Dienas notikumu apskats

Saeima balso par mācību satura reformām; ieceri par sešgadniekiem skolās noraidot

Dienas notikumu apskats

NATO dalībvalstis gatavojas samitam, apspriež ASV un Ziemeļkorejas jautājumu

Ukrainas parlaments atbalstījis pretkorupcijas tiesas izveidi

Ukrainas parlaments atbalsta pretkorupcijas tiesas izveidi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Ukrainas parlamentā atbalstu guvis ierosinājums izveidot neatkarīgu pretkorupcijas tiesu. Vienlaikus parlamentārieši nolēmuši atlaist finanšu ministru, kurš atklāti runājis par korupciju valstī. Nav skaidrs, kā šos notikumus vērtēs Starptautiskais Valūtas fonds (SVF), no kura Ukraina cer saņemt aizdevumu.

Pirms balsojuma Ukrainas Augstākajā Radā spiedienu uz deputātiem izdarīja premjerministrs Volodimirs Groismans. Viņš nedēļas sākumā paziņoja, ka ir gatavs atkāpties no amata, ja šis likumprojekts netiks atbalstīts.

Saskaņā ar šo likumprojektu tiek izveidota pretkorupcijas tiesa. Tās mērķis ir palīdzēt likvidēt politisko spiedienu un kukuļošanas mēģinājumus, ar ko ikdienā līdz šim saskārās pašreizējā tiesu sistēma. Lai vēl vairāk stiprinātu uzticību pretkorupcijas tiesai, likums nosaka, ka tiesnešus palīdzēs izraudzīt starptautiski eksperti.

Šāda tiesa galvenokārt ir nepieciešama, lai sekmētu ārvalstu investoru uzticību Ukrainai, jo viņus ieguldīt Ukrainā atturējusi tur pastāvošā korupcija.

Tomēr vērā jāņem, ka ar likumprojektu, kuram iesniegti aptuveni 2000 grozījumu, skaidrība par to, vai tas ir saskaņā ar SVF nosacījumiem, tika gūts tikai neilgi pirms balsojuma. Valūtas fonda un Venēcijas komisijas apstiprinājumu iegūt bija svarīgi, lai nosargātu 17,5 miljardus ASV dolāru finansiālo atbalstu reformu īstenošanai.

Kā paskaidroja Ukrainas deputāti, Kijeva līdz pēdējam mirklim meklēja kompromisa variantu ar ārvalstu investoriem par to, cik lielas veto tiesības būs starptautiskajiem ekspertiem, vērtējot Ukrainas pretkorupcijas tiesas kandidātus uz šo amatu.

Tāpat tiek norādīts, ka Ukrainas valdībai līdzās cīņas ar korupciju ir jāīsteno citas aizdevēju prasības, piemēram, jāpaaugstina gāzes cena un jāraugās, lai budžeta deficīts nākamajā gadā nepārsniegtu 2,5%.

Ukrainas prezidents Petro Porošenko šo balsojumu nodēvēja par lakmusa testu valsts spējai risināt korupcijas jautājumus un tā pieņemšanu.

Tomēr jaunas bažas ir radījušas finanšu ministra Oleksandra Daņiļuka atlaišana.

Par šo jautājumu balsojums Augstākajā Radā notika, pamatojoties uz premjerministra Groismana apsūdzībām par to, ka finanšu ministrs Daņiļuks ir izplatījis sagrozītu informāciju Ukrainas starptautiskajiem partneriem. Viņš gan līdz šim saņēma investoru uzslavas par reformu uzsākšanu Ukrainā. Tagad Daņiļuka atlaišana varētu radīt satraukumu gan SVF, gan citiem starptautiskajiem aizdevējiem.

Vērā jāņem, ka pagājušajā nedēļā Ukrainas mediji ziņoja, ka Daņiļuks bija nosūtījis G7 valstīm vēstuli, kurā viņš norādījis, ka tiek likti šķēršļi viņa reformām, apsūdzot arī Ukrainas amatpersonas korupcijā. Pārmetumi tika veltīti arī Groismanam, kurš nav atbalstījis Daņiļuka izvēlēto kandidātu, kuram bija jākļūst par viņa vietnieku nodokļu politikas jautājumos.

Pēc notikušā Groismans uzstājis, ka ir jāizraugās pēc iespējas ātrāk jauns finanšu ministrs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti