Ukrainas armija un separātisti apmainās ar gūstekņiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Ukrainas varasiestādes un separātisti apmainījušies ar gūstekņiem. Apmaiņa notikusi neitrālā teritorijā starp Ukrainas valdības kontrolēto Majorski un separātistu kontrolēto Horļivku.

Kopumā apmainīti 380 gūstekņi. No Ukrainas puses 306 kaujinieki, to skaitā arī Krievijas militārpersonas, bet no separātistu puses 74  Ukrainas valstspiederīgie.

Vērienīgākā gūstekņu apmaiņa starp Ukrainu un separātistiem valsts austrumos kopš 2014. gada notika divos etapos.

Vispirms starp Ukrainu un separātistu pašpasludināto „Luhanskas Tautas Republiku” - Kijevas spēki atbrīvoja 75 separātistu kaujiniekus, kamēr Ukrainas puse pretī saņēma 16 tās piederīgos.

Otrajā etapā, kas notika netālu no separātistu kontrolētās Horļivku teritorijas, apmaiņā starp Ukrainu un pašpasludināto „Doņeckas Tautas Republiku” tika atbrīvoti 58 ukraiņu karavīri un aptuveni 165 separātistu kaujinieki.

Vienlaikus Kijeva paziņoja, ka aptuveni 40 separātisku kaujinieki izteikuši vēlmi palikt Ukrainā, nevis doties atpakaļ uz kādu no separātistu pašpasludinātajām republikām valsts austrumos.

Gūstekņu apmaiņai vajadzēja notikt jau ātrāk, taču dažādu iemeslu dēļ tā tika atlikta. Viens no iemeslu bija arī tas, ka līdz pat pēdējam brīdim Ukraina neapstiprināja galīgo gūstekņu apmaiņas sarakstu, par ko atbildēja Drošības dienesta vadītājs Vasilijs Gricaks. Tika izvirzīta versija, ka viņš līdz pēdējam brīdim vēlējās turēt neziņā separātistus un Krieviju. Bet kāda cita versija pieļauj, ka Gricaks nav bijis apmierināts ar Ukrainas politiķi un par gūstekņu jautājumu atbildīgo Viktoru Medvečuku, tādējādi abu iespējamās nesaskaņas, iespējams, liegušas apmaiņu veikt ātrāk.

Abu starpā nesaskaņas bija vērojamas arī par Medvečuka došanos uz Maskavu. Viņš norādīja, ka uz turieni devies Ukrainas prezidenta Petro Porošenko uzdevumā.

Medvečuks arī bija viens no tiem, kurš pēc tikšanās ar Krievijas pareizticīgās baznīcas galvu pirms divām dienām paziņoja, ka panākta vienošanās par gūstekņu apmaiņu starp Ukrainas valdību un prokrieviskajiem kaujiniekiem.

Par to, ka līdz Jaungada un Ziemassvētku laikam ir jāpanāk gūstekņu apmaiņa, tika runāts arī trīspusējās Donbasa kontaktgrupas sarunās. Gan Krievija, gan Ukraina uzsvēra, ka tās vēl nav pabeigtas un ka darbs pie citu gūstekņu atbrīvošanas Donbasā turpināsies.

Krievija 2014.gada februārī okupēja Ukrainai piederošo Krimas pussalu. Kopš 2014.gada aprīļa Maskavas atbalstītie un apbruņotie kaujinieki, diversanti un Krievijas regulāro vienību karavīri ieņēmuši plašus apvidus Luhanskas un Doņeckas apgabalos Ukrainas austrumos.

Konfliktā Ukrainas austrumos dzīvību zaudējuši vairāk nekā 10 000 cilvēku, bet apmēram trīs miljoni devušies bēgļu gaitās.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti