Dienas notikumu apskats

Eiroparlaments dod zaļo gaismu ārkārtas finansējumam bēgļiem

Dienas notikumu apskats

Drošības eksperti: Krievija ir spērusi soli, lai pasliktinātu attiecības ar NATO

Ukrainas jaunais premjers Groismans sola parādīt, kas ir valsts vadīšana

Ukrainas jaunais premjers Groismans sola parādīt, kas ir valsts vadīšana

Par Ukrainas jauno premjeru šodien apstiprināts Volodimirs Groismans, iezīmējot restartu Ukrainas politikā. Viņš līdz šim bija Augstākās Radas spīkers, parlamentā ievēlēts no partiju apvienības „Petro Porošenko bloks”. Groismans sola kāpināt reformu tempus un cīņu pret korupciju, kā arī turpināt Eiropas integrācijas kursu.

Līdz ar jaunā premjera apstiprināšanu izbeigta vairāku nedēļu politiskā stīvēšanās, kuras rezultātā atkāpās līdzšinējais valdības vadītājs  Arsēnijs Jaceņuks.

Ukrainas parlaments - Augstākā Rada - Groismanu premjera amatā apstiprināja ar 257 balsīm „par” un 50 „pret”.

Par iespējamo premjeru viņš tika minēts uzreiz pēc Arsēnija Jaceņuka demisijas paziņojuma. Tomēr pagāja vairākas dienas, kamēr koalīcijas partijas nesekmīgi centās saskaņot jaunā kabineta sastāvu. Tika ziņots, ka Groismans pat draudējis atteikties no atbildīgā amata, jo radās pretestība pret dažiem viņa virzītajiem ministriem.

Līdzšinējais premjers Arsēnijs Jaceņuks, kurš vada partiju „Tautas fronte”, valdības vadītāja amatā bija pavadījis nedaudz vairāk par diviem gadiem. Par premjeru viņš kļuva 2014.gada februārī, drīz pēc bijušā prezidenta Viktora Janukoviča aizbēgšanas uz Krieviju.

Prorietumniciski noskaņotā politiķa valdībai pēdējā laikā pārmeta nepietiekamu cīņu pret korupciju un pārāk gausas reformas, Jaceņuks bija zaudējis sabiedrības uzticību. Pēc vairāku nedēļu spiediena viņš pirms dažām dienām paziņoja par demisiju.

Jaunais Ukrainas premjers, 38 gadus vecais Volodimirs Groismans, pēc izglītības jurists, strauji kāpis pa politiskās karjeras kāpnēm. Viņš vairākus gadus bija Ukrainas rietumu pilsētas Vinnicas mērs, līdz 2014.gada rudenī tika ievēlēts parlamentā  no partiju apvienības „Petro Porošenko bloks” un kļuva par Augstākās Radas spīkeri.

Groismans ceturtdien par trīs galvenajiem draudiem Ukrainai nosauca „korupciju, valsts pārvaldes neefektivitāti un populismu”, paziņojot, ka ir jākāpina reformu tempi, jāiekustina ekonomikas izaugsme un jāatjauno sabiedrības uzticība valdībai. Viņš arī uzsvēra, ka Ukrainai jāturpina Eiropas integrācijas ceļš.

Ceturtdienas balsojumu gaitā parlamenta zālē neizpalika arī skaļāka vārdu apmaiņu. Kādā brīdī daļa deputātu sāka kliegt par reglamenta pārkāpumiem, saucot „Kauns!,” uz ko Groismans emocionāli atbildēja, ka parādīs, „kas ir valsts vadīšana”.

„Var kliegt, var bļaut, var darīt visu, ko grib, bet tas nav iemesls kliegt tad, kad valstij ir vajadzīgi ļoti skaidri un izsvērti lēmumi. 24 neatkarības gadu laikā daudzi no tiem, kas bijuši politikā, nav spējuši Ukrainu padarīt par veiksmīgu valsti. Kauns visiem tiem, kas nespēja šajos 24 gados ļaut cilvēkiem dzīvot cilvēcīgi. Tas, ko jūs šeit muldat - tas ir kauns. .. Es jums parādīšu, kas ir valsts vadīšana!” emocionāli iesaucās Groismans.

Divus gadus pēc krasajām pārmaiņām Ukrainā jauna premjera izvēlēšana iezīmē politisko restartu. Prezidents Petro Porošneko Groismanu uzrunā parlamentā nosauca par „jaunās paaudzes politiķi”.

Tajā pašā laikā izskan bažas, ka prezidenta Porošneko rokās tagad varētu koncentrēties pārāk liela ietekme, jo premjers Groismans ir no partiju apvienības „Petro Porošenko bloks.”

Daži ekonomisti gan brīdina, ka pēc rakstura mierīgajam Groismanam varētu trūkt stingrības, lai stātos pretī vairākiem Ukrainas magnātiem, kuri ir dominējuši politikā un vairojuši korupciju Ukrainā.

Par Augstākās Radas jauno spīkeri ievēlēts Andrijs Parubijs no līdzšinējā premjera Jaceņuka vadītās partijas „Tautas fronte”. Viņš savulaik bija Ukrainas Nacionālās drošības un aizsardzības padomes sekretārs.

Jau vēstīts, ka ka svētdien par demisiju paziņoja līdzšinējais Ukrainas premjers Arsēnijs Jaceņuks. Par to, ka sarunas par Ukrainas jaunās valdības sastāvu ir smagas, liecina Porošenko otrdien izteiktie draudi, ka atlaidīs parlamentu, ja partijas nevienosies par premjera un ministru amata kandidātiem.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt