Ukrainas jauno sankciju sarakstu kritizē gan Krievijā, gan Rietumos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Ukrainas prezidenta Petro Porošenko parakstītais jaunais sankciju saraksts, kurā liegta iebraukšana valstī, virknei privātpersonu un uzņēmumu pārstāvju, ir izpelnījusies gan Krievijas, gan Rietumu kritiku.

Jaunās sankcijas paredz aktīvu bloķēšanu, ierobežojumus rīkoties ar personām piederošajiem īpašumiem, novērš iespēju izvest kapitālu no Ukrainas, kā arī ievieš vīzu izsniegšanas ierobežojumus. Taču jaunās sankcijas izsaukušas asu kritiku gan Rietumos, gan Krievijā, īpaši par vairāku žurnālistu iekļaušanu sankciju sarakstos.

Ukrainas Nacionālā drošības un aizsardzības padome 2.septembrī pieņēma lēmumu par juridisko un fizisko personu loka paplašināšanu, pret kurām Ukraina piemēro ekonomiskās sankcijas un citus ierobežojošus pasākumus. Pēc parakstīšanas un publicēšanas prezidenta mājaslapā tas stājies spēkā.

Jaunajā sarakstā iekļautas 105 juridiskas un 388 fiziskas personas, kuru vidū ir 23 valstu pilsoņi, tostarp četri Latvijas valstspiederīgie - avīzes "Vesti Segodņa" žurnālisti Eduards Eļdarovs, Vladimirs Bučeļņikovs, Ērika Rugaļska un bijušais Saeimas deputāts Nikolajs Kabanovs.

Starp sarakstā iekļautajām Krievijas amatpersonām ir Kremļa galvenais propagandists un informācijas aģentūras "Rossija Segodņa" ģenerāldirektors Dmitrijs Kiseļovs, aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu, Čečenijas līderis Ramzans Kadirovs, bērnu tiesību ombudsmens Pāvels Astahovs, Valsts domes spīkers Sergejs Nariškins, dziedātājs un Valsts domes deputāts Josifs Kobzons un vairāki citi.

Starp sankcijām pakļautajām kompānijām ir aviokompānijas "Aeroflot", "Sibirj", "Orenburgskije avialiniji", ieroču uzņēmums" Almaz-Antej", banka "Gazprombank" un telekanāli "Pervij kanal", NTV, "Rossija-24". Pret juridiskajām personām paredzētas dažāda veida sankcijas - aktīvu bloķēšana, kā arī ekonomisko un finansiālo saistību izpildes apturēšana, aizliegums izsniegt kredītus, aizdevumus un finansiālo palīdzību, aizliegums veikt kreditēšanu vērtspapīru pirkšanas ceļā, aizliegums pirkt vērtspapīrus.

Pēc prezidenta vārdiem, sankciju saraksta paplašināšana ir saskaņota gan ar Eiropas, gan ASV un citu valstu partneriem, kuri arī iebilst pret Krimas aneksiju un agresiju Ukrainas austrumos. Porošenko arī bija aicinājis Rietumvalstis paplašināt savas sankcija, īpaši pēc tam, kad pašpasludināto republiku pārstāvji paziņoja par savu vietējo pārvaldes orgānu vēlēšanām, kuras oficiālā Kijeva uzskata par klaju Minskas vienošanos pārkāpumu.

Taču jaunais sankciju saraksts visai negaidīti izpelnījās asu kritiku gan no Rietumvalstīm, gan starptautiskām organizācijām. Vislielākās bažas tiek paustas par to, ka sankcijas ieviestas pret vairākiem ārvalstu žurnālistiem, kuriem liegta ieceļošana Ukrainā.

Neizpratni par jauno sarakstu vakar pauda britu raidsabiedrība BBC, kuras trīs Maskavā strādājošie kolēģi – divi briti un viens krievs – arī iekļuvuši sankcijām pakļauto personu vidū.

BBC pārstāvji norādīja, ka uzbrukums masu saziņas līdzekļiem ir uzskatāms par kaunpilnu rīcību. Arī Eiropas Drošības un Sadarbības Organizācija paziņoja, ka plašāku ierobežojošo pasākumu ieviešana, kas traucē žurnālistu brīvai kustībai, nav uzskatāma par drošības garantēšanu. Arī Ņujorkā bāzētā žurnālistu aizsardzības komiteja norādījusi, ka valdība var nepiekrist veidam, kā žurnālisti atspoguļo notikumus, taču saukt žurnālistus par nacionālās drošības draudu, nav adekvāti.

Reaģējot uz šo kritiku, Petro Porošenko šodien BBC žurnālistus licis no saraksta izslēgt, norādot, ka preses brīvība viņam ir absolūta vērtība. Informatīvās politikas ministrs Jurijs Stecjs arī paziņojis, ka ierosinās nacionālajai drošības un aizsardzības padomei no sankciju saraksta izslēgt visus žurnālistus, kuri ievēro žurnālistikas standartus.

Taču, kā jau bija gaidāms, vislielāko kritiku jaunais sankciju saraksts izpelnījies tieši Krievijā.

Eksperti un politiķi šo sarakstu nosaukuši par absurdu, jo tajā iekļautas darbību jau sen izbeigušas aviokompānijas, bankas, kurām atņemtas licences, kā arī jau maijā bojā gājis Ukrainas austrumos pašpasludināto republiku atbalstītājs. Krievijas valsts domes vicespīkers Sergejs Žeļezņaks, kurš arī iekļuvis sankciju sarakstā, šo sarakstu nosaucis par Rietumvalstu dokumentu tulkojumu, ironiski izsakoties, ka ilgi gan Kijevas varas iestādēm ir nācies tulkot no angļu valodas uz ukraiņu. Žeļezņaks arī izteicies, ka, visticamāk, mašīntulkam esot aptrūkusies gāze, piebilstot, ka līdzīgi notiekot arī citās sfērās. Krievijas puse arī norāda, ka Ukrainas prezidenta rīcība kārtējo reizi ir samazinājusi iespējas atsākt normālu divpusēju dialogu abu valstu starpā.

Ukrainas Nacionālā drošības un aizsardzības padome pagājušajā nedēļā paziņoja, ka ierobežojumus pret Krievijas fiziskajām un juridiskajām personām Ukraina sāka ieviest no pagājušā gada marta un šobrīd Ukrainā aizliegts iebraukt vairāk nekā 1700 Krievijas pilsoņiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti