Panorāma

Igaunijā spriež par jaunas valdības izveidi

Panorāma

Veidos vakcinācijas pret Covid-19 projekta biroju

Uhaņā ieradušies vīrusa eksperti

Uhaņā ieradušies Covid-19 pētnieki

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pasaules Veselības organizācijas ekspertu grupa, kura pētīs Covid-19 pandēmijas izraisīšanos, beidzot ieradusies Ķīnas pilsētā Uhaņā. Tas izdevies pēc ilgstošas Ķīnas pārliecināšanas. Misijai bija jāsāk darbu jau aizvadītajā nedēļā, tomēr eksperti nebija saņēmuši no Ķīnas vajadzīgās atļaujas un vīzas.

Gadu pēc postošā vīrusa uzbrukuma Uhaņa pamazām atgūst savu iepriekšējo seju. Un tagad pat grūti iztēloties, kā tā reiz bijusi inficēšanās epicentrs.

Tādu to beidzot ieraudzīs 10 starptautisko zinātnieku komanda no ASV, Vācijas, Austrijas, Japānas, Krievijas un citām valstīm, kas nu ieradusies Uhaņā.

Pasaules Veselības organizācija jau ilgstoši aicināja Ķīnu atvērt robežas neatkarīgai izpētei, taču sastapās ar pamatīgu pretestību. Ķīnas varas iestādes vilcinājās pētniekiem izsniegt vīzas un atļaujas, aizbildinoties ar nepieciešamām dokumentu pārbaudēm.

Zinātnieku vidū ir virusologi un citu nozaru eksperti, kuri strādās kopā ar Ķīnas pētniekiem, jo varas iestādes šo procesu rūpīgi kontrolē.

"Ķīna stingri ievēros pandēmijas noteikumu prasības un sniegs atbilstošu atbalstu Pasaules Veselības organizācijas ekspertiem, kuri ierodas Ķīnā, lai pildītu savu uzdevumu,” paziņoja Ķīnas Ārlietu ministrijas pārstāvis Žao Lijians.

Pēc ierašanās visai komandai ir veikti koronavīrusa testi. Zinātniekiem divas nedēļas būs jāatrodas karantīnā.

Darbs būs grūts un politiski ļoti jūtīgs, jo Ķīna nevēlas atzīt, ka vīruss varētu būt sācies tieši Uhaņā. Pekinas oficiālie mediji aktīvi izplata informāciju, ka vīruss patiesībā ir izcēlies citur.Arī Ķīnas varasiestādes apgalvo, ka vīruss varētu būt nonācis Ķīnā no ārzemēm.

Savukārt pētnieki uzskata, ka tas, visticamāk, ir cēlies no sikspārņiem, kurus pārdeva Uhaņas dzīvnieku tirgos. Tagad būtu ļoti svarīgi saprast, kā tas ir spējis pārcelties uz cilvēkiem.

Vietējie pretēji varas iestādēm pret zinātnieku klātbūtni pilsētā neiebilst un uzskata, ka tas ir vērtīgi. “Es ticu zinātnei. Ja viņi var atrast pierādījumus, es ceru, viņi varēs izdarīt pareizus secinājumus. Tas būtu vislabākais,” sacīja Kina Kijonga.

Ideja, ka vīruss varētu būt “izbēdzis” no kādas laboratorijas Uhaņā, par ko iepriekš izteikušies vairāki amerikāņu politiķi, Donaldu Trampu ieskaitot, pagaidām netiekot izskatīta. Zinātnieki arī norāda, ka ar vienu izpētes reizi pilnīgi noteikti nepietiks un būs vajadzīgi atkārtoti Ķīnas apmeklējumi.

KONTEKSTS:

Par jaunā koronavīrusa izplatīšanos Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku, Ķīna informēja Pasaules Veselības organizāciju (PVO) 2019. gada nogalē. PVO 2020. gada martā paziņoja, ka Covid-19 sasniegusi globālās pandēmijas līmeni.

Dažus mēnešus vēlāk – vasarā – Eiropā bija vērojama infekcijas izplatības mazināšanās, kas ļāva atcelt virkni stingro ierobežojumu. Tomēr 2020. gada septembra vidū PVO brīdināja, ka Eiropai rudens mēnešos būs jāsaskaras ar Covid-19 koronavīrusa izraisīto nāves gadījumu skaita pieaugumu. 

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti