Ukraina: Baltkrievijas opozicionāri tiek vardarbīgi deportēti

Joprojām nav zināma Baltkrievijas opozīcijas Koordinācijas padomes pārstāves Marijas Koļesņikovas atrašanās vieta. Baltkrievu robežsargi paziņojuši, ka Koļesņikova kopā ar diviem citiem padomes locekļiem ir centusies bēgt uz Ukrainu. Kijeva šādu informāciju noraida – divi no baltkrievu opozicionāriem tiešām Ukrainā ir ieradušies, bet Koļesņikovas atrašanās vieta tā arī joprojām nav zināma. Turklāt ukraiņu amatpersonas uzsver, ka šī nav bijusi brīvprātīga izceļošana, bet gan vardarbīga deportācija.

Ukraina: Baltkrievijas opozicionāri tiek vardarbīgi deportētiUģis Lībietis

Pēc tam, kad vakar Minskas centrā pazuda vairāki pozīcijas Koordinācijas padomes aktīvisti, gan pilsoniskajiem aktīvistiem, gan pazudušo personu ģimenēm radās pamatotas bažas par viņu likteni. Tas tāpēc, ka, piemēram, viena no padomes prezidija līderēm Marija Koļesņikova nebija atrodama nevienā no milicijas aizturēšanas izolatoriem. Šāda neziņa kalpoja par iemeslu tam, lai Koļesņikovas radinieki vērstos milicijā ar iesniegumu par personas pazušanu.

Taču šodien atklātībā jau nonāk arvien vairāk ziņu par aizturēto personu atrašanās vietu.

Baltkrievijas varasiestādes ir publiskojušas video, kurā viens no aizturētajiem – Koordinācijas padomes loceklis Ivans Kravcovs stāsta, ka tūlīt kopīgi ar Mariju Koļesņikovu gatavojas šķērsot Baltkrievijas robežu, lai dotos uz Ukrainu. Šādus plānus apstiprinājis arī Baltkrievijas Robežkontroles komitejas oficiālais pārstāvis Antons Bičkovskis, kurš apstiprinājis, ka Kravcovs, Koļesņikova un Antons Rodņenkovs ir šķērsojuši robežas šķērsošanas punktu "Aleksandrovka". Valsts oficiālais televīzijas kanāls "Belarus 1" gan ziņo, ka koordinācijas padomes locekļi ir no Baltkrievijas aizbēguši un jau ir aizturēti Ukrainā.

Pavisam citu informāciju šodien sniedz Ukrainas amatpersonas. Kā paziņojuši ukraiņu robežsargi, Kravcovs un Rodņenkovs Ukrainā tiešām ir ieradušies un darījuši to likumā noteiktajā kārtībā. Taču Koļesņikova robežkontroles punktā tā arī nav ieradusies. Vēlāk citi mediji ziņoja, ka pirms ierašanās Ukrainā Koļesņikova esot saplēsusi pasi, tādējādi liedzot iespēju viņu izraidīt no Baltkrievijas. Šo informāciju savukārt neapstiprina baltkrievu robežsargi, kuri gan ziņo, ka Koļesņikova tomēr esot aizturēta.

Kā šodien paziņojis Ukrainas iekšlietu ministra vietnieks Antons Geraščenko, baltkrievu opozicionāru izceļošana uz Ukrainu ir bijusi vardarbīga izraidīšana, nevis labprātīga rīcība. Pēc Geraščenko vārdiem, Baltkrievijas līdzšinējais prezidents Aleksandrs Lukašenko ir personiski atbildīgs par Koļesņikovas dzīvību. Galu galā viņas atrašanās vieta joprojām nav skaidri zināma.

Kā Latvijas Televīzijai apgalvoja Koļesņikovas advokāts Iļja Salejs, pirmdien uzreiz pēc informācijas saņemšanas par opozicionāres pazušanu, viņš ar kolēģiem devies pārmeklēt Koļesņikovas dzīvokli.

“Tā kā dzīvoklis bija tukšs, mēs sazinājāmies ar VDK, Iekšlietu ministriju, Izmeklēšanas komiteju, kā arī iesniedzām aizstāvības prasību. Proti, valsts orgāniem devām ziņu, ka Marijai ir advokāti. Neviena no šīm iestādēm nevarēja pateikt, kur viņa atrodas. Līdz četriem rītā nevienam nebija ne jausmas, kur viņa atrodas un kas ar viņu notiek. Tāpēc arī vakar vakarā, Marijas tēvs iesniedza milicijā paziņojumu par viņas pazušanu,”  stāstīja Iļja Salejs.

Koļesņikovas advokāts, kurš strādā bijušā Baltkrievijas prezidenta amata kandidāta Viktora Babariko komandā, apgalvoja, ka šobrīd viņiem zināma tā pati informācija, kas medijiem.

“Pašlaik mums nav informācijas par Marijas atrašanās vietu. Valsts robežsardzes komiteja tikai apstiprināja, ka viņa tika aizturēta un ka viņi ziņos par atrašanās vietu juristiem, kad būšot kāda papildu informācija. Savukārt advokāti informējuši Valsts robežsardzes komiteju, ka Marijai tiks sniegta juridiskā palīdzība. Tagad mēs gaidām informāciju,”  sacīja advokāts.

To, ka opozicionāri nakts vidū vesti pāri robežai pret viņu gribu, apstiprina arī Ukraina.

"Šie divi baltkrievi tika piespiedu kārtā izvesti no Baltkrievijas. Viņi tagad Ukrainā atrodas kontrolpunktā. Viņi sazinās ar kolēģiem no Baltkrievijas. Marija Koļesņikova rīkojās drosmīgi, pretojoties Baltkrievijas specdienestiem, kuri viņu pretlikumīgi vēlējās pārvietot no Baltkrievijas uz Ukrainu. Pašlaik viņa atrodas Baltkrievijā, kur ir aizturēta. Viņu nepatiesi apsūdz par mēģinājumu pamest Baltkrieviju. Mēs zinām, ka tā nebija. Šobrīd visa atbildība balstās uz Aleksandra Lukašenko pleciem," pauda Ukrainas Iekšlietu ministra vietnieks Antons Geraščenko.

Represijas turpinās arī pret žurnālistiem. Piemēram, šodien pārmeklēts Baltkrievijas neatkarīgā medija tut.by redaktores Gaļinas Ulasikas dzīvoklis un aizvestas vairākas mantas, tajā skaitā divi klēpjdatori. Pēc pārmeklēšanas aizturēta arī redaktores meita.

Tikmēr baltkrievu mediji ziņo, ka tiesībsargājošo iestāžu pārstāvji šodien vienā no Minskas mikrorajoniem sākuši iznēsāt pavēstes pilsoņiem, kuru dzīvokļu logos vai uz balkoniem izkārti baltsarkanbaltie karogi. Šajās pavēstēs izteikti brīdinājumi, balstoties uz administratīvā kodeksa punktu par apdzīvoto vietu uzturēšanu un iekārtošanu. Interesanti gan, ka pavēstes esot parakstījis nepilngadīgo lietu inspekcijas darbinieks.

Tiesībsargi šodien veikuši kratīšanu arī portāla "Tut.by" galvenās redaktores Gaļinas Ulasikas dzīvesvietā. Šī kratīšana gan vairāk vērsta pret viņas meitu, žurnālisti Valēriju Ulasiku, kas tika aizturēta no rīta un tiek apsūdzēta par dalību masu demonstrācijās. Vēl baltkrievu mediji pievērsuši uzmanību tam, ka Minskā šorīt ieradusies telekompānijas RT galvenā redaktore Margarita Simonjana. Iespējams, lai veiktu interviju ar Aleksandru Lukašenko.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti