Pusdiena

Atkārtoti pagarina iepirkumu par Jaunā Rīgas teātra rekonstrukciju

Pusdiena

Uzņēmums pēkšņi atsakās no cīņas par daudzmiljonu līgumiem ceļu būvē

Turcija restartē ārpolitikas stratēģiju – normalizē attiecības ar Krieviju un Izraēlu

Turcija restartē ārpolitikas stratēģiju - normalizē attiecības ar Krieviju un Izraēlu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Restartējot savu ārpolitikas stratēģiju, Turcija pirmdien paziņoja gan par diplomātisko attiecību atjaunošanu ar Izraēlu, gan par Maskavai izteikto nožēlu saistībā ar pērn notriekto Krievijas bumbvedēju. Kremlis paziņoja, ka Ankara par notikušo atvainojusies, un vēlas atjaunot draudzīgas attiecības. 

Turcija cenšas atkal iedzīvināt pēdējos gados saistībā ar konfliktu Sīrijā iedragātās attiecībās ar citām valstīm, īpaši ņemot vērā pieaugošās problēmas reģionā un pašmājās.

„Ja nepieciešams”, Ankara ir gatava samaksāt kompensāciju Maskavai par pērn pie Turcijas - Sīrijas robežas notriekto bumbvedēju. To Turcijas sabiedriskajā televīzijā apliecināja valsts premjers Binali Jildirims dažas stundas pēc tam, kad pirmdien, 27.jūnijā, pēcpusdienā Kremlis paziņoja, ka Ankara atvainojusies par Krievijas bumbvedēja "Su-24" notriekšanu pērn novembrī. Tas smagi iedragāja abu valstu attiecības.

Maskava atklāja, ka Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans nosūtījis vēstuli Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam, kurā viņš atvainojas, izsaka līdzjūtību bojā gājušā pilota ģimenei un pauž gatavību darīt visu iespējamo, lai atjaunotu draudzīgās attiecības un kopīgi cīnītos pret terorismu.

Turcija notrieca krievu bumbvedēju, kurš piedalījās operācijās Sīrijā, paziņojot, ka tas pārkāpis Turcijas gaisa telpu, ko Krievija savukārt noliedza.

Abas valstis atbalsta pretējās karojošās puses Sīrijas konfliktā.

Putins vairākkārt bija pieprasījis atvainošanos, ko Ankara vairākus mēnešus attiecās darīt, bet Krievija pret Turciju ieviesa ekonomiskās sankcijas.

Vēlāk pirmdienas vakarā Turcijas prezidents Erdogans paziņoja, ka cer uz „ātru” atgriešanos pie abu valstu normālām attiecībām, „izbeidzot esošo situāciju, kas nav abu pušu interesēs”.

Erdogana preses pārstāvis apstiprināja, ka viņš Putinam ir nosūtījis vēstuli, taču atvainošanos Krievijai tieši nepieminēja. Viņš norādīja, ka Erdogans izteicis nožēlu un lūdzis atvainošanos bojā gājušā pilota ģimenei.

Tikai dažas stundas pirms Kremļa paziņojuma pirmdien Turcijas un Izraēlas premjerministri savukārt paziņoja par savstarpējo diplomātisko attiecību normalizāciju. Vienošanās mērķis ir izbeigt sešus gadus ilgušo šķelšanos.  

Ciešās Turcijas un Izraēlas attiecības ievērojami pasliktinājās 2010.gadā pēc tam, kad Izraēlas uzbrukumā starptautiskajos ūdeņos Gazas joslas palīdzības kuģim tika nogalināti 10 turku aktīvisti. Turcija no Izraēlas atsauca savu vēstnieku.

Attiecību normalizācijas vienošanās paredz ka Izraēla samaksās upuru ģimenēm 20 miljonus dolāru lielu kompensāciju, bet Ankara atsauks kriminālapsūdzības pret uzbrukumā iesaistītajiem Izraēlas karavīriem. Turcija arī varēs piegādāt humāno palīdzību Gazas joslai un investēt tur infrastruktūras projektos.

Vienošanos paredzēts parakstīt otrdien, tad abās valstīs to ratificēs. Turcija paziņojusi, ka tuvākajās nedēļās uz Izraēlu atkal norīkos vēstnieku. Abām valstīm vienošanās ir svarīga gan ekonomisku, gan drošības iemeslu dēļu.

ANO ģenerālsekretārs Bans Kimuns to raksturoja kā „cerīgu signālu reģiona stabilitātei.” Atzinīgi to novērtēja arī Savienotās Valstis, kas mudinājušas abas savas sabiedrotās atrisināt nesaskaņas, lai censtos sadarboties cīņā pret grupējumu „Islāma valsts”.

Vienā dienā paziņojot par attiecību normalizāciju gan ar Izraēlu, gan Krieviju, Turcija atgriežas pie savas ārpolitikas stratēģijas, kuru iezīmē princips – nekādu problēmu ar kaimiņiem.

Ankaras problēmas pēdējā laikā tikai pastiprinājušās – Maskavas atbalsts palīdzējis Sīrijas prezidentam palikt pie varas, kamēr Sīrijas kurdu kaujinieki nostiprinājuši pozīcijas, pateicoties ASV atbalstam cīņai pret grupējumu „Islāma valsts”.

Izraušanās no izolācijas sajūtas reģionā NATO dalībvalstij Turcijai svarīga, arī ņemot vērā pēdējo mēnešu saspringtās attiecības ar Eiropas Savienību un ASV, kamēr rietumvalstis izsaka bažas par prezidenta Erdogana autoritāro valdīšanas stilu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti