Ukrainas karā izvarotām sievietēm grūtības Polijā veikt abortu; Latvijā plāno pieejamāku procedūru

Ukrainas karā sievietes saskaras ar seksuālu vardarbību. Ir gadījumi, kad pēc tās nepieciešams pārtraukt grūtniecību, taču ne visur šī procedūra ir pieejama. Piemēram, Polijā šādos gadījumos veikt abortu ir ļauts, taču ārstus, kas to dara, ir grūti atrast. Latvijā strādā pie tā, lai Ukrainā izvarotām sievietēm grūtniecības pārtraukšana būtu pieejama bez maksas.

Ukrainas karā izvarotām sievietēm grūtības Polijā veikt abortu; Latvijā procedūras pieejamību atvieglos
00:00 / 04:18
Lejuplādēt

No kara bēgošās Ukrainas sievietes nereti saskaras ar dažādiem sarežģījumiem arī ārpus dzimtenes. Lielākā daļa kara bēgļu dodas uz Poliju, kur ir Eiropas Savienībā stingrākie grūtniecības pārtraukšanas noteikumi. Iespējas veikt abortu nereti meklē sievietes, kuras Krievijas uzsāktā kara laikā ir izvarotas un pazemotas.

Polijas likumi paredz, ka grūtniecību pārtraukt drīkst gadījumos, kad tā apdraud sievietes dzīvību vai kad tā iestājusies seksuālas vardarbības rezultātā. Tomēr ārstus, kas šo procedūru var veikt, nav viegli atrast, tā ziņo eksperti.

“Polijas nevalstiskās organizācijas un neformālās iniciatīvas dara visu, lai nodrošinātu ukraiņu sievietes ar reproduktīvās veselības pakalpojumiem. Mēs izveidojām tālruni ukraiņu meitenēm, kur uz zvaniem atbild ukraiņu ginekologi. Savukārt Nīderlandes organizācija “Women on Web” apgādā šīs sievietes ar aborta medikamentiem. Mums visiem ir jāstrādā likuma ietvaros, tāpēc tas nav viegli. Tāpēc dažas mūsu aktivitātes paturam noslēpumā,” pastāstīja Ģimenes plānošanas organizācijas Polijā vadītāja Kristina Kačpura.

Organizācija arī vērsusies pie Polijas valdības, lūdzot nodrošināt ātrus abortus izvarotām sievietēm. Kačpura skaidroja, ka citas valstis šobrīd var palīdzēt, izdarot spiedienu uz Polijas valdību, lai mainītu stingros likumus.

Arī Latvijā pašlaik pielāgo kārtību. Aborts Latvijā nav aizliegts. Un notiek darbs, lai seksuālā vardarbībā cietušām ukraiņu sievietēm grūtniecības pārtraukšana būtu bez maksas.

“Protams, asociācija iestāsies vienmēr par šo pieejamību un sievietes tiesībām. Jautājums ir, kā to visu organizē un kāda būs tā pieejamība. Tas šobrīd tehniski tiek kārtots. Bet katrā ziņā tas, protams, tiks šīm sievietēm nepieciešamības gadījumā nodrošināts.

Iespējams, nepieciešama arī izmeklēšana un ārstēšana; tas nav tikai šis viens fakts par grūtniecību.

Tas ir kaut kas prātam neaptverams, ka sievietēm ir kaut kas tāds jāpiedzīvo,” sacīja Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas vadītāja Vija Veisa.

Veselības ministrijā skaidroja, ka regulējumā jāiekļauj izņēmums, ka ukraiņu sievietēm, kurām grūtniecība iestājusies pēc 24. februāra, nebūtu jāuzrāda tiesībsargājošo iestāžu apliecinājums, ka grūtniecība iestājusies vardarbīgā ceļā, lai saņemtu šo pakalpojumu bez maksas. Latvijas pilsonēm gan šādu prasību saglabās. Izmaiņas noteikumos varētu veikt tuvāko nedēļu laikā.

Līdz šim Latvijas slimnīcās, meklējot grūtniecības pārtraukšanas iespējas, nav vērsusies neviena Ukrainas sieviete. Taču ir bijis lūgums palīdzēt sievietei, kura šobrīd atrodas Polijā.

Līdzās fiziskai ārstēšanai šīm sievietēm jāsniedz arī psiholoģiska palīdzība. Pašlaik ukraiņiem to sniedz arī centrā “Skalbes”. Klīniskais psihologs Edgars Ansulis pārsvarā šobrīd strādā ar tiem cilvēkiem, kuri vēl atrodas Ukrainā vai ir bēgļu gaitās citā valstī.

“Paradoksāli ir tas, ka neviena mana kliente nav pie manis vērsusies tā dēļ, ka viņa būtu izvarota, bet tas nenozīmē, ka tas nav noticis. Viņu domāšanas veids nav tāds, kāds tas ir klasiskos izvarošanas gadījumos. Viņām nav īsti laika domāt par to, ka viņas ir upuri, jo pastāv daudz lielākas briesmas – pastāv nāves briesmas.

Tas ir tik briesmīgi, ka viņas pat nevar apzināties un pārdzīvot to tajā brīdī, kad viņām par to vajadzētu pārdzīvot,” pastāstīja Ansulis.

Ņemot vērā ukraiņu liecības, ar izvarošanu šajā karā saskaras daudz sieviešu. Eksperti uzsvēruši, ka valstīm, kuras šobrīd uzņem kara bēgļus, ir īpaši jādomā arī par šo sieviešu ārstēšanu gan fiziski, gan psiholoģiski.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt