Pusdiena

Notiks vēl viena Latvijas Basketbola savienības ārkārtas valdes sēde

Pusdiena

Pusdiena 19.03.2018

Turcijas armija ieņēmusi Sīrijas kurdu pilsētu Afrīnu

Turcijas spēki ieņem stratēģisko Sīrijas kurdu pilsētu Afrīnu

Pēc divu mēnešu ofensīvas Turcijas spēki un to atbalstītie nemiernieki ieņēmuši stratēģiski svarīgo Sīrijas kurdu pilsētu Afrīnu, kas nozīmē Turcijas ietekmes nostiprināšanu šajā Sīrijas pierobežas rajonā.

ĪSUMĀ:

  • Turcija pēc 2 mēnešu ofensīvas ieņem kurdu kontrolēto pilsētu Afrīnu.
  • Turcija kurdu kaujiniekus uzskata par teroristiem un ofensīvu turpināja par spīti Damaskas iebildumiem.
  • Tas var novest pie Turcijas konflikta ar NATO sabiedrotajiem, kas atbalstīja kurdus cīņā ar “Islāma valsti”.
  • Kurdi draud sākt partizānu karu un kļūt par pretinieku „pastāvīgu murgu”.

Ankara, kas kurdu kaujiniekus uzskata par teroristiem, iepriekš solījusi turpināt ofensīvu arī pret citām kurdu kontrolētajām pilsētām Sīrijā. Kurdi savukārt brīdina, ka pret Turcijas spēkiem pāries uz partizānu kara metodēm.

Turcijas spēki ieņēmuši kurdu kontrolēto Sīrijas ziemeļu pierobežas pilsētu Afrīnu pēc divu mēnešu asiņainas ofensīvas. Turcijas tanki un turku atbalstītā grupējuma „Brīvās Sīrijas armijas” vienības Afrīnā iegāja svētdien, nesaskaroties ar vērā ņemamu pretestību.

Attēlos no Afrīnas redzams, ka karavīri uz vienas no ēkām pacēla Turcijas karogu, bet kaujinieki ar buldozeru nogāza kurdu nacionālā varoņa statuju.

Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans paziņoja, ka „lielākā daļa teroristu ir aizbēguši”, bet „Afrīnas centrā teroristu lupatu vietā tagad plīvo uzticības un stabilitātes simboli”.

Turcija ofensīvu pret Sīrijas kurdu spēkiem Afrīnā sāka janvārī. Ankara Sīrijas kurdu Tautas aizsardzības vienības (YPG) uzskata par Turcijas kurdu bruņoto separātistu grupējuma Kurdistānas Strādnieku partijas „teroristisku” atzaru.

Saskaņā ar aktīvistu aplēsēm divu mēnešu ofensīvā bojā gāja vairāk nekā pusotrs tūkstotis kurdu kaujinieku, kā arī gandrīz 300 mierīgie iedzīvotāji, bet Ankara to noliedz.

Turcija devās ofensīvā Sīrijas ziemeļos par spīti Damaskas iebildumiem. Ar Afrīnas ieņemšanu Ankara tagad praktiski kontrolē šo pierobežas rajonu gar robežu ar Turciju.

Prezidents Erdodgans iepriekš teicis, ka pēc Afrīnas ieņemšanas ofensīva turpināsies pret citām Sīrijas pierobežas pilsētām, ko kontrolē kurdi, un pauda apņēmību iet līdz pat Irākas robežai.

Tas var novest pie Turcijas tieša konflikta ar NATO sabiedroto ASV militārpersonām, kas atbalstījušas Sīrijas kurdus cīņā pret teroristisko grupējumu „Islāma valsts”. No Afrīnas 100 kilometru attālumā esošajā Mandžibā, pret ko arī Erdogands draudējis vērst ofensīvu, atrodas Savienoto Valstu militārpersonas.

Ankara un Vašingtona gan iepriekš vienojušās sadarboties un konsultēties Turcijas ofensīvas plānu kontekstā, īpaši runājot par Mandžibu.

Tikmēr no Afrīnas padzītie Sīrijas kurdu kaujinieki karā pret Turcijas armiju un Ankaras atbalstītajiem grupējumiem grasās pāriet no tiešas konfrontācijas uz partizānu kara metodēm. Par to televīzijā pārraidītā uzrunā paziņoja Afrīnas kurdu amatpersona Otmans Šeihs Isa. Viņš brīdināja, ka kurdu spēki pretiniekam kļūs par „pastāvīgu murgu”.

Afrīnas izpildpadome solīja, ka kurdu spēki uzbruks turkiem un to algotņiem pie katras izdevības.  

Turcijas atbalstītie spēki ieņēma Afrīnu laikā, kad Sīrijas karam pagājušajā nedēļā apritēja septītā gadadiena. Karš prasījis simtiem tūkstošu cilvēku dzīvības un radījis miljonu bēgļu straumes, tomēr iespējas rast politisku risinājumu asiņainajam konfliktam joprojām ir attālas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti