Panorāma

Jauna ekspozīcija Kārļa Ulmaņa piemiņas muzejā “Pikšas”

Panorāma

Panorāma

Ukrainā dronu izlūki izmanto granātu “astītes” no Latvijas

Ukrainas dronu izlūki uzteic Latvijā drukāto granātu «astīšu» kvalitāti

Droni, kas iepriekš filmēja kāzas, tagad Ukrainā nosaka ienaidnieka pozīcijas, tehnikas pārvietošanos un var arī veikt uzbrukumu – tā, tiekoties ar LTV, Ukrainas austrumos stāsta izlūku vienība, kas ļāva ielūkoties savā darbā. Vienība savā darbā izmanto arī Latvijā radītos granātu stabilizatorus jeb astītes, kuras piestiprina granātai, lai to no drona mestu uz ienaidnieka pozīcijām.

LTV ar Ukrainas gaisa izlūkošanas vienību tikās pie robežas ar Krieviju. Šī komanda bez apstājas strādā jau kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā pirmajās dienām. Ar droniem izlūkojot pretinieka pozīcijas un palīdzot artilērijas spēkiem uz zemes, gan paši pret pretinieka pozīcijām no drona metot granātas.

Lai no drona mestu granātas, nepieciešams stabilizators, tā dēvētās "astītes", lai kritienā granātas būtu precīzas.

Šī izlūku komanda saņēmusi astītes, kuras ar 3D printeriem Latvijā gatavo brīvprātīgo grupa "Savvaļas bites". Un īpaši uzteic to kvalitāti.

Ukrainas izlūks: "Pateicamies mūsu brāļiem, kas mums atveduši lieliskas astītes. Vienkārši ''bomba''. Tūlīt parādīšu, kāda kvalitāte, – kāda astīte un kāda plastmasa. Ar ko tās izceļas? Šis ir astītes, kas mums bija iepriekš. Transportējot un lidojuma laikā tās lūst. Bet šeit tā nav. Plastmasas biezums – lūk, kāda atšķirība. Un šī ir ļoti laba plastmasa. Ļoti izturīga. Turklāt, ja šis salūst, var teikt, ka munīcija izmesta vējā. Tā ir neprecīza, nokrīt piecus, sešus metrus no mērķa. Ar ko šis ir labs? Pirmkārt, transportēšanas laikā, pat ja šeit ir trieciens, stabilizatori ir aizsargāti. Otrkārt, šī astīte lidojumā ir stabila un klusa (..). Šāda VOG tipa granāta. Kāpēc mums vajag astītes? Jo šāda tipa munīcijas ir visvairāk. Tās visur ir daudz. Noņemam apakšiņu un tad uzliekam šādu astīti. Šī latviešu "astīte",  – tādu labu mūsu brāļi atsūtīja. Precizitāte līdz metram, pusotram. Atkarīgs no augstuma un vēja stipruma.

Šī ir sprāgstviela. Tā tiek izmantota tanku dinamiskajās aizsardzības bruņās. Šajā gadījumā šī ir trofeja, proti, noņemta no Krievijas tanka. Lūk, ar to mēs uzlādējam granātu. Šī ir pretkājnieku granāta. Sprāgstviela tiek ielikta un granāta uzlādēta. Darbam ar smago tehniku pielāgojam rūpniecisko ražojumu. Standarta prettanku granāta. Mēs vienkārši pārtaisām astīti. Aktivizācijas mehānisms atrodas astē. Uzskrūvējam. Šī lietiņa jau iznīcina jebkuru tehniku. Tikai parādīšu, iekšā neskrūvēšu, jo tad granāta būs aktivizēta. Drošības dēļ tikai parādīšu šādā salikumā tā tiek palaista lidojumā. Un šādā veidā tā lido, bet ar pieskrūvētu galviņu. Nospiežam podziņu uz pults, un krīt. Skaisti! Tieši tas, kas vajadzīgs. Esmu laimīgs, ko vēl var teikt. Ar šīm astītēm nav jāčakarējas. Forši. Pateicamies, brīnišķīgas astītes. Malači!"

"Alkors" izlūku grupas komandieris: "Mūsu galvenais uzdevums ir identificēt ienaidnieka ekipējumu, ienaidnieka personālu. Mēs veicam ienaidnieka tehnikas un personāla izlūkošanu, artilērijas korektēšanu, mīnu nomešanu, lai iznīcinātu ienaidnieka tehniku un personālu. Palīdzam mūsu vienībām, uzraugām apgabalus, kas grūti novērot. Strādājam katru dienu un nakti no kara pirmās dienas."

LTV: Jūs un jūsu komanda strādā pie pašas frontes līnijas. Tas ir bīstams darbs.

"Alkors" izlūku grupas komandieris: "Jā, strādājam ļoti cieši klāt un tuvu frontei, praktiski uz nulles līnijas. Mēs izmantojam dronus, tos, kas mums ir. Tie ir civilie droni, bet mēs tos izmantojam, lai aizsargātu savu zemi. Mēs tos cenšamies modernizēt un pielāgot. Proti, droni, kas iepriekš filmēja kāzas, tagad filmē ienaidnieka tehnikas pārvietošanos, nosaka pozīcijas un var arī veikt uzbrukumu. Mēs izlūkojam dažādos veidos, sekojam līdzi situācijai, visam, kas notiek, cenšamies darīt savu darbu. Ļoti saspringts darbs, un jāstrādā smagos apstākļos. Ne tikai tas, ka strādā pie pašas frontes līnijas, bet arī darbojas ienaidnieka radioelektroniskās karadarbības rīki. Dronu var notriekt, var zaudēt.

LTV: "Astītes". Cik tās ir svarīgas? Šīs ir no Latvijas, no “Savvaļas bitēm.”

"Alkors" izlūku grupas komandieris: ""Astītes" mums vienkārši ir nepieciešamas. Tās stabilizē spridzekli. Tam pievienojam astīti, un tas lido tieši mērķī. Tas mums ļauj ātrāk strādāt, aizlidināt dronu uz pozīciju, nomest, atlidināt atpakaļ, un palaist vēlreiz. Tas ir tāpat, kā lidmašīnai noņemt asti, un tā nelidos. Tāpēc mums šīs astītes vajadzīgas. Tādēļ esam tiešām no sirds pateicīgi par šādu palīdzību. Mums nav iespējas tās uztaisīt pašiem gan laika, gan instrumentu trūkuma dēļ.”

Komandieris sagaida tikai pilnīgu Ukrainas uzvaru, cer, ka drīz iestāsies miers, un piebilst – šajā smagajā laikā ukraiņi saprata un sajuta, kas ir viņu patiesi draugi. Arī Latvija.

LTV ar izlūku komandu šomēnes tikās Ukrainas austrumos pie robežas ar Krieviju. Patlaban šī vienība jau pārdislocēta un strādā frontes karstākajā punktā pie Bahmutas un Soledaras.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti