Ukrainā opozīcija gatavo likumprojektu par neuzticības izteikšanu valdībai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Ukrainā turpinās protesti pret valdības lēmumu neparakstīt Asociācijas līgumu ar Eiropas Savienību. Valsts prezidents Viktors Janukovičs atzīst, ka šāds lēmums ir nepopulārs, taču tas bijis nepieciešams valsts ekonomiskajām interesēm. Tikmēr opozīcija turpina spriest par neuzticības izteikšanu valdībai vai ārkārtas parlamenta vēlēšanām. Bet Eiropas Savienības līderi devuši Ukrainai laiku līdz piektdienas rītam, paužot cerību, ka lēmums par Asociācijas līguma parakstīšanu vēl var tikt mainīts.

Pēc tam, kad Ukrainas vadība pagājušajā nedēļā pieņēma lēmumu apturēt turpmākas diskusijas par Asociācijas līguma noslēgšanu ar Eiropas Savienību, Ukrainas valdība un prezidents Viktors Janukovičs ne reizi vien izpelnījies bargu kritiku no opozīcijas un sabiedrības puses. Pēc nedēļas nogalē pieredzētajām plašajām protesta akcijām Kijevā un citās lielākajās Ukrainas pilsētās, prezidents Janukovičs nācis klajā ar uzrunu, kurā skaidro savas rīcības iemeslus. Viņš atkārtoti uzsvēris, ka neviens nespēs nozagt sapni par eiropeisku Ukrainu, taču ceļā uz šo sapni nākas saskarties ar daudzām ekonomiskajām grūtībām. Turpina

„Līdzīgi kā tēvs nedrīkst atstāt ģimeni bez maizes, tā arī man nav tiesību pamest cilvēkus likteņa varā ar tām problēmām, kuras var rasties, ja pašreiz izjustā spiediena gadījumā apstāsies rūpniecība un miljoni pilsoņi tiks izmesti uz ielas. Tāpēc es esmu spiests pieņemt sarežģītus lēmumus. Un tāpēc es riskēju būt nesaprasts," sacīja Viktors Janukovičs.

Par spīti šiem apgalvojumiem, opozīcijas partijas ir izstrādājušas likumprojektu par neuzticības izteikšanu valdībai. Premjerministrs Nikolajs Azarovs ir paziņojis, ka no protestiem nebaidās un 2004. gada notikumu atkārtošanos nepieļaus. Politikas analītiķi gan norāda, ka arī pati opozīcija pašlaik ir visai kutelīgā situācijā. No vienas puses, 100 tūkstošu cilvēku iziešana ielās ir spēcīgs signāls, taču, ja šādu noskaņojumu neizdosies ilgi noturēt, īpaši tuvojoties jaunajam gadam,  būs nepieciešams meklēt alternatīvus protestēšanas veidus. Kā minējis viens no opozīcijas līderiem, bijušais iekšlietu ministrs Jurijs Lucenko, runa var būt arī par parlamenta darba bloķēšanu, kas varētu novest pie ārkārtas vēlēšanām.

Alternatīvu protestēšanas veidu izvēlējusies cietumā esošā bijusī premjerministre Jūlija Timošenko, kas, pieprasot Asociācija slīguma parakstīšanu ar Eiropas Savienību, ir izsludinājusi beztermiņa badastreiku. Savā paziņojumā Timošenko aicinājusi iedzīvotājus turpināt protestus, palielināt to skaitliskumu un nepadoties. Ja arī Ukrainas vadība tomēr mainītu savu nostāju un asociācijas līgumu būtu gatava parakstīt, Timošenko aicina gāzt Janukoviču un viņa korumpēto sistēmu mierīgā un likumīgā ceļā.

Pirmdien notikušo Ukrainā komentējuši arī Eiropas Komisijas prezidents Žozē Manuels Barrozu un Eiropadomes priekšsēdētājs Hermans van Rompujs. Eiropas līderi nosodījuši Maskavu par spiediena izdarīšanu uz Ukrainu, kā arī pauduši kategorisku neapmierinātību par Krievijas pozīciju. Paziņojumā norādīts, ka Ukrainas īstermiņa lēmumiem par asociācija slīguma parakstīšanu nevajadzētu atcelt ilgtermiņa plānus, vienlaicīgi norādot, ka Eiropas Savienība nepielietos spēku, lai Ukrainai vai kādai citai partnervalstij liktu izvēlēties starp Eiropas Savienību vai kādu citu reģionālu organizāciju. Van Rompujs un Barrozu arī pauduši cerību, ka līdz Viļņas samitam progress attiecībās ar Ukrainu tomēr tiks sasniegts, nezaudējot cerības Asociācijas līgumu ar Kijevu tomēr parakstīt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti