Ukrainas ministrs: Korupcija valstī samazinās, un tie, kas apgalvo pretējo, - melo!

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

„Ukraina mainās, un to arī vēlos pateikt Briselei,” norāda Ukrainas tieslietu ministrs Pavlo Petrenko, kurš šonedēļ pabija gan Eiropas Savienības (ES) institūcijās, gan tikās ar ekspertiem un žurnālistiem.

Ministrs atzīst, ka korupcija valstī joprojām ir liela problēma, taču pēc Maidana revolūcijas, kurā sabiedrība iestājās pret korumpēto eliti, Ukraina ar to mērķtiecīgi cīnās, radot arī korupcijas uzraugus.

Korupcija ir viens no elementiem, par ko Ukrainai pārmet ceļā uz bezvīzu režīmu.

Savukārt tieslietu ministrs uzsver, ka tie, kuri apgalvo, ka Ukrainā nekas nav mainījies, valsti gluži vienkārši nomelno.

Vēl nesen šāds pesimistisks skatījums uz Ukrainu un tās cīņu ar korupciju parādījās britu laikrakstā "The Guardian". „Pirms diviem gadiem Rietumi uz Ukrainu raudzījās ar  entuziasmu, šodien šajā skatienā jaušams izmisums un nogurums,” tā britu laikrakstā „The Guardian” vēsta Vadims Novinskis, biznesmenis, Ukrainas valdības opozīcijas bloka deputāts.

Viņš argumentē, ka Ukraina šobrīd ļoti paļaujas uz Rietumu atbalstu, bet tajā pašā laikā valstī notiek ekonomiskā lejupslīde, cenas aug augumā, briest sociālie nemieri. „Ukrainai vajag izlīgt ar kaimiņiem, atzīt opozīcijas tiesības,” raksta Novinskis

Petrenko, kurš vairākas dienas ilgā vizītē Briselē ticies ar EP deputātiem, žurnālistiem, ekspertiem, norāda, ka Ukrainas nomelnošana ir Maskavas izplatīta propaganda. Viņš piekrīt, ka korupcija, par ko Ukrainai pārmet arī Rietumu partneri, arvien ir liela problēma, taču valsts ar to cenšoties cīnīties, cik vien tās spēkos.

„Korupcija 25 gadus bija Ukrainas lielākā problēma, gluži kā citām postpadomju valstīm no Austrumeiropas. Ja kāds saka, ka šo pēdējo divu gadu laikā nekas nav mainījies, tā nav taisnība," norāda Petrenko. "Tā ir Krievijas propaganda, kas grib pateikt, ka nekas te nemainās un Ukraina ir neveiksmīga valsts. Patiesībā šo divu ar pusi gadu laikā mēs ļoti esam mainījušies.

Cīņa ar korupciju bija jaunās valdības absolūta prioritāte, jo cilvēki, kuri piedalījās demonstrācijā, iestājās pret korupciju.

Mēs esam izveidojuši jaunas pretkorupcija institūcijas, veicām izmaiņas enerģētikas sektorā, kas bija viens no viskorumpētākajiem, turklāt tā bija starptautiska līmeņa korupcija – Ukraina, Krievija, gāze, miljardiem dolāru. Tagad ir reāli rezultāti -  Ukraina vairs nav atkarīga no Krievijas, mēs ņemam gāzi no Eiropas valstīm. Mēs vairs netērējam četrus piecus miljardus gadā, kuri aizgāja ofšoru kompāniju kabatās," stāsta tieslietu ministrs.

Petrenko norāda, ka Nacionālajā pretkorupcijas birojā strādā ap 500 izmeklētāju, un pēdējos deviņos mēnešos esot ierosinās ap 200 krimināllietu pret augsta līmeņa amatpersonām. Viņu vidū ir tiesneši, prokurori, parlamenta deputāti un citi.

Trīsdesmit gadījumos izmeklēšana esot pabeigta un lietas nodotas tiesā. Otrs lielākais korupcijas perēklis blakus enerģētikai ir nacionālie iepirkumi, kurā arī nezināmā virzienā zuduši miljoniem dolāru, tagad izmeklēšanas sāktas arī šeit.

„Protams, aizvien ir daudz problēmu. Mums ir jāpabeidz reformas prokuroru birojā, tieslietu sistēmā, taču mēs esam ceļā un lieki nekavējamies, tāpēc, ka saprotam – tas ir vajadzīgs un mūsu iespēju logs ir šaurs un mazs," norāda Petrenko. "Protams, šīs reformas valstī nebūt nav populāras, īpaši, ja veicat reformas enerģētikas sektorā, ja maināt cenas pakalpojumiem un tā tālāk, cilvēkiem to ir ļoti grūti izskaidrot. Taču valstij, ekonomikai un cīņai ar korupciju tie ir ļoti nopietni soļi," pauž Petrenko.

Viņš arī atzīst, ka korupcijā apsūdzēto tiesāšana var notikt arī tikai tad, ja nomainīs tiesnešu sastāvu, kas jau esot sācies visu līmeņu tiesās valstī, par to arī informēta Eiropas Komisija un Eiropas Parlaments.

Korupcija ir arī viens no elementiem, kas kavē Eiropas politiķus atbalstīt bezvīzu režīmu ar Ukrainu, blakus arī citām bažām, piemēram, par iespējamu lielu migrāciju. Šobrīd Ukraina ir spērusi soli tuvāk bezvīzu režīmam. Nedēļas sākumā Eiropas Parlamenta  Pilsoņu brīvības komiteja deva zaļo gaismu vīzu atcelšanai īslaicīgiem Ukrainas pilsoņu tūrisma vai darījuma braucieniem. Pilnībā to atbalsta Eiropas Komisija. Savukārt dalībvalstīs noskaņojums arvien ir dažāds. Nīderlande joprojām nav atbalstījusi ES asociācijas līguma slēgšanu ar Ukrainu.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti