Turcijas opozīcija bažīga par mēģinājumu izveidot valdībai lojālus spēkus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Turcijas parlaments ceturtdien, 11. jūnijā, apstiprinājis pretrunīgi vērtēto likumprojektu, kas paredz piešķirt nakts kārtības sargiem jeb kaimiņu patruļām gandrīz tādas pašas tiesības kā policijai. Kritiķi uzskata, ka likumprojekts šiem spēkiem piešķir pārāk lielu varu. Pēc opozīcijas domām, tas ir mēģinājums radīt prezidentam lojālus spēkus.

Turcijas opozīcija bažīga par mēģinājumu izveidot valdībai lojālus spēkus
00:00 / 00:00
Lejuplādēt
Turcijas nakts kārtības sargi jeb tā dēvētās kaimiņu patruļas daudzas desmitgades naktīs patrulēja Turcijas tirgos un apkaimēs. 2008. gadā tās tika aizliegtas un iekļautas policijas spēkos, bet pirms četriem gadiem prezidenta Redžepa Tajipa Erdogana valdība pēc neveiksmīgā valsts apvērsuma mēģinājuma tās atjaunoja. Šādās kaimiņu patruļās visā valstī darbojas vairāk nekā 21 000 cilvēku, tagad arī sievietes.

 

Ceturtdien Turcijas parlaments ar valdošās Taisnīguma un attīstības partijas un tās sabiedroto atbalstu pieņēma likumprojektu, kas paredz piešķirt kaimiņu patruļām gandrīz tādas pašas tiesības kā policijai.

Līdz šim tās bijušas bruņotas tikai ar stekiem un svilpēm. Tagad tām atļauts izmantot arī ieročus, apturēt transporta līdzekļus, veikt identifikācijas dokumentu pārbaudi un pārmeklēt cilvēkus. Taču tās nedrīkstēs aizturēt un nopratināt aizdomās turamos.

Valdība apgalvo, ka kaimiņu patruļas palīdz policijai un jaunās pilnvaras sekmēs policijas darbu.

Valdība arī apgalvo, ka līdz ar kaimiņu patruļu atjaunošanu palielinājusies drošība. Par spīti centieniem norādīt uz ieguvumiem, šīm izmaiņām netrūkst kritiķu.

Par šo likumprojektu parlamentā vairākas dienas notika karstas debates, kas beidzās ar fiziskām sadursmēm starp valdošās partijas sabiedroto Nacionālās kustības partijas un opozīcijā esošās Republikāņu tautas partijas deputātiem.

Opozīcija norādījusi uz bažām, ka likumprojekts piešķir pārāk lielu varu kaimiņu patruļām, kas nav kvalificēti drošības spēki. Republikāņu tautas partija, kas ir lielākā likumprojekta pretiniece, un vēl divas partijas balsoja pret to, nodēvējot šo par valdības mēģinājumu izveidot sev lojālu spēku. Partijas arī paudušas bažas, ka kaimiņu patruļas, kļūs par sava veida morāles policiju, uzspiežot sabiedrībai valdības atbalstītās konservatīvās un reliģiskās vērtības.

Tāpat opozīcija norāda uz necaurredzamu procesu jaunu locekļu pieņemšanai kaimiņu patruļās. Pastāv aizdomas, ka pieņemti tiek valdošās partijas atbalstītāji. Lielbritānijas laikraksts "The Guardian" vēstīja, ka

pašreiz nakts kārtībnieku vidū lielākoties ir jauni vīrieši, kuriem ir saikne ar prezidenta vadīto valdošās partijas jaunatnes spārnu.

Opozīcijas partijas kritizējušas valdību, ka tā nepievērš pietiekamu uzmanību jaunā koronavīrusa radīto seku, piemēram, bezdarba novēršanai, bet tā vietā koncentrējas uz drošības spēku stiprināšanu.

Erdogana valdība paplašinājusi drošības spēku darbības jomu un lielumu jau kopš 2013. gada, kad visā valstī izcēlās protesti par Stambulas Gezi parka pārbūvi. Pirms četriem gadiem notikušais apvērsuma mēģinājums šo procesu tikai paātrināja.

Bezpeļņas organizācija (Baran Tursun Foundation), kas pēta policijas brutalitāti, norādīja, ka laika posmā no 2009. līdz 2017. gadam Turcijas policijas darbības rezultātā miruši vairāk nekā 400 cilvēku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti