Dienas notikumu apskats

Vilnītis skeptisks par iespēju vadīt Latvijas Reģionu apvienību

Dienas notikumu apskats

Krievijas vicepremjers Rogozins pasludināts par nevēlamu personu Moldovā

Turcijā sāk tiesāt apvērsuma organizēšanā apsūdzētos

Turcijā sāk tiesāt puča rīkošanā apsūdzētos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Turcijā otrdien, 1.augustā, sākās tiesas prāva, kurā 486 cilvēki, tostarp ģenerāļi un armijas piloti, apsūdzēti par pagājušā gada jūlijā notikušā apvērsuma organizēšanu un uzbrukumu veikšanu no gaisa spēku bāzes Ankarā. Notiesāšanas gadījumā apsūdzētajiem var draudēt mūža ieslodzījums, taču apvērsuma laikā bojā gājušo tuvinieki pieprasa nāvessodu.

Kopš pagājušā gada 15. jūlija valsts apvērsuma mēģinājuma Turcijā valstī ir arestēti vairāk nekā 50 000 cilvēku, bet vēl vismaz 120 000 ir nācies atstāt ieņemamos amatus. Tikai nelielai daļai no aizturētajiem ir bijis tiešs sakars ar apvērsumu, tāpēc šādas varas iestāžu aktivitātes ir izraisījušas starptautisku nosodījumu un bažas par cilvēktiesību un likuma varas ievērošanu Turcijā.

Apsūdzēto vidū ir arī bijušais gaisa spēku komandieris Akins Eztirks un citas Akindži gaisa spēku bāzē dislocētās personas. Tieši šī karabāze tiek uzskatīta par apvērsuma rīkotāju galveno bāzēšanās vietu.

Uz tiesu atvestie ir apsūdzēti par apvērsuma mēģinājuma vadīšanu un valsts institūciju ēku, tostarp parlamenta, bombardēšanu.

Daudziem no 486 apsūdzētajiem draud mūža ieslodzījums apsūdzībās par konstitūcijas pārkāpšanu, slepkavību, prezidenta slepkavības mēģinājumu un valdības gāšanas mēģinājumu.

Starp apsūdzētajiem ir arī teoloģijas pasniedzējs Adils Oksužs, kurš gan joprojām bēguļo, un uzņēmējs Kemals Batmazs. Viņi tiek saukti par „civilajiem imāmiem”, kuri koordinējuši darbības ar iespējamo apvērsuma iedvesmotāju

Mūža ieslodzījums ir augstākais soda mērs, ko iespējams piespriest Turcijā, jo nāvessods valstī tika atcelts 2004. gadā. Pie tiesas ēkas otrdien bija sapulcējušies vairāki simti cilvēku, pieprasot apsūdzētajām personām tieši nāvessodu. Vairums no šādu prasību izsaucējiem ir radinieki 249 apvērsuma mēģinājuma laikā bojāgājušajiem civiliedzīvotājiem. Upuru tuvinieki centušies izsvilpt arī apsūdzēto advokātus, kuri savukārt protestējuši pret viņu fizisku iejaukšanos.

Kā ziņots iepriekš, Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans uzskata, ka valsts apvērsuma galvenais organizators ir viņa ilggadējais politiskais sāncensis, ASV dzīvojošais musulmaņu sludinātājs Fetulla Gilens, kurš šādas apsūdzības gan ir noliedzis. Arī Turcijas vadība līdz šim nav sniegusi konkrētus pierādījumus, kas apstiprināta Gilena vainu. Citi analītiķi ir pārliecināti, ka Erdogans pats ir pieļāvis šādu kontrolētu apvērsumu, kas viņam ir devis iespēju izsludināt valstī ārkārtas stāvokli un vēl vairāk sakoncentrēt varu savās rokās. Sagaidāms, ka šis tiesas process ilgs aptuveni mēnesi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti