Turcijas operācija Sīrijā rada jaunu bēgļu straumi un saspīlējumu valstu attiecībās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Desmitiem tūkstošu cilvēku pametuši kurdu apdzīvoto Sīrijas teritoriju, kur jau otro dienu militāros uzbrukumus īsteno Turcijas armija. Aculiecinieki ziņo par smagām kaujām pie Tell el Abjadas Rakas provinces ziemeļos, kas atrodas tuvāk Turcijai. Satraukumu ar notiekošo turpina paust gan starptautiskas organizācijas, gan valstu vadītāji, gan sabiedrība. ANO sasaukusi Drošības padomes sēdi.

Turcija militāro darbību Sīrijā sāka trešdien, 9. oktobrī, ar gaisa uzbrukumiem un tagad liekot lietā sauszemes spēkus. Šīs militāras operācijas notiek ļoti tuvu Turcijas robežai. Ziņo, ka īpaši sīvas kaujas, kur Turcijas armija sastopas ar kurdu pretspēku, ir Tell ell Abjadā, kas ir tikai 7 kilometrus no Turcijas robežas, un Turcijas militārie spēki iet tālāk un ir jau vairākos punktos Sīrijas ziemeļos.

Kā allaž šādos militāros konfliktos, ir ļoti pretrunīga informācija par ievainotajiem un bojā gājušajiem. Bet ir daudz un dažādu aculiecinieku attēlu internetā par to, kā cilvēki bēg no bombardēšanas un kara darbības zonām.

Šī jau ir trešā reize, kad Turcija īsteno uzbrukumu kurdu teritorijām Sīrijā.  

Turcijas oficiālā versija ir, ka tagad tā ir vēršanās pret teroru, pret kurdu militārajiem grupējumiem, kas koncentrējas tuvu Turcijas robežai Sīrijas ziemeļos, radot nemieru reģionā.

Turcija saka, ka tie ir saistīti ar Kurdistānas strādnieku partiju, kas jau vismaz četras desmitgades iestājas par kurdu tiesībām Turcijā. Un ka šādi Turcija arī atbrīvos teritoriju, kur izmitināt no Sīrijas ieilgušā konflikta atbēgušos cilvēkus, kuru Turcijā ir divi miljoni.

Taču šāda Turcijas iejaukšanās nebija iespējama, jo šajā teritorijā atradās ASV militārie spēki, kas atbalstīja kurdu militāros grupējumus, argumentējot, ka kopīgi cīnās pret teroristisko grupējumu “Daīš” jeb  “Islāma valsts”.

Taču Tramps svētdien negaidīti nolēma izvest ASV karaspēku no Sīrijas ziemeļiem un Turcija izmantoja šo brīdi. Tas jau bija paredzams, tādēļ starptautiskā sabiedrība reaģēja ar milzu satraukumu, kritizējot gan Turcijas prezidentu Redžepu Tajipu Erdoganu, gan ASV prezidentu Donaldu Trampu.

ANO ceturtdien sasauca Drošības padomes sēdi, to īpaši pieprasījušas Lielbritānija, Francija, Vācija, Beļģija un Polija. Daudzu valstu vadītāji, ārlietu ministri, tostarp Latvijas, ir aicinājuši Turciju atturēties no asinsizliešanas.

Turcija ir NATO dalībvalsts, un arī NATO Ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs ir pavēstījis, ka Turcija ir viņu informējusi par uzbrukuma sākumu, un aicinājis Turciju rīkoties savaldīgi un neizjaukt jau esošos panākumus cīņā ar “Islāma valsti”. Sestdien Stoltenbergs tiksies ar Erdoganu.  

Arī Eiropas Savienības augstā pārstāve Federika Mogerīni ir teikusi, ka  Turcijas militārais konflikts Sīrijas ziemeļaustrumos ir atvēris jaunu, dramatisku lappusi jau tā tumšajā Sīrijas kara vēsturē. Bet Turcijas prezidents ir teicis, ja Eiropas Savienība šo visu sauks par ofensīvu, tad saņems pretī lielu daudzumu Sīrijas bēgļu, kurus Turcija patlaban izmitina. 

Bet Donalds Tramps tviterī ir paziņojis, ka, ja Turcija nerimsies, viņš dos triecienu Turcijai ar finansiālām sankcijām.

Kādas sekas šim konfliktam varētu būt?

Pirmkārt, tās ir jaunas sāpes un jauna traģēdija jau tā kara nomocītajiem Sīrijas iedzīvotājiem.  

Tas rada jaunas bēgļu straumes, lai gan Turcija apgalvo, ka atbrīvo teritoriju bēgļu izmitināšanai.

Tas rada bažas, ka šo situāciju varētu izmantot Sīrijā noklusinātā “Islāma valsts”, kura izmanto jukas un konfliktus, lai iegūtu jaunu spēku. Un kurdi arī apsargā tūkstošiem sagūstīto “Islāma valsts” kaujinieku, un nav zināms, kas notiks tālāk.

Turcija plāno savā kontrolē pārņemt vairāk nekā 30 kilometru dziļu un vairāk nekā 400 kilometru platu teritoriju Sīrijas ziemeļos, kur dzīvo kurdi, un tās varētu būt ilgas un nežēlīgas kaujas.

Un, protams, tas sarežģī visu starptautisko situāciju - Turcijas attiecības ar ASV, kas abas ir NATO valstis, un attiecības arī ar citām zemēm.

KONTEKSTS:

Turcijas spēki sākuši militāro ofensīvu Sīrijas ziemeļos. Saskaņā ar oficiālo plānu Sīrijas ziemeļos Ankara vēlas izveidot drošu zonu, kur varētu izmitināt daļu sīriešu bēgļu, kas rada patvērumu Turcijā kopš pilsoņkara sākuma 2011. gadā. Tikmēr Kurdu Tautas aizsardzības vienības, kas ar ASV atbalstu cīnījās pret džihādistu grupējumu "Daīš", uzskata par mērķi tieši sevi.

ASV iepriekš atbalstīja kurdus un citus Sīrijas kaujiniekus cīņā ar "Daīš". ASV prezidents Donalds Tramps iepriekš draudēja izpostīt Turcijas ekonomiku, ja tā uzbruks kurdiem. Pēc sarunas ar Erdoganu Tramps paziņoja: Turcija var sākt operāciju Sīrijas ziemeļos, ASV šajā operācijā nepiedalīsies un to neatbalstīs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti