Turcija un Krievija vienojas par sadarbību Sīrijas ziemeļos izveidotajā drošības zonā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Turcija un Krievija ir panākušas vienošanos par turpmāku sadarbību Sīrijas ziemeļos izveidotajā drošības zonā. Abas valstis ir devušas kurdu kaujiniekiem nedēļu laika, lai atvilktu savus spēkus tālāk no Turcijas robežas. Šāda vienošanās jau tiek saukta par milzīgu triecienu Amerikas Savienotajām Valstīm. Savukārt Vācijas aizsardzības ministre izteikusies, ka par drošību Sīrijas pierobežā būtu jārūpējas arī Eiropas spēkiem.

ĪSUMĀ:

  • Sīrijas ziemeļu daļā pašlaik ir izsludināts pamiers.
  • Turcija: kurdi pilda saistības; nav iemesla atsākt militāro operāciju.
  • Turcija un Krievija paziņo par jaunu plānu, tostarp jauniem pienākumiem kurdiem.
  • Abu valstu spēki turpmāk kopīgi veiks patruļas pierobežas rajonā.
  • Sīrijas prezidents atbalstot panākto vienošanos; cer nākotnē pilnībā atgūt kontroli pār valsti.
  • Politikas komentētāji: Turcija un Krievija būtiski palielinājušas savu ietekmi Tuvajos Austrumos.
  • Vācijas aizsardzības ministre: Drošības zonu Sīrijas ziemeļos vajadzētu uzraudzīt arī Eiropai.

Turcija un Krievija vienojas par sadarbību Sīrijas ziemeļos izveidotajā drošības zonā
00:00 / 02:53
Lejuplādēt
Pēc pagājušajā nedēļā uzsāktās Turcijas bruņoto spēku operācijas Sīrijas ziemeļu daļā pašlaik reģionā ir izsludināts pamiers, lai dotu iespēju kurdu kaujiniekiem atvilkt savus spēkus no Turcijas pierobežas reģioniem. Kurdi savas saistības ir izpildījuši, tāpēc Turcijas Aizsardzības ministrija paziņoja, ka pagaidām nav iemesla militāro operāciju atsākt.

 

Taču otrdien, 22. oktobrī, vakarā Turcijas un Krievijas prezidenti Redžeps Tajips Erdogans un Vladimirs Putins paziņoja par jaunu plānu un jauniem pienākumiem kurdiem.

Jaunā vienošanās paredz, ka kurdu kaujiniekiem 150 stundu laikā ir jāatvelk savi spēki vismaz 30 kilometrus no Turcijas robežas. Kā paziņojis Erdogans, tas ļautu turku karaspēkam iznīcināt kurdu nocietinājumus un nometnes.

Turcijas un Krievijas prezidenti arī paziņojuši, ka abu valstu spēki turpmāk kopīgi veiks patruļas pierobežas rajonā. Šo uzdevumu līdz šim veica amerikāņu vienības, kuras tagad no Sīrijas ir izvestas. Un, kā norāda CNN, faktiski pašreizējā vienošanā nozīmē to, ka kurdu kaujiniekiem, kuri aktīvi līdzdarbojās cīņā pret radikālo islāmistu grupējumu „Islāma valsts”, tagad ir jauns aizbildnis – Krievija. Un faktiski tas nozīmē arī to, ka Krievijai tagad var nākties izvietot Sīrijā lielāku skaitu militārpersonu un tehnikas.

Kā pēc vienošanās panākšanas paziņojis Krievijas prezidents Putins, vienošanās ar Turciju var būt ļoti nozīmīgs solis arī plašākā Sīrijas konflikta risināšanas kontekstā.

"Sīrija ir jāatbrīvo no nelikumīgas ārvalstu militārās klātbūtnes. Ilgstošu stabilizāciju Sīrijā ir iespējams sasniegt tikai tad, ja tiek ievērota šīs valsts suverenitāte un teritoriālā vienotība," paziņoja Putins.

Lai arī iepriekš Sīrijas prezidents Bašars al Asads ir visai kritiski izteicies par jebkādām ārvalstu spēku aktivitātēm savā valstī, viņš par panākto vienošanos ir informēts un to atbalsta. Un tas nozīmē, ka faktiski Turcijai, kas vēlējās panākt Asada gāšanu, tagad ar Damasku būs jāsadarbojas. Bašars al Asads gan ir atkārtoti paudis apņemšanos nākotnē pilnībā atgūt kontroli pār visu valsti.

Politikas komentētāji jau norāda, ka līdz ar šo vienošanos gan Turcija, gan Krievija ir ievērojami palielinājušas savu ietekmi Tuvajos Austrumos, jo, lai arī Sīrijas konflikta laikā tās ir atbalstījušas pretējās puses, tām ir izdevies panākt konflikta pierimšanu, nepārzīmējot starptautiskās robežas.

Interesanti, ka šajās dienās arī Vācijas aizsardzības ministre Annegrēta Krampa-Karrenbauere ir paziņojusi, ka drošības zonu Sīrijas ziemeļos vajadzētu uzraudzīt ne tikai Krievijai un Turcijai, bet arī Eiropai.

Ministre izteikusies, ka viņai ir apnikusi Vācijas līdzšinējā politika, kad dažādos jautājumos tiek pausts politisks nosodījums, taču netiek sperti nekādi militāri soļi.

Annegrēta Krampa-Karrenbauere gan atzīst, ka jautājums par iespējamo vācu spēku nosūtīšanu uz Sīriju ir parlamenta rokās, kur atbalsta šādām aktivitātēm, visticamāk, nebūtu.

Turcijas militārās operācijas laikā Sīrijā dzīvību zaudējuši vairāk nekā 500 cilvēku, tai skaitā 100 mierīgie iedzīvotāji, bet savas mājas pametuši 300 000 cilvēku. Bažas par situācijā pauž Eiropas valstu amatpersonas, un šo jautājumu trešdien, 23. oktobrī, apspriedīs Eiropas Parlamenta deputāti.

NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs tikmēr norādījis, ka vēl nav zināms, kā situācija Sīrijā attīstīsies. "Es uzskatu, ka ir nedaudz pāragri spriest par to, kādas būs sekas un rezultāts prezidenta Redžepa Erdogana un prezidenta Putina paziņojumam par panākto vienošanos. Pirms dažām dienām es tikos ar prezidentu Erdoganu un mēs, protams, apspriedām situāciju Sīrijas ziemeļos. Es paudu bažas par situāciju, paaugstināto spriedzi un cilvēku ciešanu risku, taču arī atzinu, ka Turcija piedzīvojusi daudz teroristu uzbrukumu un izvietojusi lielu sīriešu bēgļu skaitu, tāpēc tai ir noteikti leģitīmi drošības apsvērumi," tā Stoltenbergs.

KONTEKSTS:

Turcijas militārās operācijas Sīrijas ziemeļaustrumos oktobra sākumā sāka pēc ASV prezidenta Donalda Trampa lēmuma atsaukt tur izvietotos ASV karavīrus, kas atbalstīja Sīrijas kurdu kaujiniekus cīņā pret džihādistu grupējumu "Daīš" jeb „Islāma valsti”.

Ankara kurdu kaujiniekus uzskata par draudu savai nacionālajai drošībai, un viens no iebrukuma mērķiem ir viņus padzīt no pierobežas. Ankara vēlas Sīrijā izveidot aptuveni 30 kilometrus platu un gandrīz 500 km garu „drošības zonu” gar robežu. Tā arī plāno uz šo zonu pārvietot vairāk nekā trīs miljonus sīriešu bēgļu, kas patlaban atrodas Turcijā. 

ASV un Turcija pirms nepilnas nedēļas vienojušās par ugunspārtraukšanu Sīrijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti