Ukraina atsakās maksāt parādu Krievijai

Ukraina neatmaksās trīs miljardu ASV dolāru parādu Krievijai, kura atmaksas termiņš iztek šosvētdien. Par to piektdien paziņoja Kijeva, izsludinot moratoriju parāda atmaksai Krievijai. Ukraina savu lēmumu pamato ar to, ka Krievija attiecās no parāda restrukturizācijas priekšlikumiem, kuriem piekrituši citi starptautiskie kreditori. Maskava jau draudējusi Kijevu iesūdzēt tiesā.

Trīs miljardi ASV dolāru aizdevumu no Krievijas Ukraina paņēma pirms diviem gadiem, kad valsts prezidents vēl bija Viktors Janukovičs. Pāris mēnešus pēc vienošanās par aizdevumu viņš aizbēga uz Krieviju.

Aizdevuma atmaksas termiņš ir 20.decembris, bet piektdien Kijeva oficiāli paziņoja, ka to neatmaksās. Premjers Arsēnijs Jaceņuks teica, ka Ukrainas valdība nosaka moratoriju parāda atmaksai. Viņš paziņoja, ka moratorijs būs spēkā tik ilgi, līdz Krievija nepiekritīs Ukrainas piedāvātajiem parāda restrukturizācijas priekšlikumiem vai arī nebūs pieņemts attiecīgs tiesas lēmums.

Ukrainas valdība uzstāj, ka šis nav vienas valsts aizdevums citai, bet drīzāk vērtējams kā pārskaitījums caur finanšu tirgiem, un uz to būtu jāattiecas tādiem pašiem noteikumiem, kā privāto kreditoru aizdevējiem.

Augustā Ukrainai izdevās panākt parāda restrukturizācijas vienošanos ar privātajiem kreditoriem, tostarp nozīmīgām bankām un investīciju fondiem, par parādsaistību samazināšanu 20% apmērā. Kijeva uzstāj, ka Maskavai jāpiekrīt līdzīgiem noteikumiem.

Krievija no otras puses uzstāj, ka trīs miljardu dolāru aizdevumu nevar uzskatīt par privātu parādu, un šos nosacījumus noraidīja. Tā vietā Maskava piedāvāja parādu nevis samaksāt visu uzreiz tagad, bet pa daļām trīs gadu laikā. Tam savukārt nepiekrita Kijeva.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins pagājušajā nedēļā lika Krievijas valdībai iesūdzēt Ukrainu tiesā, ja tā neatmaksās parādu. Ukrainas premjers Jaceņuks piektdien paziņoja, ka Kijeva ir gatava tiesāties ar Maskavu.

Līdz ar piektdienas paziņojumu gaidāms, ka Ukraina piedzīvos parādsaistību maksātnespēju jeb defoltu, kad svētdien noslēgsies parāda atmaksa termiņš.

Nav skaidrs, vai tas kādā veidā ietekmēs Starptautiskā Valūtas fonda palīdzības paketi Ukrainai. Nesen Starptautiskais Valūtas fonds mainīja aizdošanas noteikumus, līdz ar to padarot iespējamu aizdošanu arī valstij, kas ir piedzīvojusi defoltu. Līdz ar to Kijeva var būt drošāka, ka tās strīds ar Maskavu neapdraudēs Starptautiskā Valūtas fonda palīdzības programmu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt