Ukrainas parlamenta deputātam pārmet negodīgu doktora grāda iegūšanu

Ukrainā izcēlies skandāls par opozīcijas deputāta Iļjas Kivas doktora disertāciju. Žurnālisti noskaidrojuši, ka disertācijai pievienotas viltotas izziņas un nepatiesi dati par dalību konferencēs. Par spīti šiem apgalvojumiem Kiva disertāciju aizstāvējis, izsaucot protestu vētru un pat prasību pilnībā pārstartēt Ukrainas izglītības sistēmu.

Ukrainas parlamenta deputātam pārmet negodīgu doktora grāda iegūšanu
00:00 / 03:55
Lejuplādēt

Zinātņu doktora grāda iegūšana ir viens no augstākajiem sasniegumiem akadēmiskajā dzīvē. Un nereti šāda grāda iegūšana pievērš pastiprinātu uzmanību, īpaši tad, ja to cenšas paveikt kāds sabiedrībā atpazīstams cilvēks.

Bieži iekūlies skandālos

Taču Ukrainā skandāla centrā par doktora disertāciju un tās aizstāvēšanu nonācis viens no pretrunīgāk vērtētajiem ukraiņu politiķiem Iļja Kiva. Viņš ir viens no “Opozīcijas platformas – Par dzīvi” līderiem.

Savas profesionālās karjeras laikā Kiva ne reizi vien iekūlies dažādos skandālos. Piemēram, viņš ir tiesāts par kukuļdošanu, ticis apsūdzēts par kontrabandas piesegšanu un atbalstīšanu, ir ticis apsūdzēts par saistību ar televīzijas kanāla “Inter” ēkas dedzināšanu, ieroču demonstrēšanu vilcienā, kā arī nepiedienīgās darbībās Augstākās radas ēkā. Taču vienlaicīgi Kiva bijis arī milicijas īpašo uzdevumu patruļdienesta bataljona komandieris, kā arī piedalījies karadarbībā Ukrainas austrumos.

Daudziem par pārsteigumu izrādījās ziņa, ka Iļja Kiva grasās aizstāvēt doktora disertāciju valsts pārvaldē un viņa disertācijas tēma ir „Pilsoniskās sabiedrības ietekmes mehānismi uz valsts tiesībsargājošās darbības regulējumu, balstoties uz Eiropas Savienības un Ukrainas pieredzi”. Tieši tāpēc arī žurnālisti no izdevuma “Bihus.info” uzsāka savu izmeklēšanu un atklāja vairākus pārsteidzošus faktus.

Aizdomas par paraksta viltošanu

Pirmkārt, tika konstatēts, ka Kiva savā disertācijā ir norādījis dalību divās zinātniskās konferencēs, apgalvojot, ka viņa darbi publicēti šo konferenču materiālos. Vienas šādas konferences koordinatore Oksana Parhomenko atzīst, ka par Kivas dalību neko neatceras.

“Es šo cilvēku neatceros. Es godīgi pasaku. Tēzes atlasīju īpaši rūpīgi, bet šo cilvēku pēc uzvārda neatceros.”

Tāpat žurnālisti atklājuši, ka Kiva savai disertācijai pievienojis viltotu atzinumu par sava zinātniskā darba praktisko nozīmi, kuru parakstījusi Ukrainas valsts pārvaldes zinātņu doktoru asamblejas vadītāja Olga Rudenko, taču šis paraksts atšķiras no Rudenko paraksta uz citiem dokumentiem, tāpēc, visticamāk, tas ir viltots. Savukārt vietām teksts izskatās tulkots ar mašīntulku palīdzību, bet pats Kiva nespēj vai negrib atbildēt uz precizējošiem jautājumiem par viņa disertācijas saturu.

15% piemaksa pie algas

Piedalīties Iļjas Kivas disertācijas aizstāvēšanā žurnālistiem tā arī neizdevās, jo viņiem ceļu aizšķērsoja nezināmi vīrieši melnos apģērbos un maskās, kurus Ukrainā pieņemts saukt par “tituškām”. Mediju pārstāvjiem gan izdevās Kivu noķert gaitenī, prasot komentēt viņam izteiktās apsūdzības.

“Es pateicos jums par jautājumu. Es gribu pateikt – ja vēl ir pieejama kāda informācija par to vai citu dokumentu nepatiesumu, es kā apzinīgs pilsonis lūdzu visus iesniegt sūdzību tiesībsargājošajās iestādēs. Un vēl gribu prasīt – kurš man nāks līdzi uz tualeti?”

Par disertācijas aizstāvēšanu un doktora grāda piešķiršanu nobalsoja visi 13 komisijas locekļi.

Vien dienu vēlāk Ļvovas apgabala padome publiski vērsās pie Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska, Augstākās radas un Ministru kabineta, pieprasot atcelt disertācijas komitejas lēmumu par zinātniskā grāda piešķiršanu Kivam, pieprasot arī izmeklēt disertācijas aizstāvēšanas apstākļus.

Paziņojumā norādīts, ka visi, kas ir piedalījušies šajā afērā, kārtējo reizi ir pierādījuši mūsdienu Ukrainas izglītības sistēmas niecību un nepieciešamību to pilnībā restartēt. Ļvovas apgabala padome arī norāda, ka pašreizējā sistēma rada birokrātiskas grūtības patiesiem jaunajiem zinātniekiem virzīties pa karjeras kāpnēm, bet palīdz iegūt grādus personām, kas nekādā veidā nav saistītas ar zinātni.

Šeit jāpiemin, ka zinātniskais grāds Kivam ļaus iegūt 15% lielu piemaksu pie deputāta algas.

Sadedzina diplomu

Pats Kiva paziņojis, ka pēdējo dienu notikumu dēļ ir atlaists viņa zinātniskā darba vadītājs Vladimirs Gurovskis.

“Kāds savas patmīlības dēļ vienkārši netīri atspēlējas uz zinātniskā darba vadītāju un tiem cilvēkiem, kuri man deva iespēju aizstāvēt disertāciju. Bet viņi tikai darīja savu darbu. Es viņam teicu, lai nepārdzīvo.

Viens stāsts ir būt par zinātniskā darba vadītāju Kivam šodien, pavisam cits stāsts ir būt par Kivas vadītāju rīt. Tāpēc es viņam teicu: nonāksim pie varas – iecelšu par izglītības ministru!” sola Kiva.

Šis skandāls ir izraisījis ļoti plašu rezonansi Ukrainas sabiedrībā un zinātniskajās aprindās. Piemēram, ekonomikas zinātņu kandidāts Ivans Podoljans internetā publiskojis video, kurā ar asarām acīs demonstratīvi saplēsa un sadedzināja savu diplomu, jo nevēloties atrasties vienā zinātniskajā kopienā ar Iļju Kivu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt