Dienas notikumu apskats

Lepēnai var atņemt Eiropas Parlamenta deputātes imunitāti

Dienas notikumu apskats

Latvijas un Norvēģijas zvejas konflikta pamatā atšķirīga zvejas regulējumu interpretācija

Turcijā sākusies plašākā tiesas prāva kopš vasarā notikušā valsts apvērsuma mēģinājuma

Turcijā sākas vērienīgā prāva saistībā ar apvērsuma mēģinājumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Turcijā otrdien, 28.februārī, sākusies plašākā prāva saistībā ar pērn vasarā notikušo valsts apvērsuma mēģinājumu. Vairāki simti cilvēku tiek turēti aizdomās par saistību ar mēģinājumu gāzt prezidentu Redžepu Tajipu Erdoganu. Daļai no viņiem draud vairāki mūža ieslodzījumi. Vienlaikus starp Ankaru un Berlīni jaunas nesaskaņas radījusi Turcijas varasiestāžu rīcība, arestējot žurnālistu ar Vācijas pilsonību.  

Lielākā prāva kopš pērn jūlijā notikušā apvērsuma mēģinājuma Turcijā otrdien sākās īpaši uzceltā tiesu zālē, kurā var ietilpt 1500 cilvēki, tostarp aptuveni 700 aizdomās turēto par līdzdalību vai puča mēģinājuma atbalstīšanu.   

Aptuveni 330 no aizdomāts turētajiem draud vairāki mūža ieslodzījumi, ja viņus atzīs par vainīgiem. Ziņu aģentūra “Anadolu” vēsta, ka no viņiem vairāk nekā 240 jau ir aizturēti.

Erdogana valdība par apvērsuma mēģinājumu apsūdz ASV dzīvojošo turku garīdznieku Fetullu Gilenu un viņa kustību.

Tiesas prāva notiek pie Ankaras, un otrdien stingras apsardzes apstākļos tiesas zāle bija cilvēku piepildīta, aizdomās turētajiem sniedzot pirmās liecības. Daļa no viņiem ir no Polatli militārās skolas Ankarā.

Aizdomās turētie apsūdzēti par slepkavību vai slepkavības mēģinājumu, kā arī mēģinājumu gāzt Turcijas valdību un parlamentu.

Kopš apvērsuma mēģinājuma uz aizdomu pamata par tā atbalstīšanu vai saitēm ar Gilena kustību Turcijā arestēti aptuveni 40 000 cilvēku, bet vēl 100 000 valsts iestādēs strādājošo atlaisti vai uz laiku atstādināti.

Tāpat slēgti desmitiem mediju un arestēti aptuveni 150 žurnālistu.

Turcijas valdība uzstāj, ka tas ir nepieciešams, ņemot vērā drošības draudus, taču kritiķi apsūdz prezidentu Erdoganu par tīrīšanu izmantošanu opozicionāru apspiešanai.

Vienlaikus Turcijas un Vācijas attiecībās vēl lielāku saspīlējumu radījis vācu laikraksta „Die Welt” korespondenta Deniza Jidžela arests Turcijā. Viņš ir Vācijas un Turcijas dubultpilsonis. Viņu apcietināja pirms pusotras nedēļas, un pirmdien Stambulas tiesa lika viņu paturēt apcietinājumā.

Jidželam izvirzītas apsūdzības teroristiskas propagandas izplatīšanā un kūdīšanā uz naidu. Jidžels septembrī „Die Welt” publicētā rakstā bija vēstījis par Turcijas valdības dalību interneta troļļu izmantošanā sociālajos medijos. Žurnālists daļēji bija balstījies tīmekļa vietnes „Wikileaks” un Turcijas hakeru grupas „Red Hack” publicētos e-pasta ziņojumos.

Vācijas kanclere Angela Merkele pauda sarūgtinājumu par žurnālista paturēšanu apcietinājumā. Viņa pauda viedokli, ka šis drošības līdzeklis ir pārāk bargs, ņemot vērā, ka Jidžels nodeva sevi Turcijas tiesu rīcībā un sadarbojās ar izmeklēšanu. Bet Vācijas ārlietu ministrs Zigmārs Gabriēls paziņoja, ka Jidžela arests izgaismo, kā atšķiras Vācijas un Turcijas attieksme pret preses un viedokļa brīvību.

„Mūsuprāt, nav nekāda iemesla turēt viņu ieslodzījumā tik ilgi. Viņš pats no brīvas gribas devās uz policiju, un mūsu viedoklis ir, ka viņš tur bijis turēts daudz par ilgu. Mēs ceram, ka tiks ņemti vērā preses brīvības principi un Jidželu atbrīvos, cik drīz iespējams,” pauda Gabriēls.

Saskaņā ar vācu laikraksta „Die Welt” ziņoto, 43 gadus vecais Jidžels ir pirmais žurnālists ar Vācijas pilsonību, kas Turcijā tiek turēts pirmstiesas apcietinājumā, kopš pie varas pirms 15 gadiem nāca Erdogana Taisnīguma un attīstības partija. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti