Ukrainā turpinās kaislības ap premjera un ministru iespējamo korupciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Ukrainā turpinās kaislības ap iespējamo valdības pārstāvju, tostarp premjerministra Arsēnija Jaceņuka iespējamo saistību ar korupciju. Premjera atbalstītāji uzskata, ka viņa pretinieki pēc Krievijas pasūtījuma cenšas destabilizēt situāciju valstī. 

Pretinieku vidū tiek minēta ne tikai prokremliskā opozīcija, bet arī  partija „Brīvība” un bijusī premjerministre Jūlija Timošenko.

Kaislības ap Ukrainas valdības iespējamo saistību ar korupciju aizsākās marta vidū, kad Valsts finanšu inspekcija nāca klajā ar ziņojumu par bijušā prezidenta Viktora Janukoviča un premjerministra Nikolaja Azarova korupcijas shēmām. Galvenokārt tās saistītas ar dažādu valsts uzņēmumu privatizāciju.

Ziņojuma autors, finanšu inspekcijas vadītājs Nikolajs Gordijenko apgalvoja, ka šīs shēmas ir piesedzis pašreizējais premjerministrs Arsēnijs Jaceņuks, bet kopējā korupcijas lietās iesaistītā summa sasniedz gandrīz 7,6 miljardus grivnu.

Pagājušajā nedēļā premjerministrs Jaceņuks atstādināja Gordijenko no amata, savu lēmumu pamatojot ar finanšu pārbaužu neobjektivitāti, pilnvaru pārkāpšanu, kā arī ar valsts līdzekļu uzraudzības trūkumu. Turklāt valsts finanšu inspekcijas darbinieki paši tiek apsūdzēti kukuļņemšanā.

Vēl trešdien pie Ukrainas parlamenta simtiem protestētāju pieprasīja premjerministra atstādināšanu, kā arī izmeklēšanas uzsākšanu ministru kabinetā. Arsēnija Jaceņuka vadītās „Tautas frontes” deputāti gan visas pret viņu līderi izvirzītās apsūdzības ir noraidījuši.

Arī ceturtdien, bloķējot Augstākās Radas tribīni, viens no partijas līderiem Antons Geraščenko atkārtoja šos apgalvojumus, vienlaicīgi nosaucot vairāku citu politisko spēku deputātus par piekto kolonnu.

“Šajā ziņojumā vairāk nekā seši miljardi grivnu attiecas uz premjerministres Jūlijas Timošenko un premjera Nikolaja Azarova valdīšanas laiku. Premjerministra Jaceņuka laikā ir apstiprināta korupcija tikai par 11 miljoniem, un nekur nav minēts ne premjera, ne kāda ministra vārds,” paziņoja  Geraščenko.

“Šī ir netīra un ciniska kampaņa, kas ir uzsākta pēc [Krievijas prezidenta Vladimira] Putina pasūtījuma. Jūlija Timošenko un partija „Brīvība”, kas šajās vēlēšanās bankrotēja, es jūs visus aicinu: apvienojieties, lūdzu, ar opozīcijas valdību! Timošenko tas nebūs nekas jauns – reiz jau viņa mēģināja apvienoties ar Janukoviču un gribēja izveidot koalīciju. Apvienojieties un kopīgi kritizējiet to valdību, kas cenšas izvest valsti no krīzes!” pauda deputāts.

Pats premjerministrs Arsēnijs Jaceņuks ir paudis gatavību sniegt liecības šajā lietā, taču Ukrainas Ģenerālprokuratūra pagaidām neredzot nepieciešamību nopratināt ne premjerministru, ne kādu citu valdības locekli.

Tikmēr trešdien Ukrainas parlaments noraidījis likumprojektu „Par parlamenta opozīciju”. Tā kā opozīcijas blokam ir 40 deputāti, opozicionāriem bija plānots piešķirt pārstāvniecību parlamenta vadībā, kā arī citās valsts pārvaldes institūcijās. Tika arī rosināts izveidot opozīcijas jeb ēnu valdību. Šāds likumprojekts, kurš tika ierosināts vēl pagājušā gada sākumā iepriekšējā parlamenta sasaukuma laikā, trešdien tika pārliecinoši noraidīts. Galvenais arguments – šī opozīcija neesot ukrainiska, bet gan prokremliska, turklāt tā vispār neesot pat uzskatāma par īstu opozīciju. Vienīgais tās mērķis esot saglabāt sev neaizskaramību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti