Ukrainā protestos iziet tūkstošiem cilvēku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Vairākos desmitos Ukrainas pilsētu svētdien notika plašas protesta akcijas ar saukli „Apturēsim kapitulāciju!”. To galvenais mērķis ir izteikt neapmierinātību ar varas iestāžu lēmumu piekrist tā dēvētajai „Šteinmaiera formulai”. Kijevā vien ielās izgāja aptuveni 10 tūkstoši cilvēku. Demonstranti izvirzījuši valsts varai savas prasības un sola rīkot jaunus protestus, ja tās netiks izpildītas.

Ukrainā protestos iziet tūkstošiem cilvēku
00:00 / 03:18
Lejuplādēt

"Klausies nāciju!", ""Nē" kapitulācijai!" ir tikai daži no saukļiem, kas svētdien izskanēja Kijevas centrā, kur bija sapulcējušies aptuveni 10 tūkstoši cilvēku, lai paustu savu neapmierinātību ar Ukrainas varas iestāžu lēmumu piekrist tā dēvētajai „Šteinmaiera formulai”. Tā paredz īpaša statusa piešķiršanu atsevišķiem Donbasa reģiona apgabaliem un arī ukraiņu spēku izvešanu no vairākām apdzīvotām vietām, kas atrodas konfliktējošās puses atdalošās robežas tuvumā. Protesta akciju organizatori uzskata, ka šādi soļi novedīs pie zaudējuma karā ar Ukrainu. Lai to nepieļautu, akcijas dalībnieki izvirzījuši vairākas prasības, piemēram, lai Krievijas okupētajās teritorijās tiktu ieviesta valsts politika attiecībā pret Krieviju.

"Mēs nedzirdam par sarkanajām līnijām, ko sarunvedējiem nevajadzētu pārkāpt, bet mēs zinām par šīm sarkanajām līnijām un esam šeit, lai teiktu varasiestādēm, ka nepieļausim kapitulāciju Kremļa priekšā,"

sacīja protesta dalībniece Ina.

Akcijas „Apturēsim kapitulāciju” dalībnieki ir pieprasījuši arī prezidenta administrācijas vadītāja Andreja Bogdana atkāpšanos. Viņš iepriekš sociālajā vietnē „Facebook” bija publicējis kādas sarakstes ekrānuzņēmumu, apgalvojot, ka par piedalīšanos protestos ir piedāvāta nauda.

Protestu dalībnieki ir solījuši jau nākamajā nedēļā sākt protestēt arī pie prezidenta biroja, pieprasot Bogdana atkāpšanos, jo šis cilvēks provocējot pilsonisko konfliktu. Neesot skaidrs, kā uzdevumus viņš pilda. Demonstranti vērsušies arī pie prezidenta Volodimira Zelenska, aicinot viņu sadzirdēt savus vēlētājus un skaidri pateikt, ka nekādas kapitulācijas nebūs un Bogdans no amata tiks atlaists. Šo prasību izpildei ir dota nedēļa, jo jau 14. oktobrī „Ukrainas aizsargu dienā” līdzīgas akcijas atsāksies.

Zelenskis aizstāv vienošanos kā svarīgu soli miera sarunu virzībā. Tā kā Kremlis to atbalsta, arvien reālāka kļūst arī miera sarunu samita sarīkošana, ko vēlas Ukraina.

"Nekādas kapitulācijas. Nekādas nodevības pret nacionālajām interesēm. Tikai teritoriju, politieslodzīto un miera atgūšana.

Es respektēju katra pilsoņa tiesības protestēt – es jūs dzirdu un, ticiet man, nekad nenodošu Ukrainu. Tai pat laikā aicinu jūs situāciju uztvert mierīgi," uzsvēris Zelenskis.

Tikmēr Ukrainas Nacionālā bloka līderis Andrejs Beļickis ar saviem domubiedriem svētdien bija ieradies Luhanskas apgabala Zolotoe ciemata tuvumā. Viņš paziņoja par gatavību aizsargāt šo apdzīvoto vietu gadījumā, ja no tā apkārtnes tiks aizvests ukraiņu karaspēks. Pēc Beļicka vārdiem, ir nepieciešams aizsargāt iedzīvotājus, kuriem būs pazudis aizsegs un kuri tiks atdoti par upuri pašpasludinātās Luhanskas tautas republikas kaujiniekiem.

”Ja savus tiešos pienākumus – aizsargāt katru ukraini, katru Ukrainas zemes centimetru – nespēj izpildīt prezidents un vara, tad to vēlreiz izpildīsim mēs – brīvprātīgie veterāni. Šis ir mūsu pēdējais blokpostenis, un mēs apsolām, ka nekad to nepametīsim. Es ticu, ka vienota Ukraina bez netīriem politiskiem darījumiem un piekāpšanās salauzīs šo apkaunojošo formulu. Es ticu, ka nebūs spēku izvešanas, bet gan liela ukraiņu uzvara,” sacīja Beļickis.

Kā ziņo Ukrainas mediji, protesta akcija „Apturēsim kapitulāciju” svētdien notikusi vēl vairāk nekā 30 Ukrainas pilsētās, kā arī Prāgā. Kā paziņojis politiskā spēka „Eiropas solidaritāte” viens no līderiem Vitālijs Haidukevičs, cilvēki ielās ir izgājuši nevis, lai pretotos, bet gan, lai panāktu, ka viņus sadzird un uzklausa. Haidukevičs arī norādījis, ka priekšā vēl ir vairāki soļi, tostarp caurskatīšana parlamentā, lai pieņemtie lēmumi stātos spēkā. Šajā procesā Volodimiram Zelenskim esot vairākas iespējas apstāties. Tieši tāds arī esot svētdienas pulcēšanos galvenais vēstījums pašreizējai varai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti