Ukraina noliedz raķešu dzinēju piegādes Ziemeļkorejai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Ukrainas varas iestādes pirmdien, 14. augustā, paziņoja, ka Ukrainas rūpnīcā “Južmaš” izgatavotie raķešu dzinēji nevarēja būt izmantoti Ziemeļkorejas ballistiskajās raķetēs, vēsta raidsabiedrības BBC Krievijas dienests.

Iepriekš laikraksts “New York Times”, atsaucoties uz slepenu ASV izlūkdienestu informāciju un britu ekspertu centra ziņojumu, vēstīja, ka Phenjanas pēkšņā veiksme raķešu izmēģinājumos saistīta ar melnajā tirgū iegādātiem dzinējiem, iespējams, izgatavotiem Ukrainas rūpnīcā, kas līdz nesenajam laikam bija saistīta ar Krievijas raķešu programmu.  

Ukrainas Nacionālās drošības un aizsardzības padomes sekretārs Aleksandrs Turčinovs paziņoja, ka šī informācija ir absolūti nepamatota un ir provokatīva.

“Ukraina nekad nav piegādājusi raķešu dzinējus vai jebkādas raķešu detaļas Ziemeļkorejai,” viņš uzsvēra, pieļaujot, ka aiz ziņojuma publikācijas varētu stāvēt Krievijas specdienesti.  

Arī “Južmaš” rūpnīca noraidīja apsūdzības, skaidrojot, ka neatkarības gados militāras raķetes un raķešu kompleksi netika ražoti un netiek ražoti.  

Savukārt Krievija, kas ziņojumā minēta kā iespējamā valsts, no kuras Ziemeļkoreja potenciāli varēja iegūt raķešu dzinējus, uz publikāciju nereaģēja.

Britu ekspertu centra “International Institute for Strategic Studies” ziņojumā, ko citēja laikraksts, esot norādīts, ka Ziemeļkorejas raķešu programma ievērojami progresējusi pēdējo divu gadu laikā. Iepriekš Ziemeļkorejas rīcībā bija tikai tuva darbības rādiusa raķetes, kā arī vidējā darbības rādiusa raķete “Musudan”, kuras izmēģinājumi gan līdz šim bija neveiksmīgi. Un tad pēkšņi Ziemeļkorejas arsenālā parādījās divas jaunas raķetes – vidējās darbības rādiusa raķete “Hvason-12” un starpkontinentālā raķete “Hvason-14”. Eksperti uzsvēra, ka līdz šim nevienai valstij pasaulē nebija izdevies tik īsā laikā tikt no vidējā darbības rādiusa raķetēm līdz starpkontinentālajām raķetēm.  

Eksperti šādu progresu skaidroja ar to, ka Ziemeļkoreja varētu iegādāties raķešu dzinējus ārzemēs. Analizējot fotogrāfijas no raķešu palaišanas un tehniskus datus, eksperti pieļāvuši, ka dzinēji izgatavoti bijušās PSRS teritorijā. Eksperti, analizējot attēlus, norādīja, ka dzinēji līdzīgi Ukrainā līdz 2006.gada izgatavotajiem un Krievijai piegādātajiem dzinējiem, kas izmantoti raķetēs “Ciklon-2”, kuras izmantotas pavadoņu palaišanai. Pašlaik dzinējs tiek uzskatīts par novecojošu un netiek izmantots. Turklāt eksperti norādījuši, ka Ziemeļkorejai ir nodoti izmainīti dzinēji, un speciālisti, kas varēja to izdarīt, strādā tikai “Južmaš”. 

Eksperti gan neizslēdza, ka dzinēji piegādāti no Krievijas, jo, iespējams, Krievijai bija rezerves dzinēji.   

Jau ziņots, ka Ziemeļkoreja  paziņoja, ka apsver raķešu uzbrukumu Guamai. ASV un Ziemeļkorejas attiecības jau ilgāku laiku ir ļoti asas. Vēl pēc nesenajiem kārtējiem ieroču izmēģinājumiem ANO nolēma pastiprināt sankcijas pret Ziemeļkoreju, ko savukārt tā nikni kritizēja. Satraukums par Ziemeļkorejas politiku ir vērojams arī Japānā, Dienvidkorejā un pat Ķīnā, ko uzskata par Ziemeļkorejai salīdzinoši tuvāku valsti. ASV un Rietumu pasaulē jau ilgstoši ir bažas, ka Ziemeļkoreja var izgatavot vai jau ir izgatavojusi raķetes, kas spēj sasniegt ASV teritoriju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti