Turpina samilzt Briseles un Budapeštas nesaskaņas

Briseles un Budapeštas starpā joprojām valda nesaskaņas par Ungārijas premjera Viktora Orbana valdības piekopto politiku. Eiropas Parlaments (EP) paziņojis, ka viņš riskē savu valsti iegrūst izolācijā, ja neatcels izmaiņas konstitūcijā. Briselē uzskata, ka tā vājina demokrātisko sistēmu. Eiroparlamentārieši Orbanu pat brīdina par Ungārijas balsošanas tiesību apturēšanu Eiropas Savienībā (ES) un aicina izveidot īpašu komisiju, kas uzraudzītu, vai Budapešta ievēro demokrātiskus principus. Savukārt Ungārijas premjers atbildi parādā nepaliek un EP apsūdz par dubultstandartu piemērošanu.

Orbans parlamentā bauda absolūtā vairākuma atbalstu, un tas ļāvis viņa konservatīvajai valdībai ieviest pretrunīgi vērtētas konstitucionālas izmaiņas. Jau vairāk nekā gadu tas izraisījis protestus ne tikai Ungārijā, bet arī nesaskaņas ar Briseli, kas ar jaunu sparu uzplaiksnīja martā, kad parlaments jau ceturto reizi veica izmaiņas valsts pamatlikumā. Tās paredz, ka Konstitucionālajai tiesai vairs nebūs pilnvaru anulēt likumus, ja to pieņemšanu atbalstījušas divas trešdaļas parlamenta deputātu. Grozījumi atļauj politisko partiju aģitāciju tikai valsts medijos, bet bezpajumtniekiem par gulēšanu uz ielas var tikt piemērots naudassods vai pat cietumsods.

Šīs un citas izmaņas likumos izraisījušas nosodījumu EP. Deputātu vairākums aizvadītajā nedēļā pieņēma rezolūciju, kurā paziņoja, ka Ungārijai nekavējoties jāpārtrauc pārkāpt ES pamatvērtības. Ziņojumu izstrādājis Portugāles „zaļo” eirparlamentārietis deputāts Rui Tavarešs. Norādīts, ka Orbana vadītā partija „Fidesz” ieviesusi aptuveni 500 izmaiņas likumos, kas ietekmē parlamentu, medijus, tiesu sistēmu un datu aizsardzības pārvaldi.

Rezolūcijā brīdināts - ja Budapešta nemainīs savu attieksmi, tad ir jāapsver iespēja prasīt Eiropas Padomei izvērtēt, cik ievērojams ir nopietnu pārkāpumu risks saskaņā ar kopienas līgumu. Tāpat tiek prasīts izveidot augsta līmeņa grupu, kas uzraudzītu ES vērtību ievērošanu visās dalībvalstīs.

Uzrunājot parlamentu, ziņojuma autors Tavarešs uzsvēra kopienas līgumā noteiktās pamatvērtības - cieņu, brīvību, demokrātiju, vienlīdzību un likuma spēku. „Šie vārdi nav tikai birokrātisks izdomājums, tie nav uzspiesti. Šie ir mūsu dalībvalstu vārdi. Ungārija ne tikai parakstījās zem tiem. Ungārija tos uzrakstīja kopā ar citām dalībvalstīm. Jautājums ir - „Vai mēs šos vārdus uztveram nopietni vai ne?” retoriski vaicāja Tavarešs.

Viņš paziņoja, ka „demokrātija ir vairākuma vara, nevis vairākuma tiesības diktēt savu viedokli”. Parlaments pieprasa Ungārijas varas iestādēm svītrot no konstitūcijas daļas, ko par antikonstitucionālām jau atzinusi Ungārijas Satversmes tiesa, pildīt Eiropas Padomes rekomendācijas, pēc iespējas plašāku sabiedrības daļu iesaistīt konstitucionālajā procesā un pilnībā nodrošināt tiesu varas neatkarību.

Orbans, kurš arī bija klātesošs Eiropas Parlamenta debatēs, kritiku noraidīja, sakot, ka tai „nav faktiska pamata”. Priekšlikumu par augsta līmeņa uzraudzības grupu viņš raksturoja kā draudu ES, jo tāda nebūtu balstīta kopienas līgumos. Turklāt, tā izjauktu varas līdzsvaru starp institūcijām un dalībvalstīm. „Ziņojums par Ungāriju ir ļoti negatīvs. Ungārijas valdība ir strādājusi pie šiem jautājumiem un, lai tos atrisinātu, iesniedz memorandu Eiropas Parlamenta prezidentam,” saka Orbans. „Ziņojums ir ļoti negodīgs pret Ungāriju, ļoti negodīgs pret Ungārijas tautu. Šajā ziņojumā jūs piemērojat dubultus standartus. Tajā nav atzītas milzīgās pūles Ungārijā, lai modernizētu valsti. Tās ir vienkārši aizmirstas un noliegtas.”

Vairums eiroparlamentāriešu arī uzskata, ka pārāk šaura ir konstitūcijā iekļautā ģimenes definīcija - ka tā ir „vīrieša un sievietes laulība” vai vecāka un bērna radniecība. Orbans vēlāk preses konferencē paziņoja, ka daudzu cilvēku prātos pastāv priekšstats par to, kādā virzienā būtu jāattīstās Eiropai, un kopienas institūcijās ir ideoloģiska rakstura diskusijas arī par ģimeni. Premjers uzstādīja jautājumu - vai ģimenes un laulību definīciju ir tiesības noteikt nācijām, vai tas būtu jāregulē Briselē un jāuzspiež valstīm? Orbans paziņoja, ka pēdējā pieeja viņam ir nepieņemama.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti