Turcijas valdība izmanto Covid-19 krīzi, lai apklusinātu medijus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Lai pēc iespējas sekmīgāk un ātrāk pārvarētu Covid-19 pandēmiju, ļoti svarīga ir atklātība un faktos balstīta informācija. Tas palīdz ierobežot vīrusa izplatīšanos un samazina apdraudējumu sabiedrības veselībai. Taču arī šajos neziņas pilnajos laikos atsevišķu valstu valdības izvērš cīņu pret tiem, kuri vēlas sniegt patiesu un objektīvu informāciju. Piemēram, Turcijā kopš pandēmijas sākuma ir arestēti vairāki žurnālisti, kurus apsūdz panikas sēšanā.  

Turcija ir kļuvusi par Covid-19 pandēmijas epicentru Tuvajos Austrumos, apsteidzot Irānu. Saskaņā ar oficiālajiem datiem līdz šim Turcijā ir reģistrēts 91 000 vīrusa inficēto, bet vairāk nekā 2000 cilvēku ir miruši no tā izraisītajām komplikācijām.

Turcijas valdība izmanto Covid-19 krīzi, lai apklusinātu medijus
00:00 / 03:50
Lejuplādēt

Tomēr opozīcijas politiķi un valdībai kritiskie mediji uzskata, ka sasirgušo un mirušo skaits ir daudz lielāks, un apsūdz varasiestādes patiesās situācijas slēpšanā.

Turcijas prezidentam Redžepam Tajipam Erdoganam pārmet novēlotu rīcību pēc vīrusa uzliesmojuma valstī.

Kritiķi norāda, ka prezidents kavējās ar pārvietošanās un pulcēšanās ierobežojumu ieviešanu, jo viņu vairāk uztraukusi valsts ekonomika, nevis sabiedrības veselība.

Kopš krīzes sākuma valsts vadītājs ļoti jūtīgi ir reaģējis uz jebkādu kritiku. Aprīļa sākumā Erdogans iesniedza tiesā prasību pret populāro televīzijas raidījumu vadītāju Fatihu Portakalu. Prezidentu bija aizskāris žurnālista sociālajos tīklos publicētais ieraksts, kurā viņš kritizēja valdības uzsākto ziedojumu vākšanas kampaņu, lai iegūtu līdzekļus cīņai ar Covid-19.

Erdogans pagājušajā nedēļā sacīja, ka Turcijai būtu jāatbrīvojas ne tikai no koronavīrusa, bet arī no “visiem mediju un politiskajiem vīrusiem”, ar to domājot žurnālistus un opoziocionārus.

“Atsevišķas mediju organizācijas, aizbildinoties ar cīņu pret vīrusu, ir uzsākušas karu pret savu valsti. Viņi strādās dienu un nakti, lai salauztu mūsu nācijas morālo stāju. Taču beigu beigās viņi noslīks sava naida un intrigu dīķī kopā ar teroristu organizācijām,” paziņoja Turcijas līderis.

Kopš Covid-19 pandēmijas sākuma Turcijā arestēti vairāki žurnālisti par to, ka viņi “sēj bailes un paniku sabiedrībā”.

Saskaņā ar Turcijas krimināllikumu par šādu pārkāpumu var piespriest līdz diviem gadiem cietumā. Šāds sods draud arī žurnālistiem Ahmetam Oktajam un Erenam Sarikajam no Bartinas pilsētas. Policija abus aizturēja pēc tam, kad viņi bija ziņojuši par kāda vietējā ārsta inficēšanos ar koronavīrusu.

Arī sociālo tīklu lietotāji ir sastapušies ar valdības centieniem nepieļaut tai nepatīkamas informācijas izplatīšanu. Turcijas Iekšlietu ministrija ir uzsākusi izmeklēšanu pret vairāk nekā 300 personām par viņu ierakstiem sociālajos tīklos saistībā ar pandēmiju.

Lai samazinātu iespēju, ka vīruss izplatās pārpildītajos cietumos, Turcijas parlaments aizvadītajā nedēļā pieņēma likumu, kas ļaus priekšlaicīgi atbrīvot aptuveni 90 000 jeb gandrīz trešo daļu no visiem ieslodzītajiem valstī. Taču amnestija neattiecas uz politiskajiem ieslodzītajiem un žurnālistiem.

Likumu kritizē cilvēktiesību organizācijas “Amnesty International” pārstāvis Endrū Gārdners.

“Sarūgtinoši ir tas, ka likums izslēdz daļu cilvēku, kuri noteikti būtu jāatbrīvo. Tie ir visi pirmstiesas apcietinājumā esošie, kuri nav notiesāti par viņiem izvirzītajām apsūdzībām. Arī žurnālisti, cilvēktiesību aktīvisti un opozīcijas politiķi, kuri ir nonākuši cietumā, jo pret viņiem ir uzsāktas politiski motivētas lietas par pretterorisma likumu pārkāpšanu,” Gārdners sacīja televīzijas kanālam “Al Jazeera”.

Turcija ir žurnālistiem viena no nedraudzīgākajām valstīm pasaulē. Pērn tur ieslodzīja 47 žurnālistus. Vēl sliktāka situācija bija tikai Ķīnā.

Nevalstiskās organizācijas “Reportieri bez robežām” veidotajā ikgadējā ziņojumā “Pasaules preses brīvības indekss” Turcija gada laikā ir pakāpusies par trīs pozīcijām un ieņem 154. vietu. Ziņojuma autori uzsver, ka Turcijas kāpumu sekmēja “citu valstu kritums”.

KONTEKSTS:

Pasaulē ar koronavīrusu Covid-19 līdz aprīļa vidum inficējušies jau vairāk nekā 2,4 miljoni cilvēku, upuru skaits pārsniedz 160 000. Vissmagākā situācija vēl joprojām ir ASV, savukārt Eiropā vīruss patlaban visstraujāk izplatās Lielbritānijā. Daudzās valstīs pandēmijas ierobežošanai tika ieviesti stingri pulcēšanas ierobežojumi un noteikta karantīna, bet, situācijai uzlabojoties, dažas valstis sākušas spriest par ierobežojumu mīkstināšanu.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti