Pusdiena

Policija aiztur meklēto Briseles lidostas spridzinātāju

Pusdiena

Pusdiena 24.03.2016

Ukraiņu amatpersonas saskata saistību starp Savčenko spriedumu un teroraktiem Briselē

Ukrainā teroraktus Briselē saista ar uzmanības novēršanu no Savčenko sprieduma

Krievijas tiesas sprieduma pasludināšanu ukraiņu lidotājai Nadeždai Savčenko aizēnojuši terora akti Briselē. Vairākas ukraiņu amatpersonas jau izteikušās, ka šo uzbrukumu mērķis varētu būt bijis novērst uzmanību no šīs tiesas prāvas.

Starp citu Nadeždas Savčenko lieta ieguvusi visai dīvainu atspoguļojumu Briseles terora aktu kontekstā. Kā paziņojis Ukrainas iekšlietu ministra vietnieks Zorjans Škirjaks, pasaules mediju pirmajās lappusēs bija jābūt tieši ziņām par Nadeždas Savčenko notiesāšanu, tāpēc terora akti Briselē varētu būt uzskatāmi par mēģinājumu novērst uzmanību no Savčenko notiesāšanas. Škirjaks netic, ka abas šīs lietas ir sagadīšanās, vienlaicīgi saskatot terora aktos Krievijas pēdas.

Arī Ukrainas nacionālas drošības un aizsardzības padomes sekretārs Aleksandrs Turčinovs paudis viedokli, ka terora akti Briselē ir Krievijas īstenotā hibrīdkara sekas, izsakot pieņēmumus, ka to pašu var attiecināt arī uz terora aktiem Ankarā un Parīzē, jo visiem šiem noziegumiem esot viens režisors. Tādu pašu viedokli paudis arī Ukrainas drošības dienesta vadītājs Vasīlijs Gricaks.

Uz šādām apsūdzībām pirmais reaģējis Krievijas premjerministrs Dmitrijs Medveģevs. Viņš, izsakot līdzjūtību bojāgājušo tuviniekiem un aicinot apvienoties cīņā pret terorismu, vienlaicīgi pauda, ka cilvēks, kurš paziņojis par Krievijas saistību ar Briseles terora aktiem, ir vienkārši muļķis. Arī Krievijas ārlietu ministrijas paziņojumā norādīts, ka šādu izteikumu autori ir zaudējuši jebkādu cilvēciskumu.

Tikmēr viens no Savčenko advokātiem Iļja Novikovs uzskata, ka ukraiņu lidotājas liktenis var tikt izlemts jau vistuvākajā laikā, paužot cerību, ka spiedienu uz Krievijas vadību izdarīs ārvalstu diplomāti. Tostarp ASV valsts sekretārs Džons Kerijs, kurš ierodas Maskavā trešdien, kā arī Vācijas ārlietu ministrs Franks Valters Šteinmaiers.

Arī Eiropas Savienības augstā pārstāve ārlietās Federika Mogerini aicinājusi Savčenko atbrīvot nekavējoties un bez jebkādiem priekšnoteikumiem. Līdzīgu viedokli paudušas arī citu valstu, tostarp Latvijas, vadošās amatpersonas.

22 gadi cietumā un 30 tūkstoši rubļu liels naudassods – šādu spriedumu ukraiņu lidotājas Nadeždas Savčenko lietā pasludināja Krievijas Rostovas apgabala Doņeckas pilsētas tiesa. Nadežda Savčenko tika atzīta par vainīgu divu krievu žurnālistu slepkavībā un Krievijas robežas nelikumīgā šķērsošanā. Ņemot vērā aizturēšanas izolatorā jau pavadīto laiku, Savčenko ieslodzījumā nāksies pavadīt 20 gadus. Pati Savčenko jau iepriekš bija paziņojusi, ka spriedumu nepārsūdzēs, vienlaicīgi solot atsākt sauso badastreiku.

Neilgi pēc sprieduma pasludināšanas Ukrainas prezidents Petro Porošenko paziņojis, ka ir gatavs apmainīt Savčenko pret Ukrainā aizturētajiem Krievijas galvenās izlūkošanas pārvaldes darbiniekiem Aleksandru Aleksandrovu un Jevgēņiju Jerofejevu. Pēc prezidenta vārdiem, cīņa par Savčenko atbrīvošanu ir iegājusi izšķirošajā posmā un šajā cīņā Ukrainu atbalsta visa pasaule, tāpēc prezidents darot visu iespējamo un neiespējamo, lai Savčenko pēc iespējas ātrāk atgrieztos dzimtenē.

Arī Krievijas prezidents Vladimirs Putins Normandijas sarunu ietvaros esot solījis, ka Savčenko varēs atgriezties Ukrainā pēc tiesas sprieduma pasludināšanas. Pēc sprieduma pasludināšanas Aleksandrova un Jerofejeva lietās Ukrainas prezidents esot gatavs spert identiskus soļus, uzsverot, ka visu karagūstekņu apmaiņu pret visiem paredzot arī Minskas vienošanos 6.punkts.

Putina preses sekretārs Dmitrijs Peskovs paziņojis, ka lēmumu par Savčenko apmaiņu var pieņemt tikai prezidents, bet viņa viedoklis šajā jautājumā pašlaik vēl nav zināms.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti