska partijai parlamentā Augstākajā Radā ir drošs vairākums – 254 deputātu vietas no 450. Tā ir līdz šīm nepieredzēta situācija Ukrainas politikā, kur parlamenta sastāvs ierasti bijis visai sašķelts. Viņa partijas vairākums Zelenskim dod plašu mandātu reformu īstenošanai.

  Ceturtdien uzrunājot parlamentu Zelenskis brīdināja – vai nu šis Augstākās Radas sasaukums kļūs par labāko Ukrainas vēsturē, vai tiks atlaists.

  “Ir tikai viens jautājums – kādas jums ir iespējas iekļūt mācību grāmatās? Kā parlamentam, kurš paveica neticamo, kurš izdarīja visu to, ko nespēja iepriekšēji 28 gadu laikā? Kā parlamentam, kur nebija kautiņu, bastošanas, podziņu spaidīšanas, bet tikai konstruktīvs ikdienas rūpīgs darbs Ukrainas tautas labā? Vai ar jūs kļūsiet par parlamentu, nostrādājis vismazāk – tikai vienu gadu. Faktiski šis ir jūsu pārbaudes laiks. Ticiet man, es zinu – atlaist Augstāko Radu nav nemaz tik briesmīgi. Bet tiešām ceru un ticu, ka tas nenotiks," pauda Zelenskis.

   

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti