Turīgās valstis sola palīdzēt gan Ukrainai, gan Āfrikai

G7 valstu ārlietu ministri Vācijā vienojušies sniegt atbalstu Ukrainai, lai tā varētu veiksmīgāk pārciest priekšā stāvošo ziemu. Tāpat ar Āfrikas Savienības valstīm paredzēts apspriest, kādu ietekmi uz nabadzīgākajām valstīm atstājusi Krievijas agresīvā rīcība, tostarp bloķējot graudu piegādes no Ukrainas.

Krievija un Turcija tikmēr ir paziņojušas par gatavību bez maksas piegādāt graudus bada visvairāk skartajām Āfrikas valstīm.

Turīgās valstis sola palīdzēt gan Ukrainai, gan Āfrikai
00:00 / 04:01
Lejuplādēt

Kopš Krievijas uzsāktā kara Ukrainā ir pagājuši jau vairāk nekā astoņi mēneši un, ja tic Ukrainas Bruņoto spēku sniegtajiem datiem, tad piektdien likvidēto Krievijas iebrucēju skaits, visticamāk, varētu pārsniegt 75 000.

Kopš daļējās mobilizācijas noslēgšanās Krievijā un mobilizēto karavīru nosūtīšanas uz fronti bojā gājušo krievu karavīru skaits ik dienu ir mērāms vairākos simtos.

Kā paziņojis Ukrainas Bruņoto spēku virspavēlnieks Valērijs Zalužnijs, atsevišķos rajonos uzbrukumu intensitāte ir pat trīskāršojusies, taču Ukrainas spēkiem izdodas noturēt savas pozīcijas.

Krievijas fantāzijas atmaskotas

Šajās dienās plašu rezonansi guvusi Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras ekspertu vizīte Ukrainā, kuras laikā tika pārbaudīti vairāki objekti, cenšoties atspēkot Krievijas apgalvojumus par ukraiņu apņemšanos iegūt un izmantot tā dēvēto netīro bumbu. Komentējot misijas atzinumus, Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis uzsvēris, ka Krievijas fantāzijas kārtējo reizi ir pierādījušās nepamatotas.

"Mums ir pieejams Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras ziņojums, un tā secinājumi ir acīmredzami. Organizācijas misija apmeklēja visus objektus, kurus Krievijas pārstāvji bija pieminējuši, izsakot savas fantāzijas par tā dēvētajām netīrajām bumbām," vēsta Zelenskis.

"Mēs uzaicinājām Starptautisko Atomenerģijas aģentūru to pārbaudīt, mēs viņiem devām pilnīgu rīcības brīvību minētajos objektos, un mums ir skaidri un neapgāžami pierādījumi, ka neviens Ukrainā nav izgatavojis un neizgatavo nekādas netīrās bumbas.

Un vienīgā netīrā lieta mūsu reģionā ir to Maskavas pārstāvju galvās, kas diemžēl ir pārņēmuši varu Krievijas valstī un terorizē gan Ukrainu, gan pārējo pasauli."

Putina režīms dzen izmisumā trūcīgo valstu iedzīvotājus

Situācija Ukrainā un atbalsts tai šajās dienās tiek apspriesti arī Vācijā notiekošajā pasaules septiņu ekonomiski attīstītāko valstu jeb G7 grupas ārlietu tikšanās laikā. Grupas pārstāvji norādījuši, ka tiks darīts viss iespējamais, lai palīdzētu Ukrainai pārdzīvot šo ziemu.

Vienlaikus piektdien ar Āfrika Savienības pārstāvjiem paredzēts apspriest to, kādu ietekmi Krievijas agresīvā rīcība, tostarp bloķējot graudu eksportu no Ukrainas, atstāj arī uz citām pasaules valstīm.

"Krievijas un Putina darbības ir iedzinušas izsalkušos cilvēkus citur pasaulē vēl dziļākā izmisumā. Tāpēc ir ārkārtīgi svarīgi saglabāt mūsu stratēģisko apņēmību un vēlmi atbalstīt šos cilvēkus, kamēr tas netiks izbeigts," uzsver Lielbritānijas ārlietu ministrs Džeimss Kleverlijs.

"Mums ir jāturpina atbalstīt gan Ukrainas iedzīvotājus, viņiem turpinot aizstāvēties pret agresiju, kā arī mums ir jāmēģina mazināt spiedienu uz tām pasaules valstīm, kuras jau saskaras ar pārtikas trūkumu un ir nonākušas vēl tuvāk badam. Tieši tāpēc šīsdienas G7 tikšanās ar mūsu draugiem no Āfrikas ir tik nozīmīga."

Turcija un Krievija sola graudus Āfrikas valstīm

Neilgi pēc šī paziņojuma Turcijas prezidents Redžeps Taijips Erdogans paziņojis, ka telefonsarunā ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu esot panākta vienošanās, ka Krievija un Turcija bez maksas piegādās graudus tādām valstīm kā Džibuti, Somālija un Sudāna. Šis piedāvājums tikšot apspriests G20 līderu tikšanās laikā novembra vidū Indonēzijā.

Starp citu, Ukrainas graudu vienošanos ir paredzēts atjaunot vien dažas dienas pēc šis tikšanās.

Iepriekš arī kļuva zināms, ka G7 valstu pārstāvji kopīgi ar Austrāliju vienojušies drīzumā noteikt fiksētu maksimālo cenu Krievijas naftai.

Amatpersonas norāda, ka šāda rīcība paaugstinās tirgus stabilitāti, kā arī vienkāršos iespēju ievērot prasības par spiediena samazināšanu uz tirgus dalībniekiem. Minimālo cenu paredzēts noteikt tuvāko nedēļu laikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti