Ukraina gatava apstrīdēt gāzes līgumu ar Krieviju arbitrāžas tiesā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Ukraina ir gatava apstrīdēt 2009. gadā noslēgto gāzes piegāžu līgumu ar Krieviju Stokholmas arbitrāžas tiesā, taču kompānija „Gazprom” šādu rīcību neizprot. Kijevas un Maskavas amatpersonas turpina diskusijas par gāzes cenām, taču ne viena, ne otra puse pagaidām neizrāda vēlmi piekāpties. Tieši tāpēc paralēli notiek arī diskusijas ar Eiropas partneriem par iespējamām reversajām gāzes piegādēm. „Gazprom” brīdina, ka šāds scenārijs varētu nebūt ne fiziski, ne juridiski iespējams.

Šajā nedēļā Krievijas gāzes koncerns „Gazprom” paziņoja, ka no pirmā aprīļa Ukrainai par piegādāto dabasgāzi atkal būs jāmaksā 485 ASV dolāri par tūkstoš kubikmetriem. Uz šādiem paziņojumiem Kijevas jaunā vadība reaģēja asi, paziņojot, ka šāda cena ir nepamatota, politiska un nepieņemama.

Kā paziņojis Ukrainas enerģētikas un ogļu rūpniecības ministrs Jurijs Prodans, Kijeva un Maskava turpinās diskusijas par šo tēmu, taču gadījumā, ja vienošanās par zemākām cenām netiks panākta, Ukraina apsver iespēju vērsties Stokholmas arbitrāžas tiesā. Ministrs paskaidrojis, ka Ukraina nevēlas lauzt līgumu ar Krievijas piegādātājiem, bet gan panākt taisnīgu tirgus cenu.

Ukrainas premjerministrs Arsēnijs Jaceņuks paziņoja, ka pieņemama cena būtu 268 ASV dolāri, jo par šādu cenu dabasgāze tika piegādāta šī gada pirmajos mēnešos. Jaceņuks arī paudis pārliecību, ka, saglabājot šādu cenu, Ukrainai ļoti ātri izdotos dzēst arī uzkrāto parādu, kas jau pārsniedzis divus miljardus ASV dolāru.

Vienlaicīgi Ukrainas premjerministrs uzdevis valdībai gatavoties arī negatīvajiem scenārijiem, piemēram, iespējai, ka Krievija dabasgāzes piegādes Ukrainai pārtrauc pilnībā. Šajā situācijā vislielākā uzmanība jāpievērš tā dēvētajām reversajām gāzes piegādēm no Eiropas valstīm.

Sagaidāms, ka jau nākamās nedēļas sākumā ukraiņu amatpersonas dosies uz Briseli, kur cer saņemt konkrētas atbildes uz šiem jautājumiem. Iepriekš izskanējusi iespēja piegādāt Ukrainai aptuveni 20 miljardus kubikmetru gāzes caur Slovākiju, Poliju un Ungāriju, turklāt maksājot vidēji par 100 līdz 150 ASV dolāriem mazāk nekā tieši pērkot no Krievijas.

Kompānijas „Gazprom” vadītājs Aleksejs Millers gan izteicies, ka šis plāns ir visai apšaubāms. Pirmkārt, fiziski reversas gāzes piegādes diezin vai ir iespējamas, bet „virtuālo” piegāžu likumība vēl ir jāpārbauda. Millers aicinājis arī Eiropas valstu gāzes kompānijas rūpīgi izpētīt noslēgtos līgumus, jo Ukraina savas valsts teritorijā ar „Gazprom” gāzi nedrīkst rīkoties, jo tās nodošanas un piegādes punkti atrodas Eiropā.

Ukrainas enerģētikas ministrs Jurijs Prodans gan uzsvēris, ka par spīti pastāvošajām domstarpībām Ukraina izpildīs savas saistības par gāzes tranzītu uz Eiropu. Pēc viņa vārdiem - cik gāzes tiks saņemts uz robežas ar Krieviju, tik gāzes arī tiks nogādāts tālāk Eiropai. Nekādu domu par zagšanu vai gāzes atņemšanu Kijevai neesot, taču, pieaugot gāzes cenai, maksa par tranzītu gan varētu palielināties.

„Gazprom” pārstāvji arī komentējuši iespējamo 2009. gada gāzes piegāžu līguma apstrīdēšanu Stokholmas arbitrāžas tiesā. Kompānijas oficiālais pārstāvis Sergejs Kuprijanovs atgādinājis, ka līgums ir spēkā jau piecus gadus, uzņēmums „naftogaz ukraini” līdz šim to ir pildījis, līdz ar to ir uzskatāms, ka tas ir to atzinis. Vēl jo vairāk, arī pašreizējais enerģētikas ministrs Jurijs Prodans savulaik bijis iesaistīts 2009. gada līgumu parakstīšanā, tāpēc vēršanās arbitrāžā neesot saprotama. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti