Ukrainas opozīcija: Faktiski notikusi varas nelikumīga sagrābšana

Ukrainas parlamentā ceturtdien pieņemti vairāki skandalozi likumprojekti, kas nākotnē varētu ievērojami pastiprināt kontroli pār opozīciju un tās deputātiem. Gan pašā Ukrainā, gan ārpus tās neizpratni un satraukumu izraisījis arī veids, kā likumi pieņemti. Ukrainas opozīcijas pārstāvji uzskata, ka ceturtdien faktiski valstī ir noticis konstitucionāls apvērsums un varas nelikumīga sagrābšana.

Ceturtdienas Ukrainas parlamenta sēde noteikti ieies vēsturē kā viena no visneparastākajām. Tā kā opozīcijas partiju deputāti bija bloķējuši parlamenta spīkera kabinetu, sēdi par valsts budžeta pieņemšanu atklāja vicespīkers Igors Kaļetņiks. Viņš paziņoja, ka budžets tiks pieņemts bez diskusijām. Par pamatu šādam lēmumam tika ņemts parlamenta budžeta komisijas ziņojums un lēmums. Lai arī opozīcijas deputāti balsojumā nepiedalījās, budžets tika apstiprināts ar 249 deputātu balsīm.

Taču pēc tam parlamentā sākās diezgan grūti izprotamas lietas, proti, deputāti vairs neizmantoja elektronisko balsošanu, bet gan vienkārši cēla rokas.

Steidzamības kārtā un bez apspriešanas 20 minūšu laikā pieņemot vēl aptuveni 20 likumprojektus. Bez īpašas skaitīšanas tika paziņots, ka par šiem projektiem balsojuši 235 deputāti.

Ceturtdien pieņemtās normas jau izraisījušas pamatīgu satraukumu opozīcijas rindās. Tā, piemēram, tika pieņemtas vairākas izmaiņas Kriminālprocesa likumā, kas ļauj veikt tiesvedību neklātienē jeb aizmuguriski bez apsūdzēto klātbūtnes, ja personas ir izvairījušās no pirmstiesas izmeklēšanas vai tiesas. Tāpat pieņemtas normas, kas aizliedz nelikumīgi ievākt, uzglabāt, izmantot vai izplatīt konfidenciālu informāciju par tiesnešiem un viņu tuviniekiem.

Īpašu neapmierinātību izraisījuši balsojumi par dokumentiem, kas paredz kriminālatbildību par valsts iestāžu bloķēšanu, kas atļauj bloķēt pieeju interneta resursiem, kuros oficiāli nereģistrētas informācijas aģentūras izplata pretlikumīgu informāciju. Tāpat tiek aizliegta automašīnu pārvietošanās kolonnās, kas lielākas par piecām automašīnām, bet mobilo telefonu SIM kartes turpmāk drīkstēs iegādāties tikai, uzrādot pasi.

Ceturtdien apstiprinātie likumprojekti arī ievērojami ierobežos dažādu protesta akciju rīkošanu, piemēram, turpmāk plānots aizliegt akciju laikā izmantot ķiveres, maskas, teltis un barikādes. Likumdevēji arī atvieglojuši veidu, kā atņemt tiesisko neaizskaramību tautas deputātiem un saukt viņus pie kriminālatbildības.

Parlamentā notikušo balsošanu opozīcijas līderi jau nosaukuši par visatļautību un varas sagrābšanu, kā arī mēģinājumu vērsties pret opozīcijas deputātiem. Viens no opozīcijas līderiem, partijas „Batkivščina” frakcijas līderis Arsēnijs Jaceņuks kritizēja ceturtdien parlamentā notikušo balsošanu: „Šodien Viktors Janukovičs, Vladimirs Ribaks un visa Reģionu partija pastrādāja noziegumu. Tā ir valsts varas sagrābšana, Balsošana, kas notika parlamentā, ir pilnīgi nelikumīga. Ribakam nav tiesību parakstīt šos papīrīšus, par kuriem it kā ir nobalsots, un Janukovičam ir vēl mazākas tiesības šos papīrīšus pasludināt par Ukrainas likumiem. Galvenais, kāpēc tika sarīkota šāda balsošana, nebija budžets. Viņiem vajadzēja pieņemt izmaiņas reglamentā, kas ļautu iesēdināt cietumā opozīcijas deputātus, vienkāršojot procedūru. 226 rokas var nobalsot jebkurā brīdī un jebkurā vietā par to, lai opozīcijas deputātiem tiktu atņemta neaizskaramība. Tas bija galvenais šīsdienas darbību mērķis.”

Satraukumu par veidu, kā tika pieņemti lēmumi Augstākajā Radā, jau paudis arī Eiropas Savienības (ES) vēstnieks Ukrainā Jans Tombinskis.

Pēc ES vēstnieka vārdiem, pašlaik ir apdraudēta uzticība gan Ukrainas demokrātiskajām institūcijām, gan tieslietu sistēmai.

Savukārt, kā paudis Ukrainas politikas komentētājs un žurnālists Vitālijs Portņikovs, līdz pilnīgai diktatūrai Ukrainas prezidentam pašlaik ir atlikušas vairs divas lietas - "maidana" izdzenāšana, kā arī valsts sociālās sistēmas sabrukums. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt