Ukrainā «klusuma diena» pirms prezidenta vēlēšanām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Ukrainā izsludināta tā sauktā klusuma diena pirms rīt gaidāmās prezidenta vēlēšanu otrās kārtas.  Relatīvi mierīga ir arī priekšvēlēšanu gaisotne vardarbības šaustītajos Ukrainas austrumos. 

Vēlēšanu pirmajā kārtā esošais prezidents Petro Porošenko nemaz ne tik vieglā veidā, izcīnīja iespēju spēkoties otrajā kārtā ar favorītu Volodimiru Zelenski. Esot iedzinēja lomā, Porošenko arī pieskaņojās drīzāk aktierim un komediantam raksturīgajiem šova elementiem.

Vispirms, izaicinot uz debatēm stadionā ar narkotiku un alkohola pārbaužu veikšanu sākumā, bet pēc tam pēc Zelenska atteikuma, vienalga ierodoties vienam pašam un saaicinot pilnu olimpisko stadionu ar saviem atbalstītājiem. Piektdien ilgi gaidītās debates tomēr notika.

“Es atbalstīju Porošenko kungu iepriekšējās vēlēšanās, bet kļūdījos. Mēs pieļāvām kļūdu. Vai varējām iedomāties, ka viņa lozungs “dzīvosim citādi” nozīmēs, ka nāksies izdzīvot? Vai solījums “pabeigt karu” beigsies ar Ilovajskas un Debaļceves katliem? Vai varējām tad iedomāties, ka solījums padarīt bagātākus attieksies nevis uz tautu, bet viņa cilvēkiem? Vai varējām iedomāties, ka pašcieņas revolūciju izmantos negodīgi cilvēki?” atzina Zelenskis. 

“Volodimirs ir labs šovmenis. Volodimirs droši vien ir labs cilvēks. Taču šodien viņš ir kaķis maisā. Smuki iesaiņota konfekte, zem kuras slēpjas tie, kas aizbēga no mūsu valsts 2014. gadā un tagad grib atgriezties un atriebties, izmantojot šo konfekti. Taču esmu pārliecināts, ka mēs esam stipri un to nepieļausim!” teica Porošenko. 

Porošenko paredzami uzsvēra, ka viņš ir Ukrainas drošības un Eiropeiskās attīstības garants un savu oponentu sauca par oligarha Kolomiska marioneti, kā arī apšaubīja viņa proeiropeisko kursu. Zelenskis tikmēr izcēla valdošās elites korumpētību un valsts nabadzību, solot pavisam jaunas paaudzes un jaunas raudzes politiku

Taču tagad pirms balsojuma iestājusies klusuma diena, arī stadions kluss. Viss nav perfekti, ik pa brīdim izskan ziņas par kaut kādiem pārkāpumiem. Tā bija arī pirmajā kārtā, par ko ierosināti vairāki tiesu darbi. Tomēr ne šie pārkāpumi, ne arī kopējās tendences, domājot par rītdienu, neliecina, ka būtu kas pietiekami nopietns, lai apšaubītu balsojuma leģitimitāti. Cita lieta – priekšvēlēšanu viltībiņas. Tā, piemēram, šodien oligarha, Prezidenta Porošenko pretiniek kontrolētais televīzijas kanāls rāda seriālu maratonu ar Volodimiru Zelenski galvenā varoņa lomā. Pēc likuma burta, aģitācija it kā tā neskaitās. 

Ja neskaita frontes līniju, kur katra diena ir saspringta un katru nedēļu regulāri tiek lietas asinis, arī Ukrainas austrumu pilsētas. Tāds ir arī arī jaunais Ukrainas kontrolētās Doņeckas apgabala daļas  administratīvais centrs – Kramatorskas pilsēta. Pirmajā kārtā šeit un blakus esošajā Luhanskas apgabalā uzvarēja atklāti prokrieviskais kandidāts Jurijs Boiko, bet tagad prognozē uzvaru Zelenskim. Iepriekšējais balsojums aizvadīts klusi un mierīgi un cerība, ka tā būs arī šoreiz.  

Mēs tiekamies ar vienu no vēlēšanu iecirkņa komisijas vadītājām – Dobelē uzaugušo un Latvijas Universitāti absolvējušo Kramatorskas universitātes profesori Irinu Hetmani. Pēc PSRS sabrukuma tēvs padomju armijas virsnieks un māte vēl uzkavējās Latvijā, lai meita pabeigtu augstskolu, un tad atgriezās tēva dzimtajā pilsētā. Viņa ir pārliecināta, ka šajā ērā Ukrainā vēlēšanas notiek godīgi un to apstiprina arī starptautisko novērotāju secinājumi. 

“Nezinu, par saviem iecirkņiem es vienmēr esmu bijusi droša. Nekad ar to neesam nodarbojušies un nenodarbosimies. Es pat īsti nesaprotu, kā kaut kādas falsifikācijas var notikt,” teica Hetmane. 
Pirms pieciem gadiem situācija bija kardināli atšķirīga. Irina doktora disertāciju aizstāvēja vēl Doņeckas universitātē, dienās, kad apkārt jau notika karadarbība, bet Kramatorskā turpināja pasniegt, kad notika kaujas par pilsētu.

“Lai cik briesmīgi būtu to teikt, bet cilvēks pierod pie visa. Pie uguns, automātiem. Tam, ka sēdi mājās un dreb sienas. Mēs strādājām. Turpināju lasīt lekcijas un ne uz brīdi nepārtraucām mācību procesu. Nostrādājām semestri un aizgājām vasaras brīvlaikā piecas dienas pirms pilsētas atbrīvošanas,” atzina Hetmane. 

Tagad viss mierīgi. Irina saka – pilsēta attīstās pakāpeniski kļūst par pilnvērtīgu apgabala centru. Viņasprāt, vietējie, lai gan lielākoties nav skaļākie Ukrainas patrioti arvien vairāk aizdomājas par savas valsts Ukrainas nākotni un nevēlas pieredzēt to haosu un šausmas laikā, kad Kramatorsku kontrolēja prokrieviskie spēki. 

Vienlaikus šeit prokrieviskā Boiko uzvara pirmajā kārtā tomēr arī liecina, ka arī Krievijas atbalstītāju šeit par spīti visam joprojām daudz. Ar bijušajiem kolēģiem, kuri izvēlējās palikt Doņeckā, Irina vairs nekontaktējas. Arī Ukrainas prezidenta vēlēšanu, tāpat kā Luhanskā un Krimā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti