Tuvākajā laikā par viesabonēšanas atcelšanu ES nevienosies

Latvijas prezidentūras laikā, visticamāk, neizdosies vienoties par viesabonēšanas atcelšanas datumu. Atbildīgie ministri par to piektdien spriež Luksemburgā, tomēr gala lēmums, visticamāk, tā arī netiks pieņemts, jo arī ekspertu līmenī līdz šim nav izdevies panākt kompromisu. Viesabonēšanas jautājuma atrisināšana bija viena no svarīgākajām prioritātēm Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības (ES) Padomē laikā.

Piektdienas brokastis Luksemburgā ir tas brīdis, kad Eiropas valstu ministriem beidzot ir jāmēģina vienoties par mobilo sarunu viesabonēšanas atcelšanas nosacījumiem. Pastiprinātas diskusijas ekspertu līmenī par to notika visu pusgadu, kamēr Latvija vadīja ES Padomes darbu. Tomēr izskatās, ka gala lēmumu pieņemt tā arī neizdosies.

Ceturtdienas vakarā satiksmes ministrs Anrijs Matīss („Vienotība”) atzina, ka sarunas ir smagas. Tomēr viņš mēģināšot panākt saprātīgu risinājumu gan par viesabonēšanas atcelšanas datumu, gan par pārējas nosacījumiem. Tie ļautu izmantot noteiktu minūšu un īsziņu skaitu ārzemēs par tādu pašu tarifu, kā esot mājās.

„Mēs zinām, ka iedzīvotāji vienmēr ir ļoti piesardzīgi – zvana tik, cik ir nepieciešams, un runā tik, cik ir nepieciešams. Arī datu pārraidi izmanto mazāk. (..) Bet ir kaut kādi vidējie rādītāji [cik daudz izmanto mobilās ierīces ārzemēs]. Pilnīgi kā mājās nevarēs justies, bet tuvu tam gan,” saka Matīss.

Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētāja vietnieks digitālās attīstības jautājumos Andruss Ansips jau vairākkārt ir slavējis Latvijas prezidentūru par paveikto. Ekskluzīvā intervijā Latvijas Radio Ansips piebilda, ka visas puses ir tuvu galīgā lēmuma pieņemšanai. Tomēr viņš izvairījās prognozēt, vai kompromisu izdosies panākt.

“Optimisms ir mūsu morālais pienākums. Tā savulaik teica vēl Karls Popers. Tā kā esmu optimists,” sacīja Ansips. „Mūsu iedzīvotāji gaida, kad mēs beidzot nosauksim viesabonēšanas atcelšanas datumu. Tieši šo ziņu cilvēki visvairāk sagaida no sarunām starp dalībvalstīm, Eiropas Parlamentu (EP) un EK,” norādīja Ansips.

Tomēr par sākotnējo Latvijas piedāvājumu, kas paredzēja lietotājiem viesabonēšanā par tādu pašu tarifu kā mājās piešķirt vien piecas minūtes telefonsarunu, piecas īsziņas un piecus megabaitus mobilā interneta, Ansips ne reizi vien ir bijis ļoti kritisks. “Kas ir pieci megabaiti!? Jūs atvērsiet savu „iPad”, ievadīsiet PIN kodu un, ja jums ir kāda automātiska programmas atjaunošana, tad jūs jau esat zaudējis 20 megabaitus! Ar kaut ko tādu ir ļoti grūti pateikt mūsu iedzīvotājiem: “Jūs prasījāt viesabonēšanas atcelšanu. Te nu jums ir.” Tomēr, pateicoties jūsu prezidentūrai, mēs tagad esam krietni tuvāk risinājumam,” sacīja Ansips.

Visticamāk, Latvija mēģinās tuvākajās nedēļās sasaukt papildus kādu sēdi ekspertu līmenī, lai mēģinātu rast neformālu politisku kompromisu vēl mūsu prezidentūras laikā. Tomēr, ja tas neizdosies, tad kompromisu par viesabonēšanas atcelšanas datumu, visticamāk, tik drīz pieņemt neizdosies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti