Dienas notikumu apskats

Valdība tuvojas noslēgumam diskusijās par budžetu

Dienas notikumu apskats

Grieķijā strauji pieaudzis imigrantu skaits

Turcijā sāk vajāt uzņēmējus - iespējamos Gilena atbalstītājus

Turcijā sāk vajāt uzņēmējus - iespējamos Gilena atbalstītājus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Turcijas policija īsteno plašu operāciju pret uzņēmumiem, kurus tur aizdomās par finansiāla atbalsta sniegšanu ASV dzīvojošajam turku garīdzniekam Fetullam Gilenam.

Viņu Turcijas varasiestādes apsūdz jūlijā notikušā valdības gāšanas mēģinājuma organizēšanā. Gilens to kategoriski noliedz.

Vainīgo meklēšana un tā sauktā „tīrīšana” notiek jau vairākas nedēļas, kuru laikā aizturēti daudzi tūkstoši cilvēku.

Turcijas mediji vēsta, ka prokuratūra ir izdevusi orderus teju 200 personu aizturēšanai, patlaban aizturētas 100. Plašas operācijas norisinājušās Stambulā un 15 provincēs, un tajās piedalījies aptuveni 1000 policistu. Visas šīs aktivitātes vērstas pret uzņēmumiem, kurus valdība aizdomās par ASV dzīvojošā turku garīdznieka Fetulla Gilena atbalstīšanu, kuru vaino Turcijas varas gāšanas mēģinājuma organizēšanā.

Paralēli tam turpinās arī valsts iestādēs strādājošo cilvēku atlaišana un aizturēšana, ko Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans nosaucis par nepieciešamību izskaust Gilena vīrusu no valsts institūcijām. Netrūkst kritiķu, kuri norāda, ka Erdogana aktivitātes jau pārsniegušas robežas un ir pārvērtušās par raganu medībām.

Saskaņā ar valdības ziņām līdz šim pēc puča mēģinājuma aizturēti vairāk nekā 40 000 valsts iestāžu darbinieku, no kuriem puse joprojām nav atbrīvoti.

Bet no amatiem ir atbrīvoti vairāk nekā 5000 valsts darbinieku un milzīgs skaits - gandrīz 80 000 - atstādināti uz laiku.

Vēl Turcijas tieslietu ministrs Bekirs Bozdā pavēstīja, ka Turcija priekšlaicīgi no cietumiem atbrīvos tūkstošiem ieslodzīto, kuri pastrādājuši noziegumus pirms 1.jūlija. Valsts cietumi  pēc tam, kad prezidents ir sācis pučā iesaistīto medības, tagad esot pārpildīti.

Eiropas Savienība (ES) un arī citas pasaules valstis, kā arī starptautiskās organizācijas un demokrātijas aizstāvji uz Turcijas prezidenta aktivitātēm raugās ļoti skeptiski un ar bažām, ka aizturēšanas procesā, kurā iesaistīti tik daudz cilvēku, cieš arī tie varas oponenti, kuri nebija iesaistīti puča organizēšanā, bet ir pauduši kritiku pret Erdogana varu.

Lai gan tagad Turcijas prezidenta izteikumi par iespējamu nāvessoda atjaunošanu ir pierimuši, viņš pilnībā no šīs ieceres nav atkāpies. Līdz ar to ES un Turcijas sadarbība imigrācijas apturēšanas jomā joprojām ir apdraudēta.

Turcija ir pieprasījusi arī Grieķijai izdot astoņas militārpersonas, kuras pēc apvērsuma mēģinājuma ar helikopteru aizbēgušas uz Grieķiju. Divi majori, četri kapteiņi un divi virsnieki pārbēguši pāri robežai un nekavējoties pieprasījuši patvērumu Grieķijā.

Grieķijas Ārlietu ministrijas amatpersonas apstiprinājušas, ka saņēmušas lūgumu un nodevušas to apsvēršanai Tieslietu ministrijai.

Jau vēstīts, ka 15. un 16.jūlijā Turcijā norisinājās militārā apvērsuma mēģinājums, kas izgāzās. Dumpinieki Ankarā, Stambulā un citās pilsētās sagrāba vairākus stratēģiski svarīgus objektus, taču līdzšinējam prezidentam un valdībai izdevās noturēt varu savās rokās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti