Panorāma

Kijevas TV žurnālists: panikas nav

Panorāma

Panorāma

EK priekšsēdētāja par Ukrainu: Mēs gribam viņus iekšā

Ukraina iesniegusi pieteikumu par uzņemšanu Eiropas Savienībā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis pirmdien parakstījis pieteikumu par Ukrainas uzņemšanu Eiropas Savienībā (ES). Viņš aicinājis ES vadību pēc iespējas ātrāk izskatīt šo jautājumu.

Ukrainai jau ir noslēgts asociācijas līgums ar ES, brīvās tirdzniecības līgums, izmainīta Ukrainas konstitūcija, ierakstot tajā, ka ukraiņi vēlas būs ES, un tagad būtu nepieciešams Eiropas politisks lēmums, lai sāktu iestāšanās procesu. Zelenskis vēlas, lai Eiropa sper nākamo soli, kam pirms kara trūka politiskā atbalsta Eiropā. Viņš cer, ka tagad tas varētu būt.

"Mēs vēršamies pie Eiropas Savienības saistībā ar tūlītēju Ukrainas iestāšanos saskaņā ar jauno īpašo procedūru. Esam pateicīgi partneriem par to, ka viņi ir mums līdzās, bet mūsu mērķis ir būt kopā ar visiem eiropiešiem un galvenais – kā līdzvērtīgiem.

Esmu pārliecināts, ka tas ir godīgi. Esmu pārliecināts, ka esam to pelnījuši. Esmu pārliecināts, ka tas viss ir iespējams," vēsta Zelenskis.

Uzņemt Ukrainu ES tīri tehniski uzreiz nevar, bet par kandidātvalsti gan. Tam ir vajadzīgs vienbalsīgs visu dalībvalstu atbalsts, bet, iespējams, Ungārija, varbūt arī Francija varētu balsot pret.

Tāpēc Zelenskis, izmantojot situāciju, izdara spiedienu uz dalībvalstu politiķiem.  No ES puses tas būtu spēcīgs politisks, simbolisks žests. Bet jāpiebilst, ka ES kandidātvalsts statuss var būt gadiem ilgi un nevainagoties ar dalībvalsts statusu. Šajā ziņā piemērs 35 gadu garumā ir Turcija.

Tomēr politiskais atbalsts Ukrainas uzņemšanai veidojas. Uz jautājumu, vai Ukrainai vajadzētu piešķirt ES kandidātvalsts statusu jau tagad, kā to prasa Ukrainas prezidents Zelenskis, arī aicinājis Latvijas prezidents, Polijas premjers, Eiropas Komisijas (EK) prezidente Urzula fon der Leiena atbildēja – ukraiņi ir vieni no mums, mēs gribam viņus ES.

"Mums ar Ukrainu ir process, kā, piemēram, Ukrainas tirgus integrēšana vienotajā tirgū. Mums ir ļoti cieša sadarbība energotīklu jomā.

Daudzās jomās mēs ļoti cieši un ilgi sadarbojamies. Viņi ir piederīgi mums. Viņi ir vieni no mums, un mēs vēlamies, lai viņi iestājas."

Starp 27 Eiropas Savienības dalībvalstīm gan ir dažādi viedokļi par bloka iespējamo paplašināšanu, atzina Eiropadomes prezidenta Šarls Mišels, komentējot Kijevas lūgumu pievienoties ES.

"ES dalībvalstu vidū ir dažādi viedokļi un jūtīgi jautājumi saistībā ar iespējamu paplašināšanos," sacīja Mišels.

Viņš norādīja, ka Kijevai būs jāiesniedz oficiāls lūgums pievienoties un tad dalībvalstīm būs jānāk klajā ar vienprātīgu nostāju.

Arī Bulgārijas, Čehijas, Igaunijas, Latvijas, Lietuvas, Polijas, Slovākijas un Slovēnijas prezidenti pirmdienas vakarā atklātā vēstulē pauda pārliecību, ka Ukraina ir pelnījusi saņemt tūlītēju signālu par perspektīvu pievienoties ES. Šo astoņu valstu prezidenti aicinājuši ES dalībvalstis konsolidēt augstāko politisko atbalstu Ukrainai un nodrošināt, ka ES institūcijas var īstenot pasākumus, lai nekavējoties piešķirtu Ukrainai Eiropas Savienības kandidātvalsts statusu un atvērtu sarunas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti