Ukrainas drošības spēki plāno ieviest Doņeckas un Luganskas blokādi

Ukrainas drošības spēki plāno ieviest pilnīgu Doņeckas un Luganskas blokādi, lai piespiestu kapitulēt prokremliskos kaujiniekus, kas tur bāzējas pēc Slovjanskas pamešanas. Tikmēr analītiķi uzskata, ka nākamais Ukrainas prezidenta Petro Porošenko solis varētu būt piedāvāt separātistiem sarunas miera plāna ietvaros. Pretējā gadījumā blokāde turpināsies, bet Ukrainas drošības spēki neriskēs īstenot triecienuzbrukumu, jo tādā gadījumā gaidāms liels upuru skaits.

Ukrainas drošības spēki nolēmuši īstenot Doņeckas un Luganskas pilsētu blokādi. Mērķis ir piespiest prokrieviskos kaujiniekus padoties un nolikt ieročus. Kā svētdienas vakarā telekanālā „Inter” paziņoja Nacionālās aizsardzības un drošības padomes sekretāra vietnieks Mihails Kovaļs, prezidenta Petro Porošenko plāns paredz „pilnīgu šo divu pilsētu blokādi” un attiecīgu pasākumu īstenošanu, līdz kaujinieki kapitulēs.

Nedēļas nogalē separātisti pameta savu galveno atbalsta punktu Slovjansku, un Ukrainas drošības spēkiem izdevās savā kontrolē pārņemt arī vairākas citas pilsētiņas.

Tagad visa uzmanība pievēsta Luganskai un Doņeckai, kas ir viena no Ukrainas lielākajām pilsētām. Situācija ir saspringta, vietējie mediji ziņo par kaujinieku vienībām pilsētā. Valdības drošības spēki atzinuši, ka šeit cīnīties pret separātistiem būs krietni grūtāk. Ukrainas Nacionālā drošības un aizsardzības padome norādījusi, ka masveida uzlidojumi apdzīvotām vietām ir izslēgti, un no pilsētām kaujiniekus centīsies padzīt specvienības.

Analītiķi piesardzīgi vērtē iespējas, kā tālāk attīstīsies notikumi. Ukrainas politikas institūta Kijevā vadītājs Kosts Bondarenko norāda, ka nevajadzētu pārvērtēt armijas panākumus, ieņemot Slovjansku un citas vietas, uzsverot, ka tas ir taktisks panākums, bet par stratēģiskiem panākumiem runāt vēl pāragri.

Viņš norāda, ka bruņoto kaujinieku komandiera Igora Girkina jeb tā dēvētā Strelkova grupa no Slovjanskas uz Doņecku atkāpusies ar minimāliem zaudējumiem, piebilstot, ka Doņecka ir liela pilsēta, kur ir daudz atsevišķu rajonu. Bondarenko pieņem, ka Porošenko varētu atkal izsludināt pamieru. Līdzīgi izteicies arī ukraiņu politologs Vladimirs Fesenko, paziņojot, ka valdības spēku triecienuzbrukums abām lielajām pilsētām - Doņeckai un Luganaskai - nav iespējams, jo tad būtu gaidāms liels skaits upuru. Arī viņš uzskata, ka Porošenko piedāvās sarunas miera plāna ietvaros, bet, ja prokremliskie kaujinieki nepiekritīs, tiks īstenota blokādes taktika.

Ukrainas valdības aizsākto tā dēvēto pretterorisma operāciju šeit apgrūtinās ne tikai pilsētu izmērs, bet arī tas, ka daļa iedzīvotāju atbalsta separātistus. Svētdien Doņeckas centrā notika kaujinieku atbalsta mītiņš, kurā piedalījās vairāki tūkstoši cilvēku vicinot Krievijas un pašpasludinātās Doņeckas tautas republikas karogus.

Tikmēr tā dēvētā kontaktgrupa, kurā pārstāvēta Ukraina, Krievija un Eiropas Drošības un sadarbības organizācija, pēc tikšanās svētdien Kijevā aicināja steidzami rīkoties, lai panāktu miera vienošanos valsts austrumos. Kontakgrupa paziņoja, ka bez kavēšanās ir jāsarīko nākamā sarunu kārta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti