Ukrainā protestē pret Konstitucionālās tiesas lēmumu atcelt pretkorupcijas likumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ukrainā plašumā vēršas protesti pret Konstitucionālo tiesu, kura šonedēļ atcēla vairākus pretkorupcijas likumus. Valsts prezidents Volodimirs Zelenskis ir piedāvājis likumprojektu, kurā aicināts atcelt visus Konstitucionālās tiesas tiesnešus. Tikmēr eksperti jau brīdina, ka Konstitucionālās tiesas darbības var ievērojami ietekmēt arī Ukrainas starptautiskās saistības un pat novest pie bezvīzu režīma atcelšanas ar Eiropas Savienību.

Ukrainā protestē pret Konstitucionālo tiesas lēmumu atcelt pretkorupcijas likumus
00:00 / 03:10
Lejuplādēt

Izsaucot kauninošus saukļus un metot dūmu sveces un petardes, piektdien, 30. oktobrī, pie Ukrainas Konstitucionālās tiesas ēkas bija sapulcējušies simtiem cilvēku, lai protestētu pret tiesas šonedēļ pieņemtajiem lēmumiem.

27. oktobrī tiesa atzina par nekonstitucionāliem vairākus pretkorupcijas likumu punktus. Tostarp tika atcelts Krimināllikuma pants par īpašumu nepatiesu deklarēšanu un neatļautu līdzekļu iegūšanu, tika atcelta elektroniskā deklarēšana, kā arī atceltas vairākas Nacionālās korupcijas novēršanas aģentūras pilnvaras. Piemēram, tiesības veikt pārbaudes vai uzraudzīt personu dzīvesveidu, vai arī sastādīt administratīvo pārkāpumu protokolus.

Kā uzskata atsevišķi komentētāji, ar šādiem lēmumiem Konstitucionālā tiesa faktiski ir atcēlusi pretkorupcijas reformu.

Reaģējot uz notikušo, Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis iesniedzis Augstākajā Radā likumprojektu, kurā piedāvā pārtraukt visu Konstitucionālās tiesas tiesnešu pilnvaras, atzīt tiesas lēmumu par deklarēšanu par “niecīgu” un tiesiskās sekas neizraisošu, kā arī atcelt izmaiņas likumā par korupcijas novēršanu. Likumprojektu pavadošajā paskaidrojumā uzsvērts, ka ir nepieciešams saglabāt Ukrainas sabiedrības eiropeisko un eiroatlantisko izvēli, novērst apdraudējumu Ukrainas nacionālajai drošībai un garantēt konstitūcijā noteikto likuma varu.

Šeit gan ir kāda nianse…

Konstitucionālās tiesas sastāvu drīkst mainīt tikai ar Konstitucionālās tiesas tiesnešu piekrišanu,

un tam nepieciešams vismaz divu trešdaļu tiesnešu atbalsts. Turklāt konstitūcijā norādīts, ka Konstitucionālās tiesas lēmumi un secinājumi ir obligāti, galīgi un nevar tikt apstrīdēti.

Prezidenta likumprojekts gan aicina neievērot dažus tiesas lēmumus un atjaunot vairāku pretkorupcijas likumdošanas punktus, kuri iepriekš atzīti par konstitūcijai neatbilstošiem. Atsevišķi politiķi jau izteikušies – ja ar likumu var atcelt Konstitucionālās tiesas tiesnešus, tad ar likumu var atcelt arī prezidenta vēlēšanu rezultātus.

Savas bažas par Konstitucionālās tiesas lēmumiem šonedēļ izteica arī Eiropas Savienības augstais pārstāvis ārlietās Žuzeps Borels. Viņš uzskata, ka šādai rīcībai būs ietekme uz visu Ukrainas pretkorupcijas infrastruktūru.

Šie lēmumi arī liekot apšaubīt tās starptautiskās saistības, kuras Ukraina ir uzņēmusies pret saviem partneriem, tostarp Eiropas Savienību.

Kā norādījis Ukrainas vēstnieks Eiropas Savienībā Nikolajs Točickis, neoficiāli jau tiekot runāts, ka Konstitucionālās tiesas rīcība ir pietiekama, lai ļautu Eiropas Komisijai iedarbināt mehānismu par bezvīzu režīma apturēšanu ar Ukrainu. Viņš arī atgādinājis, ka Eiropas Komisijai cīņa ar korupciju ir prioritārs jautājums Ukrainas reformu procesā, bet veiksmīgas pretkorupcijas iestādes ir pamats tiesiskai, demokrātiskai un investīcijām pievilcīgai valstij.

Bet Ukrainas Valsts izmeklēšanas birojs nākamās nedēļas sākumā uz nopratināšanu izsaucis Konstitucionālās tiesas priekšsēdētāju Aleksandru Tupicki, kuru nopratinās par iespējamo saistību ar noziegumiem, kas pastrādāti noziedzīgas organizācijas sastāvā. Tiek pētīta iespējamās noziedzīgās grupas ietekme uz saimniecisko tiesu darbību, prettiesisku spriedumu pieņemšanu pietuvinātu personu interesēs ar mērķi nelikumīgi iegūt līdzekļus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti