Turcija un Irāna sāk militāro operāciju pret kurdu spēkiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Turcija un Irāna pirmdien, 18. martā, uzsākušas vienotu militāro operāciju pret kurdu nemierniekiem Turcijas austrumu daļā. Pret kurdu vadītajiem Sīrijas demokrātiskajiem spēkiem Sīrijā ir gatavi vērsties arī Sīrijas prezidentam Bašaram al Asadam lojālie spēki, solot atgūt kontroli pār visu valsts teritoriju.

Turcijā par teroristu organizāciju sauktās Kurdistānas Strādnieku partijas kaujinieki jau vairāk nekā 30 gadus turpina cīnīties pret Turcijas centrālo varu, sākotnēji cenšoties panākt kurdu apdzīvotā Turcijas austrumu reģiona neatkarību, bet pēdējā laikā aizstāvot ideju par lielāku reģiona autonomiju. Šīs cīņas laikā dzīvību ir zaudējuši desmitiem tūkstoši cilvēku.

Turcija un Irāna sāk militāro operāciju pret kurdu spēkiem
00:00 / 02:49
Lejuplādēt

Runas par to, ka Turcija kopīgi ar Irānu varētu īstenot operāciju pret aizliegtās Kurdistānas Strādnieku partijas kaujiniekiem, gaisā virmo jau kādu laiku, taču šī ir pirmā reize, kad Ankara oficiāli ir atzinusi šādas darbības.

Paziņojot par šo operāciju, Turcijas iekšlietu ministrs Suleimans Soilu uzsvēris, ka uzbrukuma detaļas un rezultāti būs zināmi vēlāk.

Tāpat pagaidām netiek atklāts, pret kādiem kurdu objektiem šis uzbrukums ir ticis vērsts.

Aģentūra „France press” norāda, ka iepriekš Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans bija solījis vērsties pret kurdu slēpņiem Irākas teritorijā. Un šādi triecieni ne reizi vien jau ir veikti pa kurdu kaujinieku bāzēm Irākas ziemeļos esošajā kalnu reģionā.

Kurdu jautājums Turcijā ar lielu sparu uzvirmojis pēdējo dienu laikā, cietumā pašnāvību izdarot vienam no kurdu aktīvistiem Zulkufam Gezenam, kurš par piederību Kurdistānas Strādnieku partijai cietumā atradās jau 12 gadus. Gezens līdz ar 170 citiem kurdu aktīvistiem pēdējā laikā piedalījās badastreikā, protestējot pret kurdu līdera Abdullas Očalana uzturēšanās apstākļiem cietumā. Par valsts nodevību uz mūžu cietumā notiesātais Očalans atrodas ieslodzījumā kopš 1999. gada.

Bet tikmēr Sīrijas valdības spēki ir paziņojuši, ka gatavojas atgūt kontroli arī pār valsts ziemeļaustrumu pierobežu rajoniem, kurus arī kontrolē galvenokārt kurdu vadītie Sīrijas Demokrātiskie spēki.

Kopš kara izcelšanās 2011. gadā kurdu kontrolē ir nonākusi aptuveni trešā daļa no valsts teritorijas. Tieši ar amerikāņu spēku atbalstītajiem kurdiem priekšgalā ir izdevies izdarīt vienus no izšķirošākajiem triecieniem džihādistu grupējumam “Daīš” jeb „Islāma valsts”, un šie spēki joprojām turpina cīnīties ar „Islāma valsts” kaujiniekiem to pēdējā atbalsta punktā Baghuzas ciematā uz robežas ar Irāku.

Tagad, kā paziņojis Sīrijas aizsardzības ministrs Ali Abdulla Ajubs, Sīrijas valdība ar spēku vai samierināšanās ceļā šīs teritorijas ir gatava atgūt, līdzīgi kā tikušas atbrīvotas pārējās Sīrijas daļas. Izņēmums nebūšot arī svarīgā Idlibas province, kuru no Bašara al Asada spēku uzbrukuma pagaidām gan pasargā Turcijas un Krievijas izveidotā buferzona.

Šajās dienās Damaskā uzturas arī Irākas un Irānas bruņoto spēku komandieri, lai spriestu par sadarbības iespējām un cīņu pret terorisma radītajiem kopējiem draudiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti