Panorāma

B. Brokas krimināllietas iztiesāšana joprojām buksē

Panorāma

Eiropa piesaka sevi globālā sacensībā par zaļajām subsīdijām

Ukrainā turpinās cīņa pret korupciju

Ukraina pastiprina cīņu pret korupciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Turpinot sāktos pretkorupcijas reidus, Ukrainas policija trešdien pārmeklējusi valsts lielākā naftas ražotāja bijušā īpašnieka, nodokļu dienesta vadītājas un citu amatpersonu dzīvesvietas. Šie reidi notiek nedēļu pēc tam, kad saistībā ar aizdomām par korupciju amatu zaudēja vairāk nekā desmit augstu Ukrainas amatpersonu.

Ukraina pastiprina cīņu pret korupciju
00:00 / 02:51
Lejuplādēt

Ukrainas drošības dienesti atklājuši vērienīgu krāpniecības shēmu aptuveni miljarda eiro apmērā, ko veikusi bijusī Ukrainas lielākā naftas ražotāja "Ukrnafta" vadība.

Izmeklēšanas ietvaros veikta kratīšana miljardiera un bijušā uzņēmuma daļu īpašnieka Ihora Kolomoiska dzīvesvietā. Shēmas saistītas ar izvairīšanos no nodokļiem un naudas atmazgāšanu, kas veiktas uzņēmuma īpašnieku un faktisko labuma guvēju interesēs.

Tāpat kratīšana veikta pie Kijivas nodokļu dienesta vadītājas Oksanas Datijas, kuras darbība tiek pārbaudīta saistībā ar aizdomām par krāpniecību ar PVN atmaksām vairāk nekā miljarda eiro vērtībā.

Viņas dzīvesvietā atrasts arī ekstravagants "vēlmju saraksts", kurā minētas dizaineru rokassomas, ceļojumi uz Maldīvām un vēlme nopelnīt miljonu.

Pārmeklētas arī bijušā Aizsardzības ministrijas darbinieka dzīvesvieta, kurš Ukrainas armijai iegādājies neatbilstošas kvalitātes aizsargvestes vairāku miljonu eiro vērtībā.

Šīs kratīšanas notiek pirms piektdien Kijivā gaidāmā Eiropas Savienības samita, kad pirmo reizi notiks konsultācijas starp Ukrainas valdību un Eiropas Komisiju. Pērn jūlijā Ukraina saņēma ES kandidātvalsts statusu. Lai šis process virzītos uz priekšu, korupcijas apkarošana ir viena no galvenajām prasībām. To saprot arī Ukrainā.

"Valsts, slēpjoties aiz kara, nevar ignorēt, ka valsti kaut kādā ziņā "noēd" korupcija. Tas demoralizētu sabiedrību. Tā vairs neuzticētos valstij. Un kara laikā tas nav pieļaujams," uzsver Ukrainas prezidenta padomnieks Mihailo Podoļaks.

"Un tāpēc šī cīņa tikai stiprina Ukrainas pozīciju un pauž mūsu ārvalstu partneriem – redziet, mēs saprotam, ka slimība pastāv, bet mēs to cenšamies izārstēt."

Šī izmeklēšana seko pagājušajā nedēļā notikušajām plašajām tīrīšanām, kas bija pirmais šāda mēroga korupcijas skandāls, kas skāris Ukrainu kopš Krievijas iebrukuma. Tajās amatu zaudēja vairāk nekā 10 augsta ranga amatpersonas.

Skandālā atklājās, ka Ukrainas prezidenta biroja vadītāja vietnieks Kirilo Timošenko braucis ar auto, kas piešķirts Ukrainas iedzīvotāju izvešanai no kara zonām. Savukārt Aizsardzības ministrija iepirkusi armijai pārtiku par cenām, kas vairākkārt pārsniedz mazumtirdzniecības cenas.

"Domāju, ka uzreiz aiz valsts glābšanas korupcijas apkarošana ir pirmā prioritāte, īpaši Zelenskim, jo viņš dara visu, lai saņemtu Rietumu atbalstu. Un būs ļoti grūti glābt valsti, ja viņa komandā vai valdībā būs korupcija.

Tāpēc tas ir labs brīdinājums tiem, kas domā, ka šai valstij tumšajā laikā ir iespēja zagt naudu," norāda "Transparency International Ukraine" vadītājs Andrijs Boroviks.

Pēc "Transparency International" 2021. gadā veiktā pētījuma Ukraina atzīta par otro korumpētāko valsti Eiropā. Tam, kā Ukrainai veiksies cīņā ar korupciju, seko ne tikai Eiropā, bet arī ASV, kas gatavo divus miljardus vērtu palīdzības paketi.

Kā norādījuši gan ukraiņu, gan Rietumu komentētāji, šādas paraugprāvas un aizturēšanas Ukrainai ir ārkārtīgi nepieciešamas, lai parādītu pārējai pasaulei, ka valsts spēj efektīvi funkcionēt arī kara laikā. Cīņa ar korupciju un dažādu organizāciju vadības efektivitātes uzlabošana ir arī vienas no galvenajām prasībām, Ukrainai uzsākot savu ceļu pretī dalībai Eiropas Savienībā (ES).

Tieši šajās dienās Kijivā uz ES un Ukrainas samitu ierodas Eiropas valstu un institūciju līderi, tāpēc Ukrainas izlēmīgā rīcība varētu būt uzskatāma arī par vēstījumu Rietumiem. Ukraina ir izvirzījusi sev ambiciozu mērķi pievienoties ES divu gadu laikā, taču, kā liecina BBC rīcībā nonākusī informācija, par samita noslēguma dokumentu – lai arī tiks atzinīgi novērtēti Ukrainas centieni un panāktais, vienlaikus tiks uzsvērts, ka nekādas atlaides Ukraina gan nesaņems.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti