Turcijas darbības atkal vairo saspīlējumu Vidusjūrā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Turcija pirmdien atkal nosūtījusi ģeoloģiskās izpētes kuģi uz Vidusjūras austrumiem. Šī iemesla dēļ kārtējo reizi saasinājušās Turcijas attiecības ar Grieķiju, kas vēlas, lai Eiropas Savienība piemēro sankcijas Ankarai. Eiropas Savienība un Vācija aicinājusi Turciju atturēties no provokācijām un situācijas saasināšanas.  

Strīdā starp Turciju un Grieķiju Ankara ir neapmierināta ar to, ka Grieķija saskaņā ar starptautiskajām jūras tiesībām pretendē uz ūdeņiem, kas ieskauj tai piederošās salas netālu no Turcijas piekrastes.

Turcijas darbības atkal vairo saspīlējumu Vidusjūrā
00:00 / 03:08
Lejuplādēt

Turcijas sašutumu izraisa tā dēvētā Seviljas karte, kuru Grieķija izmanto savu pretenziju pamatošanai. Šo karti pēc Eiropas Komisijas pasūtījuma gadsimta sākumā sagatavoja Seviljas Universitāte. Tajā ūdeņi ap Grieķijai piederošajām salām Egejas jūrā un Vidusjūras austrumdaļā iezīmēti kā Grieķijas ekonomiskā zona.

Savukārt Turcija apgalvo, ka šī karte esot tās suverenitātes pārkāpums un ka pagātnē ūdeņi ap salām, kas atrodas tālu no metropoles, netika atzīti par pilntiesīgu attiecīgās valsts ekonomisko zonu. Pretenzijas uz ūdeņiem Vidusjūras austrumu daļā ir arī Kiprai.

Saspīlējumu vēl vairāk palielinājis apstāklis, ka šajos ūdeņos atklātas bagātīgas dabasgāzes iegulas.

Jau augustā Turcija uz Vidusjūras austrumiem nosūtīja savu izpētes kuģi “Oruc Reis”, izraisot tādu saasinājumu attiecībās ar Grieķiju, kas izsauca pat bažas par militāra konflikta iespējamību. Bet pagājušajā mēnesī Turcija kuģi atsauca.

Tas tika darīts, lai Grieķijas un Turcijas strīdā pirms Eiropas Savienības samita risinājumu varētu meklēt diplomāti. Samitā Eiropas Savienības dalībvalstu līderi brīdināja Turciju, ka tai jau decembrī var tikt piemērotas sankcijas, ja tā nepārtrauks savus prettiesiskos urbšanas un dabasgāzes iegulu izpētes darbus.

Otrdien, 13. oktobrī, Grieķijas premjerministrs Kirjaks Micotakis tiekas ar Vācijas ārlietu ministru Heiko Māsu. Pirms došanās uz Kipru un Grieķiju Māss paziņoja, ka Turcijai vajadzētu atturēties no provokācijām strīdā par dabasgāzes iegulu izpēti, piebilstot, ka Vācija ir solidāra ar Kipru un Grieķiju.

Ministrs rakstīja tviterī, ka “Ankarai ir jāpārstāj laipot starp saspīlējuma mazināšanu un provokāciju”. Eiropas Savienības viedokli par Turcijas aktivitātēm pauda Eiropas Savienības augstais pārstāvis ārlietās Žuzeps Borels.

“Mēs uzskatām, ka Turcijai ir aktīvi jāiesaistās risinājumu meklēšanā, nevis jāīsteno negatīva uzvedība. Var paust nožēlu par jaunākajām Turcijas darbībām.

Tas radīs jaunu spriedzi, nevis veicinās deeskalācijas centienus, uz kuriem mēs aicinājām pagājušajā Eiropadomē,” sacīja Borels.

Viņš piebilda, ka Eiropas Savienības līderi šonedēļ tiksies, lai apspriestu progresu “Brexit” sarunās, tomēr tikšot apspriesti arī jaunākie notikumi saistībā ar Turcijas aktivitātēm.

Grieķijas valdības preses pārstāvis otrdien uzsvēris, ka Grieķija neiesaistīsies tā dēvētajās izpētes sarunās ar Turciju, kamēr tās kuģis atrodas Grieķijas kontinentālā šelfa ūdeņos. Grieķija paziņojusi, ka Ankaras lēmums nosūtīt izpētes kuģi uz Vidusjūras austrumiem ir “milzīga eskalācija” un “tiešs drauds mieram reģionā”.

Grieķija arī nākusi klajā ar jaunu prasību, lai Eiropas Savienība piemēro sankcijas Ankarai. Arī ASV Valsts departaments otrdien Turcijai pieprasījis atsaukt savu kuģi, norādot, ka Ankaras darbības esot “aprēķināta provokācija”.

KONTEKSTS:

Jau vairākus mēnešus turpinās saspīlējums starp divām NATO dalībvalstīm – Turciju un Grieķiju – par gāzes un naftas izpētes tiesībām Vidusjūras austrumu daļā. Gan Turcija, gan Grieķija reģionā bija pastiprinājušas gan gaisa, gan jūras spēku klātbūtni.

Lai mazinātu šo saspīlējumu, visu septembri ar NATO starpniecību notika abu valstu militāro delegāciju sarunas, pēc kurām tika panākta vienošanās par militārās deeskalācijas mehānisma izveidi. Tas paredz karstās līnijas izveidi starp abām valstīm, kā arī ļaus pastiprināt diplomātiskos centienus turpmāko domstarpību atrisināšanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti